| zuly a întrebat:

Ce parere aveti despre autosugestie? Credeti ca este atat de puternica cum se spune? Poate vindeca boli, aduce fericire, dragoste, prosperitate?

14 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Buna!, pai "...ca este atat de puternica cum se spune? Poate vindeca boli, aduce fericire, dragoste, prosperitate?".fraza pentru autosugestie trebuie s-a fie intotdeauna la prezent si la imperativ ".este puternica./(poate)vindeca..." -daca vrei sa autosugestionezi subconstientul vei lua fraza ca atare in considerare( va ajuta) deoarece el lucreaza, se face simtit mai puternic si activ noaptea sau cand suntem pe juma' treji(inainte de dormit/dupa ce ne-am trezit, ca un ex. bun inainte de a dormi ar fi fraza "ma simt din ce in ce mai bine in fiecare zi" )! uuuu! .deci adormind in timp ce rostesti formula, scopul va fi atins!, inchei facand o abatere de la subiect si anume ca,-in functie de individualitatea fiecaruia, unii vor intalni dificultati mai mari sau mai mici in concentrarea simturilor...asta datorata simtirilor ce au fost neglijate sau dezvoltate imperfect!, inchei zicand -concentrarea in sine "realizata" cu toate cele cinci simturi, intaresc mintea si vointa; invatand,-nu doar cum sa controlezi toate simturile, dar si sa le dezvolti si, -in final, sa le integrezi perfect. deci " Poate vindeca boli, aduce fericire, dragoste, prosperitate?", logic auto'ajutand subconstientul, logic da!, chiar functioneaza!, Ok, numai bine, bye!

| Bacemi a răspuns:

Cred ca are o mare putere. Cand cineva iti ofera o sugestie nu e nimic grav. Insa cand transformi sugestia in autosugestie e o problema. E grav in masura egala si daca e autosugestie pozitiva si negativa. Prima poate duce la grandomanie, iar a doua duce la depresie. Trebuie sa avem grija pentru ca este un subiect delicat. Tineti minte cu totii acele momente cand vroiati sa scapati de cate o ora si va prefaceati bolnavi. Atunci cand te prefaci prea tare chiar ti-e rau. Eu am patit. Mi s-a intamplat altadata sa ma despart de o fata si ma gandeam ca o iubesc atat de mult incat as putea face un infarct. Imediat m-au apucat intepaturi in inima si dureri. Autosugestia este atat un scut cat si o arma insa doar cei cu un intelect superior pot sa o foloseasca drept scut.

| Ianna33 a răspuns:

Daca am invata sa ne autosugeram sa ne insanatosim cand suntem bolnavi, nu am mai avea nevoie de medicamente si alte chestii. Numeste-o cum vrei: autosugestie, incredere, speranta, credinta...happy

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

E, (intr-o anumita masura, dar nu te baza pe asta!) dar cel mai sigur e sa faci tu! - tot ce depinde de tine ca sa iti fie bine! Daca ai impresia ca facand autosugestie, dar tu te porti aiurea, si totusi ai sa-l atragi si cuceresti pe "Fat Frumos", si ai sa mai si castigi bani si avea prosperitate, sa stii ca nu va merge! Din partea mea, incearca! Success!

eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Eu cred in asta....placebo.....multi oameni s'au vindecat....li s'au administrat medicamente care practic nu ii ajutau la nimic dar ei crezand ca ii ajuta s'au vindecat happy

| Piscotel a răspuns:

Filmul The secret trateaza oarecum subiectul. Eu cred cu tarie in puterea sugestiei, am incercat sa vad daca functioneaza si am ramas impresionata. In fond, ce te costa sa gandesti pozitiv?

| blue_butterfly a răspuns:

Da, eu cred ca este adevarat. De aceea e bine sa gandim frumos.
"Ai grija la gandurile tale caci ele vor deveni fapte. Ai grija la faptele tale caci ele vor deveni obiceiuri. Ai grija la obiceiurile tale caci ele vor forma caracterul. Ai grija la caracterul tau caci el iti v-a scrie destinul."
In alta dezordine de idei,"daca iti doresti un lucru ce tine de vointa ta, atunci vei fi propriul tau stapan, dar daca iti doresti lucruri ce tin de vointa altora, vei fi mereu un sclav".

| broscutsaaa a răspuns:

Autosugestia inseamna, practic, plasarea unui gand in subconstientul tau. Ca e bun sau rau, aceasta este o problema aparte. Cand gandesti: "Pot sa fac asta", "Arat bine", "Voi avea succes", "Va iesi bine", vei si crede aceste lucruri, ti le vei insera in psihic, vei actiona in consecinta si... vei atrage succesul pe care ti-l doresti, ca un magnet...

Autosugestia depinde de subconstientul fiecaruia happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sint ani buni de studiu asupra omului prin tine insati, daca intelegi...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Da, este adevărat.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca tu gandesti ceva si se intampla inseamna ca este puternic gandul tau.religios vorbind, orice gand este o dorinta.de aceea se spune; ai grija ce iti doresti. s-ar putea sa ti se intample. daca tu crezi in ceea ce gandesti, indiferent caeste rau sau bine ti se va intampla.de aceea se spune; de ce tie frica nu scapi.autosugestia este puternica.eu am vrut sa pacalesc un coleg ca a doua zi santem liberi.asa de convingator am fost, ca el a ramas liber, dar si eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca autosugesita este piatra care nu se va sparge niciodata a omului.cred in autosugestie si in cele mai dese situati ma mai si bazez pe ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Autosugestia poate da rezultate in anumite afectiuni fizice sau psihice numai atat timp cat corpul are resursele necesare pentru a se vindeca. Spre exemplu nu te poti vindeca de leucemie prin autosugestie (desi aceasta constituie un factor ajutator) si este nevoie de o operatie si un tratament medicamentos. In ceea ce priveste fericirea, dragostea, prosperitatea, autosugestia poate sa iti ofere energia necesara aducerii acestor elemente in viata ta. Acum depinde si de cat de mult crede persoana afirmatile autosugestive.

| Inception a răspuns:

Autosugestia este puternica, trebuie doar sa crezi.
Prin autosugestie iti programezi subconstientul sa te vindece de boali.
Subconstientul este reglatorul vital al corpului uman. Exista doua tipuri de autosugestii:negative si pozitive
Ca o formula de autosugestie sa patrunda in subconstient, trebuie sa treaca de discernamant(constiinta), trebuie sa ai o emotie pozitiva in felul asta trece de discernamant si patrunde in mintea subconstienta.
Autosugestia trebuie aplicata intr-o stare psihica buna, formula de autosugestie trebuie sa fie cat mai scurta.