| anonim_4396 a întrebat:

"Dumnezeul lui Moise este natributiv.Cand il intreaba Moise pe Dumnezeu - Ce sa le spun alora de jos despre Tine? - Dumnezeu ii spune: Eu sunt cel ce sunt.
In fata lui Dumnezeu, geniul e var primar cu idiotul.

Dumnezeu s-a revelat, dovada ca este. De fapt, vanzoleala asta haotica a lumii actuale, framantarea lumii actuale, ma convinge ca nu exista decat Dumnezeu.Ca totul e muritor, si universul si omul, si ca lumea a fost facuta de Dumnezeu si o va suplbera din orgoliul divin de a o face din nou - considerand ca prima lui isprava s-a inecat istoric."

Ce parere aveti de aceasta impresie? (Va rog sa raspundeti doar la subiect si sa nu faceti atac la persoana oricine ar comenta )

9 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Aha, şi marmota învelea ciocolata în staniol...

| Mădă0611 a răspuns:

Oooo, nu ti-am vazut intrebarea si ti-am raspuns celeilalte. Ziceai ca dumnezeu e cosmosul, pai in cazul asta, povestea cu Moise e doar o poveste, restul e in raspunsul despre care vorbeam.

| sublime89 a răspuns:

Si de unde stim noi ca Moise asta n-a inventat el toata povestea cu intalnirea de gradul 3? Sau poate a fost bolnav psihic si si-a imaginat totul. Sau poate cei care au trait dupa el au inventat toata povestea. Crestinii de obicei se lauda cu martori oculari ai unor asa-zise "miracole", dar in acest caz nu exista niciun alt martor ocular al celebrei intalniri a lui Moise cu d-zeu. Nu ar trebui sa avem totusi si relatarea altcuiva ca sa fim siguri? Nu ca atunci am fi 100% siguri, poate doar crestinii. Povestea asta arata cat de primitivi erau evreii acelor vremuri. Ei credeau ca d-zeu traieste in cer, si ca muntii ating cerul, sau se apropie cel mai mult de cer, deci automat si de d-zeu. E exact aceeasi idee ca si in cazul Turnului lui Babel, care ar fi trebuit sa ajunga la cer si d-zeu s-a simtit jignit. Muntii inalti erau venerati ca locuri unde se intalneste pamantul cu cerul, deci si cu d-zeu. De ce are nevoie un zeu atotputernic sa se arate doar pe munte, si nu si la campie? Chiar e altitudinea o problema pentru el? Si de ce nu s-a aratat tuturor celor prezenti daca si-a dorit sa-i convinga atat de mult?

| anonim_4396 explică (pentru sublime89):

Conform datelor actuale se stie, ca Moise n-a existat, si daca a existat, tipul ar fi avut o haluginatie din cauza temperaturi desertice.

| Alphawolf a răspuns:

Tu deja ai facut atac la ratiune(blasfemie la adresa ei) si mai ai pretentia la respect!?

| anonim_4396 explică (pentru Alphawolf):

De ce te certi cu mine? Sti ce rol au ghilimelele in textul de mai sus?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Draguta? incinge-te ca un viteaz si stai fata in fata cu Doamne-Doamne, tu sa intrebi si el sa-ti raspunda.nu ne intreba pi noi ca santem muuuult sub nivelul tau de teligenta si nu putem sa raspundem satisfacator.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hm, mi se pare mie sau asta e iar unul din perlele lui Tutea?

| casian_6565 a răspuns:

"Eu sunt A si Omega: Cel ce este Cel ce a fost si Cel ce va fi." APOCALIPSA