| LaviniuA a întrebat:

Ce parere aveti despre amestecarea pornografiei cu filosofia, spiritualitatea?
Oare de ce pornografia da dependenta?

Auzisem mai devreme la stiri ca o tanara educatoare a fost data afara, din cauza ca facea videochat. Si ce sa vezi... am devenit curioasa si am intrat pe un site din ala, ca sa o caut. N-am gasit-o, dar am ramas mai mult timp acolo sa ma uit sad Chestii soft, dar tot pornografie.

Acum simt ca nu mai sunt demna sa iau vreo carte sa citesc.
Voi cum vedeti lucrurile? As vrea cat mai multe raspunsuri, mai ales de la persoane avizate in domeniu. Mersi.

69 răspunsuri:
| LaviniuA explică (pentru sadrian46):

Cred ca dumitale ma intrebi doar ca sa ai ce nega apoi laughing
Au demonstrat-o rusii in urma cu zeci de ani. Se perturba la emotii puternice, dar isi revin.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru LaviniuA):

Nu, te întreb ca să te ajut să înțelegi pe ce lume te afli, și unde greșești în interpretarea ei. Rușii nu au demonstrat nimic pe tema asta.

| T0T a răspuns:

Orice dă satisfacție poate da și un fel de dependență, deși nu cred că există dependență cu adevărat de pornografie (gen, să intri în sevraj dacă nu urmărești pornografie). Există, însă, obiceiuri care se formează. Doar că hipersexualitatea (care, din câte știu, poate da sevraj) nu cred că poate avea ca și cauză directă pornografia. Nu prea pot spune, deci, că pornografia dă în mod direct dependențe. Pornografia poate fi adusă la rang de artă. Nu este ceva negativ, neapărat. Mi se pare că degeaba citești, dacă ai mintea închisă și demonizezi chestii complet normale. Sexul este o nevoie esențială și este ceva frumos. Poate fi supus filosofiei și poate fi exercitat într-o diversitate de feluri. Eu unul, sunt o ființă foarte sexuală. Iar asta nu mi-a împiedicat studiile și rezultatele academice. Chiar, m-a ajutat să îmi formez o gândire deschisă, nu una șubredă.

| LaviniuA explică (pentru T0T):

Mi se pare aiurea sa vezi corpul unui strain pe net complet gol. Nu suntem ca aia din triburi care umbla dezbracati laughing Noi suntem oameni civilizati totusi. Pana si aia isi mai pun cate ceva jos.
Nu stiu daca ai asistat vreodata la un streaptease masculin. Aia niciodata nu umbla in barbatia goala pe scena. Oare sunt inchisi la minte de asta? Cred ca e ceva in ei care zice... nu e normal asa ceva.

| T0T a răspuns (pentru LaviniuA):

Și de ce am râde de cei care umblă complet dezbrăcați? Ce este rău în a fi dezbrăcat? Consideri corpul uman ca fiind ceva urât sau ceva care nu ar trebui arătat? Eu nu. Cred că corpul uman, în special cel feminin, este una dintre cele mai mari frumuseți ale naturii.

„Oare sunt inchisi la minte de asta? Cred ca e ceva in ei care zice... nu e normal asa ceva."
Pentru că așa au fost dresați de societate și normă. E cum ai dresa un câine ca la auzul unei comenzi să stea șezut. Societatea i-a învățat să nu dea hainele jos. În plus, unii ar face-o, dar iar, există niște norme impuse.

| LaviniuA explică (pentru T0T):

Nu e rau sau urat, doar ca duce la emotii puternice care destabilizeaza societatea. Eu asa cred. Adica persoana se tot uita la corpuri pana cand isi formeaza preferinte si fantezii. O fata poate ajunge sa vrea doar tipi cu patratele. Sau un baiat sa vrea fete cu chip de copil si corp de femeie, gen anime big grin
Hainele acopera si atunci privitorul mai trece cu vederea partea exterioara.

| T0T a răspuns (pentru LaviniuA):

Încă există triburi unde nuditatea este o normalitate, că tot ziceai de ele. Sunt plajele de nudiști unde nu se întâmplă lucruri anormale mai mult decât se întâmplă oriunde. Tocmai, că fanteziile pot fi formate atunci când nu vezi, dar vrei să vezi. E un tip de abstinență. Iar fanteziile de care vorbești tu se formează foarte mult, de exemplu, în Japonia, unde cenzura nudității este una foarte agresivă. Noi suntem ființe sexuale, tocmai că nu trecem cu vederea, ci ne dorim să vedem și mai mult dacă nu avem acces. Nu zic că la toți se întâmplă asta, dar uite în ce condiții pornesc aceste fantezii de care vorbești. Iar doritul unui tipar de corp nu are nicio treabă cu asta. Forma unui corp cu mușchi sau feminin poate fi sesizată și cu haine. Industriile pornografice și care vând tot felul de fantezii și-au clădit imperiile pe baza abstinenței sau castrării psihologice. Niciodată nu au fost mai înfloritoare decât în această societate care critică atât de mult sexul și banează categoric nuditatea. Consumatorii de por.n sau hentai sunt în general oameni (cei mai mulți bărbați) singuri, care nici nu au avut vreun contact cu fete/ femei în lumea reală.

| EliLeli a răspuns:

Cred ca poti sa amesteci daca asa vrei tu.
De la cine vrei pareri? De la cei care fac pornografie? Vrei sa stii daca partea lor spirituala e mai erecta decat era inainte?

| painecuzahar a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Respect