| LaviniuA a întrebat:

Ce parere aveti despre amestecarea pornografiei cu filosofia, spiritualitatea?
Oare de ce pornografia da dependenta?

Auzisem mai devreme la stiri ca o tanara educatoare a fost data afara, din cauza ca facea videochat. Si ce sa vezi... am devenit curioasa si am intrat pe un site din ala, ca sa o caut. N-am gasit-o, dar am ramas mai mult timp acolo sa ma uit sad Chestii soft, dar tot pornografie.

Acum simt ca nu mai sunt demna sa iau vreo carte sa citesc.
Voi cum vedeti lucrurile? As vrea cat mai multe raspunsuri, mai ales de la persoane avizate in domeniu. Mersi.

69 răspunsuri:
| danimarinescu a răspuns (pentru Gabrielll3):

Ești frustrat rău, nu am scris "recomanda"...(apar referiri) îmi pare rău că biblia este puțin cunoscută credincioșilor. Fi liniștit că popi sunt ateii in majoritate. Nu o spun eu, statisticile arată. Sunt multe lucruri noi pentru leneși care nu citesc, ateii studiază. Tot Google îți poate spune că ateii sunt mai inteligenți decât oițele copioase. Și informativ, nu sunt ateu de asemenea puțin important orientarea mea spritual-religioasa. Din mesajul tău reiese clar că citești prost, și înțelegi textual la fel. Acum voi afirma:
în biblie sunt îndemnați oamenii la crimă, incest și pedofilie chiar zoofilie. PS: Daca observi cuvinte noi, DEX online
Cu toată stima și respectul!

| Gabrielll3 a răspuns (pentru danimarinescu):

Danamarinescu spune:"în biblie sunt îndemnați oamenii la crimă, incest și pedofilie chiar zoofilie."

laughing Pai ateii si necrestinii nu stiu sa citeasca si sa interpreteze Biblia, le lipseste driverul necesar. Ca la Windows daca nu instalezi driverele Windowsul nu vede imprimanta, mouseul, etc.Nu orice terchea-berchea e calificat sa citeasca Biblia.

Dovada vie esti tu.

| danimarinescu a răspuns (pentru Gabrielll3):

Dumneavoastră sunteți dovada de proastă creștere, mă insultați. Toți avem posibilitatea și dreptul la cultură prin citit. Nu îți trebuie calificare să studiezi o religie, (din fericire) trăim într-o lume civilizată și cu dreptul la cultură informativă.
Observații: scrieți cum și citiți, prost! Mă numesc Dani, nu danamarinescu.
Este foarte trist, pentru noi toți să conviețuim cu astfel de oameni.

| Gabrielll3 a răspuns (pentru danimarinescu):

Danimarineasca spune :"Dumneavoastră sunteți dovada de proastă creștere, mă insultați. "

laughing Isi poate da seama oricine citeste mesajele tale, cine e cel prost crescut.

"Mă numesc Dani, nu danamarinescu."

Nu stiu de ce dar citindu-ti mesajele aveam impresia ca scrii ca unele fete, mai mult sentimente decat logica.

| danimarinescu a răspuns (pentru Gabrielll3):

Voi închide această polemica, ești culmea ipocriziei!
Sa pretinzi că scriu că femeile cu sentimente și fără logică este xenofobie la adresa sexului frumos.
Îți scuzi greșelile gramaticale sub pretexte xenofobe.
Ai scris: danimarinesca.
Nu mă voi mai coborî la nivelul tău, submediocru

| Gabrielll3 a răspuns (pentru danimarinescu):

"Sa pretinzi că scriu că femeile cu sentimente și fără logică este xenofobie la adresa sexului frumos."

laughing De ce minți? Am spus "unele femei."
Exact asa faci si cu "interpretarea" Bibliei.

| LaviniuA explică (pentru Gabrielll3):

Si foalele sunt bune cand e focul prea iute in semineu. Dar daca focul nu e iute, atunci il poate stinge si casa se raceste.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Prostii. Relax. Ai cautat prost. In fine, ideea e ca pe mine povestea asta m-a dezgustat teribil. As fi putut sa o caut, probabil as fi gasit-o, dar nu am facut-o. Parintii aia, in schimb, tare sunt curios cum au gasit-o si cit de nemernici sunt sa ii reproseze asta...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Acum simt ca nu mai sunt demna sa iau vreo carte sa citesc.
Cum simți asta?

| LaviniuA explică (pentru sadrian46):

Mi-a coborat vibratia. Nu mai asimilez.

| LaviniuA explică (pentru GabiDumitrescu):

Intr-un fel imi e mila de ea. Saraca facea voluntariat de multi ani si cica o iubeau copiii. E chiar frumusica

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru LaviniuA):

Ei, poate o sa fie fata desteapta si o sa plece din cloaca asta infecta de asa-zisa tara. Sintem condusi de o gramada de tirfe de ambele sexe, de aia toate de bine, dar sa te fereasca sf. big-bang sa fii om mai de rind, profesional ireprosabil, care a facut ceva "neconform" in viata lui privata, ca sar toti sacalii pe el. Aia care daca ar fi in sala cu Ciolacu sau Iohannis s-ar ridica primii sa aplaude...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru LaviniuA):

Ce înțelegi prin - mi-a coborât vibrația? Poți exprima cu alte cuvinte?

| doctorandus a răspuns:

In primul rand, adictie (dependenta) este un diagnostic din anii '70. In psihiatria din secolul XXI nu mai exista diagnosticul de adictie.

In al doilea rand, ideea ca excesul de dopamina era cauza adictiei este tot cunoastere la nivelul anilor '70. La ora actuala este considerata o afirmatie de neurostiinte coborate la nivel de gradinita.

In al treilea rand, in DSM-5, DSM-5-TR si ICD-10 nu exista adictie de ce-ai zis tu. In ICD-11 exista CSBD, despre care se specifica foarte clar ca nu este o adictie.

Deci: diagnosticul pretins de madam dullcat nu este recunoscut de breasla medicala. In SUA de exemplu, daca ti se pune diagnosticul de adictie trebuie sa stii ca este escrocherie medicala, iar asigurarile medicale nu vor compensa tratamentul.

| LaviniuA explică (pentru sadrian46):

Adica s-au schimbat undele cerebrale, cardiace si sexuale.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru LaviniuA):

Ce unde cardiace s-au achimbat? Asta se vede doar la EKG. Ce sunt undele sexuale?

| doctorandus a răspuns (pentru Gabrielll3):

Biblia nu recomanda onania. Atat cuvantul onanie cat si descrierea comportamentului respectiv sunt total absente din Biblie.

Cu privire la pedofilie si Biblie: https://www.tpu.ro/religie/pedofilia-e-condamnata-in-biblie

Altfel spus: https://www.youtube.com/watch?v=3Fz8eTaGsEo&t=730s

Si da, Biblia evreiasca asta predica: teocratie rasista. (Nu sunt antisemit prin a spune asta, nu ii urasc pe evrei, iar daca am sta sa facem ierarhii rasiale, evreii ar reiesi superiori romanilor, de exemplu la numarul de laureati ai Premiului Nobel. Asa ca daca as fi rasist as considera ca evreii sunt rasa superioara.)

| doctorandus a răspuns (pentru Gabrielll3):

"Malahii" din versetul mult citat de catre romanasi este traducerea unor bizoni incompetenti, care au tradus din neogreaca in loc de greaca koine.

| LaviniuA explică (pentru doctorandus):

Am citit acum la partea de diagnosticare csbd. Acolo se descriu semne de adictie https://icd.who.int/......e11/l-m/en

| doctorandus a răspuns (pentru LaviniuA):

Hmm... nu. ICD-11 explica in mod clar ca nu e vorba de o adictie ci de un nou concept nosologic. Daca vrei iti dau si citate.

| LaviniuA explică (pentru doctorandus):

Pai ce sa mai dai citate... Daca pun acum o intrebare la "Dragoste si sex", ia sa vezi cati or sa zica ca se uita constant la tipe goale pe net laughing Poate ca nu e acelasi mecanism ca la adictia de droguri, dar tot e ceva acolo.

| doctorandus a răspuns (pentru LaviniuA):

Eu nu sunt contra unui diagnostic de TOC de p. Dar asa ceva sunt cazuri extrem de rare.

| Gabrielll3 a răspuns (pentru doctorandus):

Doctorandus spune: "evreii ar reiesi superiori romanilor, de exemplu la numarul de laureati ai Premiului Nobel."

laughing Mda, pacat ca Dumnezeu nu urmareste gala premiilor Nobel. Dumnezeu "se uita" la alte lucruri si are alte criterii de analiza decat oamenii.

| LaviniuA explică (pentru sadrian46):

Avem neuroni si in inima, deci au si ei undele lor big grin Pe langa asta avem centre energetice, care emit pe frecvente variabile, in functie de ceea ce facem.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru LaviniuA):

Da, avem, dar D-ta te referi la undele sexuale. Acelea ce sunt?

| RAY a răspuns:

Ce ai făcut cât ai stat acolo?

| LaviniuA explică (pentru sadrian46):

Undele emise de centrele energetice de care ziceam, din zona respectiva (orientalii le zic chakre).
Dar d-ta esti ateu parca, nu? big grin

| LaviniuA explică (pentru RAY):

M-am uitat si am inchis repede sa nu auda vecinii.

| RAY a răspuns (pentru LaviniuA):

Pai nu ai făcut nimic, nu ar trebui sa îți fie rușine, e normal, nu uita că există mai multe filozofi gen kamasutra sau hedonismul

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru LaviniuA):

Și dacă parcă sunt ateu, ce are asta cu?
Și de unde știi de undele energetice emise de? Din auzite? Și cum de s-au perturbat așa de tare acele unde de o vizionare porco?