| AvalohAlyn a întrebat:

"Dumnezeu este Creator, iar omul imitator." (Petre Tutea)

Cum comentati?

17 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Omul este creatorul propriului sau univers.

| 4inel a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Asa spune credinta crelor din biserica New-Age.

| OOOLEOOO a răspuns (pentru 4inel):

Nu am cunostinte despre asa ceva, raspunsul meu este legat mai mult de psihologia moderna.

| 4inel a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Daca nu le ai, o sa le ai!

Asta este sloganul New-Age. El stapaneste Forta si poate crea lumi datorita acestei Forte impersonale. Ai vazut star wars? este un film New-Age.

| OOOLEOOO a răspuns (pentru 4inel):

Povesteste-mi ceva despre New-Age... poate o sa mi se trezeasca curiozitatea, caci poate deveni obositor sa citest de pe site-uri

| 4inel a răspuns:

Da, Tutea are dreptate, Dumnezeu a creat omul dupa chipul Sau, cu inteligenta creatoare si omul asta face IL imita pe Dumnezeu. Creaza masini, roboti, piele in laborator, ochi electronici, etc.

| Mădă0611 a răspuns:

Natura este creatorul, omul imitator si dumnezeu creatie.

Tutea asta ce a patit de a luat-o rau pe aratura?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimic mai adevarat, doar ca in societatea noastra lucrurile au luat-o razna. omul numai face vrerea lui dumnezeu-deci-nu pot spune ca il mai imita.

Răspuns utilizator avertizat
| Andeuta a răspuns:

Altfel spus Dumnezeu a creat ceva iar omul nu poate decat sa copieze. Spre deosebire de Dumnezeu omul nu este original. Daca ne referim la geneza Dumnezeu a facut omul din pamant in schimb noi i-am dus mai departe creatia urmarind tiparul Lui... Nici nu am putea veni cu ceva nou. Asa am fost creati de Dumnezeu. Asta cred.big grin

Răspuns utilizator avertizat
| angus35 a răspuns:

Stii ca lumea nu a fost facuta in 7 zile? Stii ca lumea a fost restaurata in 7 zile?
Stii ca asa scrie in originalul ebraic al Sfintelor Scripturi?

| TempusVernum a răspuns:

In rai exista un TPU original mai bun :-> Super!

| AleX199506 a răspuns:

Dumnezeu a creat omul si tot ce ne inconjoara iar omul a creat si el la randul lui lucruri si lucruri care ne inconjoara.

| GabiTanase a răspuns (pentru AleX199506):

Fara puterea lui Dumnezeu omul nu a creat nimic....gandirea sau ratiunea e inzestrata omului de catre Dumnezeu..deci omul nu a creat nimic de capul lui!

| ArinaRya a răspuns:

E exact ca binele si raul, Dumnezeu si Satan; Satan uneori vine cu oferta lui aducand unele lucruri bune in viata noastra doar pentru a ne insela si a ne amagi, Satan doar copie binele dar nu il poate naste (asa cum face Dumnezeu). Ei bine, un cal naste un cal, un om naste un om, dar un Dumnezeu ce naste? Un Dumnezeu naste toate aceste lucruri, un Dumnezeu este creatorul din varful ierarhiei, El naste si in niciun caz nu poate fi nascut, si uneori, nu poate fi nici copiat. Il copiem cand dam nastere unor copilasi, dar nu vom putea creea intru-totul creatia. Nu putem sufla Duh Sfant peste Pamant.

| AlexUnderADS a răspuns:

Sunt perfect de acord cu Andeuta si ArinaRya. Cand Dumnezeu a creat omul a spus: "Sa facem pe om dupa chipul si asemanarea noastra". Dumnezeu a creat omul cu anumite calitati pe care chiar el le are insa noi avem mai putine si la o scara mult mai mica si prin urmare, noi il imitam pe Dumnezeu in anumite privinte, sau reflectam anumite calitati ale lui. Insa un singur om este reflectarea perfecta a lui Dumnezeu si acela este Isus. Noi il imitam atat pe Dumnezeu cat si pe Isus, chiar Dumnezeu ne spune in Biblie, cand face referire la Isus, ca ne-a lasat un exemplu demn de urmat.