| anonim_4396 a întrebat:

"Dumnezeu sa ni-l tina pe Patriotul Gigi Becali, acest nou Petre Tutea al Romaniei!

Becali: "Suntem pe primul loc în Europa la biserici, celelalte lucruri n-au nicio valoare"

Deputatul Gigi Becali a vorbit, la Realitatea TV, pe tema oportunităţii construirii de biserici în România în detrimentul finanţării educaţiei sau sistemului sanitar, el afirmând că românii au "cel mai frumos şi mai bun lucru din lume, ortodoxia" şi că lucrurile materiale "n-au nicio valoare pe lângă bogăţiile din ceruri pe care le va găsi neamul românesc".

Fix asta spunea si Capitanul Duhovnicesc al Neamului Romanesc, Petre Tutea!

"Cum văd participarea românilor de acum la mîntuirea lor? – Simplu. Ducîndu-se la biserică. Şi folosind ştiinţa ca peria de dinţi. Tot ce spune ştiinţa să nu-i lase cu gura căscată şi tot ce spune un popă de la Cucuieţii din Deal să considere adevăr ritualic."
- Petre Tutea

"În faţa lui Dumnezeu, geniul e văr primar cu idiotul."
- Petre Tutea

Dumnezeu nu are nevoie de scoli, spitale etc. ci doar de adularea continua a Neamului Geto-Dac. Iar pentru asta este dispus sa ne ofere vesnicia. Ce-i asa de greu de priceput? Rabdati fara scoli si fara medicina demonica si o sa va aveti rasplata pe care o meritati. Dar trebuie sa muriti mai intai (mare branza, dupa ce le-ati facut pe celelalte)."
https://www.facebook.com/....../photo.php
Tipi astia chiar sunt seriosi sau fac misto?

7 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Petre Tuţea si Becali, doi scrântiţi, primul la batrâneţe si sarac, Becali din nastere si bogat.
E mistocărie.

NOname
| NOname a răspuns:

Sunt ironici, desigur. Partea amuzantă e că unii chiar gândesc aşa la modul serios.

http://www.tpu.ro/......patriotic/
(dă clic pe "Răspuns utilizator suspendat" pe a doua pagină)

| danay72 a răspuns:

Pacat ca vorbesc despre Dumnezeu, care nici macar nu e de acord cu toate aceste lucruri. Dumnezeu nu vrea ca oamenii sa faca biserici ca sa-i imbogateasca si mai mult pe preoti si ei sa moara de foame.Dar biserica se foloseste de aceste lucruri, pentru a tine masele de oameni sub control. Oricum crestinatatea va avea un sfarsit tragic, asa cum arata Biblia. Apocalipsa18:4-8

| milan9 a răspuns:

"Babilonul cel Mare", prezentat şi ca "desfrânata cea mare", "beată de sângele SFINŢILOR şi de sângele MUCENICILOR lui Iisus" (Apocalipsa 17, 6).

"Sfinţii şi mucenicii lui Iisus", în toată istoria creştinismului AU FĂCUT PARTE DOAR DIN BISERICĂ. "Babilonul cel Mare" a vărsat sângele lor, A RĂNIT BISERICA, nu are altă legătură cu Biserica!

Hristos profetic spune despre Biserică faptul că "nici Porţile Iadului nu o vor birui"! S-a păcălit oare Hristos? Să nu se ardă nimeni cu aşa ceva!

Cei interesaţi să lovească creştinătatea, Biserica, interesaţi să dezinformeze, vor să-i facă pe ceilalţi să înţeleagă greşit "Babilonul cel Mare" din cap.17-18 din Apocalipsă.
Dar "Babilonul cel Mare" nu se referă la nici o religie, ci la opusul ei, fie la o mentalitate a păcatului (la modul figurat corupţia, mirajul banului etc...), la necredinţă (curente care s-au îndreptat clar împotriva creştinismului, precum comunismul) sau chiar la vreun,, organism de conducere" de genul unui guvern mondial (ceea ce de mult se pregăteşte).

"Babilonul cel Mare" luptă la propriu împotriva lui Dumnezeu, împotriva Bisericii Sale cu care El se identifică în tot Noul Testament.

În TOT Noul Testament, Mântuitorul Hristos (,, Mielul lui Dumnezeu") se suprapune peste imaginea Bisericii Sale, despre care spune că:,, ...pe această piatră voi zidi Biserica Mea şi porţile iadului nu o vor birui. (Matei 16, 18).

Cum este posibil logic (şi după ce logică) să se facă în toate cărţile Noului Testament o pledoarie maximă pentru BISERICA, iar apoi, în ultimul capitol, să se înlocuiască totul cu ideea diametral opusă? Aşa ceva nu este posibil (decât în conspiraţiile sectanţilor)... sunt doar simboluri greşit înţelese, sau mai rău, interpretări tendenţioase la 180 de grade!

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Sectele plătitoare de zeciuială mai bine nici nu ar borbi despre "ţinut masele sub control", mai ales atunci când se referă la "cei mulţi" care, dacă merg din păcate o dată - de două ori pe an la biserică, pentru a aprinde o lumânare… sad

| Exilee a răspuns:

Cred ca probabil foloseau niste sintagme exagerate, metafore pentru a evidentia ironia la adresa religiei.
Iar cat despre partea cu medicina... sper ca e o gluma laughing Sigur nu e propaganda ateista?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stai linistit ma.mergi si da o **** in wc-ul scolii unei,proaste de o seama cu sora ta, mergi la club si razi de una beata, fara cautare de seama mamei tale, o vena ceva, o nara.lasa-i pe astia cu prostiile si povestile lor.traieste-ti viata. urmeaza-ti setea. daca nu-ti plac fetele, ia un handralau, ca oricum luptati pentru drepturile lor, si bisexalitatea se poarta prin cluburi, pune o manea ceva si trai neneaca pe banii babachii.sanatate si virtute.iar cand vei avea copchii sa-i cresti si sa-i educi,cu aceste drepturi, normale, lasa obligatiile morale ca sant prostii. poate or avea grija sa te ajute sa nu-i vezi insurati ori maritati, ca respectul si dragostea de parinti si de stramosi, sant slabiciuni decadente care tin omenirea in loc.deci ei vor merge inainte, in timp ce tu vei fi pus la locul tau.loc cu verdeata, umbra, unde nu e intristare nici suspin.