| AvalohAlyn a întrebat:

Ce parere aveti despre cele 10 greseli ale lui Darwin, autorul teoriei evolutiei? Iata-le

1. Teoria ""băltoacei călduţe"
2. Presupusa simplitate a celulei.
3. Ideile lui despre informaţia din interiorul celulei.
4 Aşteptarea lui privind fosilele intermediare.
5. Incapacitatea de a vedea limitele variaţiei specilor.
6. Ignorarea exploziei din Cambian.
7. Teoria sa privind omologia.
8. Teoria sa privind evoluţia omului din maimuţă.
9. Teoria sa privind copacul vieţii.
10. Respingerea creaţiei lui Dumnezeu.

Ce spuneti?

Răspuns Câştigător
| Papillon09 a răspuns:

Darwin,unul din cei mai laudati naturalisti, în cartea sa "Originea speciilor", aparuta în 1957 în Editura Academiei R.P.R. la pag. 385-386, zice: "În mintea mea, faptul ca producerea si extinctia locuitorilor trecuti si actuali ai lumii se datoresc unor cauze secundare, asemeni acelora care determina nasterea si moartea individului, se acorda mai bine cu ceea ce stim despre legile imprimate materiei de Creator..." Deci Darwin sustinea ca exista un Creator si ca El a imprimat legile universului. El continua: "Exista o maretie în conceptia aceasta a vietii, cu numeroasele ei foarte însufletite initial de Creator în cîteva forme sau numai într-una singura." Darwin sustinea ca viata provine de la Creatorul. Nici el, care a formulat evolutionismul ca doctrina, nu face afirmatia ca viata ar veni din neviata, din materie. În alte cuvinte, el confirma adevarul Bibliei ca Dumnezeu a dat viata pe pamînt, dar difera în ce priveste felul de dezvoltare, de evolutie a vietii date de Dumnezeu. E de mirare ca cei ce-I sustin pe Darwin, au luat doar partea a doua,
evolutia, nu si partea întîi originea vietii de la Creatorul.
Lavoisier, savant francez, descoperitorul oxigenului si a oxidatiei, omul care a pus bazele chimiei, în Tratatul de chimie, vol.1, pag.20, zice: "Odata cu, lumina, Dumnezeu revarsa asupra pamîntului si principiul vietii, simtirii si al cugetarii."

18 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Nu este troll, ne cunoastem de mult.

| Hombre a răspuns:

Ai dreptate, uneori le mai incurca, daca ai un ritm mai mare de postari e firesc sa mai incurci borcanele.Si eu mai spun tampenii cand ma apuca. Si pana la urma are crezul lui, cum si noi il avem orientarile noastre, nu ma deranjeaza deloc postarile lui, daca nu era el tu cu cine mai erai in polemici acum?

| AvalohAlyn explică:

Un troll nu are 300 de raspunsuri castigatoare, 4000 de raspunsuri si peste 1000 de voturi folositoare si inteligente.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Alan, Alan, Alan! ...is 289 castigatoare...stiu ca tu aveai o problema cu cifrele laughing
No offence! bye!

| AvalohAlyn explică:

Aceste greseli ale lui Darwin sunt luate de pe alte site-uri.Nu e creatia mea.Mi s-au parut interesante si le-am postat aici. Spre curiozitatea ta.

| Angel0 a răspuns:

Indoctrinarea evolutionista este mult mai subtila decat cea religioasa.
Si au gasit o gramada de orbeti ca adepti.

| Acidacetilsalicilic a răspuns (pentru Angel0):

Așa cum evreii și-au găsit orbeţii lor și popii să trăiască fără muncă pe spatele acestora!

| alessia5158 a răspuns:

Nu-ti strica sa te mai luminezi! --- citeste "Evolutia si evolutionismul la inceputul mileniului III" (autorul este biolog!):http://www.scribd.com/doc/34867972/Evolutie-si-evolutionism

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Alan nu este troll. E de cativa ani pe site! Inainte nu era asa fixat pe religie. Acum, in ultima perioada, o fi avut vreo revelatie, cine stiehee hee

| Hombre a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Miha, cred ca are ceva revelatii Alan, ca eu il intep mai mereu si pe el il doare in flex, merge inainte.laughing

| RAY a răspuns:

CELE 10 GRESELI SI ERORI ALE LUI
1 teoria evolutiei nu are nimic de a face cu aparitia vietii deci minciuna

2 logic ca o celula din prezent e complexa doar a evoluat timp de 4 miliarde de ani culmea teoria evolutiei prevede asta ca complexitatea creste

3 informatile acumulate timp de 4 miliarde de ani logic ca sunt multe cred ca si un handicapat mintal realizeaza asta

4 sau gasit fosile da chiar fara exista forme de viata foarte simple care explica evolutia ochiului, creierului in etape, putem analiza adnul nostru care culmea ne spune ca totul s-a facut treptat

5 din noul miniciuna crescatori de porumbei fac selectie artificala de secole
1 ori aia sunt tampiti ori sunt ori cred ca autorul acelor asa zis greseli e ignorant de realitate

6 este dovedit ca supus un organism unei schimbari mari de clima se schimba si el ce naiba si elementele chimice se schimba supuse presiuni, calduri
lipsa de chimie, biologie duce la astfel de argumente proaste

7 daca luam un om si un cimpanzeu, peste, pasare, orice animal anatomic sunt indentici

8 o alta minciuna omul este o maimuta primitiva cum naiba sa tras din maimuta daca e maimuta alta porcarie de 2 lei lipsita de logica, caini sau tras din lupi deci lupi numai exista ba exista sunt in padure

9 fiecare organism existent de pe planeta asta e indtrudit cu alta, daca am fi speciali am fi imuni la virusi, micribi asa cum liniux e imun la un virus de windows xp logic nu

10 darwin a fost agnostic si pentru ca termenul de ateism nu era bine definit, el a respins clar existenta unui creator in multe ocazi cum ar fi, numi pot imagina un creator care a lasat o vipespe care isi paralizeaza victima baga oul in ea si acel ou isi devoreaza victima din interior unde e dumnezeu in asta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tare sunt curios, ce teorii am avea noi daca eram nascuti acum 150 de ani.
La punctul unu nu este o greseala, ci doar refuz din partea cuiva de a adopta si alte teorii...probabil, interese materiale.
Supa primordiala, nu e o teorie desfiintata.Cine stie, poate intr-o zi vom crea ceva asemanator in laborator.
La punctul doi, ne lovim din nou de lipsa tehnologiei si inabilitatea de a vedea mecanismele complexe dintr-o celula.Eu astept tehnologia care-mi va permite sa vad mai departe de ceea ce stim noi azi, din colo de mecanismele unei celule.
Ok, and so on...
Noua ne e usor acum avand toate informatiile pe tava.Dar sa pornesti intr-o calatorie a cunoasterii de la 0, implica mult sacrificiu. Putea sa alega calea usoara in viata...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e troll, aici te contrazic.
Pe Alan il stiu de ceva ani de zile, cam de cand il mai intepam eu cu niste raspunsuri sau chiar intreceam masura uneori.
Postarea nu e in bataie de joc! Intrebarile exista si pe alte forumuri... poti sa verifici!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare om greseste, nimeni nu e perfect.Dezbateri sunt multe, dar uite ca din greselile unora s-au nascut ideile altora. Darwin nu cred ca a exclus teoria creatiei, tatal lui era preot cred, asa au presupus unii, oricum ca omul si maimuta au stramos comun mi se pare o idee mut prea indrazneata decat e cazul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Papillon09):

Da mai de ex si Albert Einstein a spus:Cu cat cunosc mai bine stiinta, cu atat il cunosc mai bine pe Dumnezeu'' sau ceva de genul.Isaac Newton si el a fost crestin convins, dar nu inteleg de ce cei care cred in creationism sunt batjocoriti si ironizati.Cred ca cineva se ascunde in spatele acestor lucruri.Saracul Alan se lupta cu morile de vant

| Papillon09 a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing ai dreptate, dar cineva trebuie sa o faca, sa le spuna si sa le explice ateiilor. Eu il apreciez si imi place gandirea lui. Bravo lui. happy

| Papillon09 a răspuns (pentru anonim_4396):

Darwin,unul din cei mai laudati naturalisti, în cartea sa "Originea speciilor", aparuta în 1957 în Editura Academiei R.P.R. la pag. 385-386, zice: "În mintea mea, faptul ca producerea si extinctia locuitorilor trecuti si actuali ai lumii se datoresc unor cauze secundare, asemeni acelora care determina nasterea si moartea individului, se acorda mai bine cu ceea ce stim despre legile imprimate materiei de Creator..." Deci Darwin sustinea ca exista un Creator si ca El a imprimat legile universului. El continua: "Exista o maretie în conceptia aceasta a vietii, cu numeroasele ei foarte însufletite initial de Creator în cîteva forme sau numai într-una singura." Darwin sustinea ca viata provine de la Creatorul. Nici el, care a formulat evolutionismul ca doctrina, nu face afirmatia ca viata ar veni din neviata, din materie. În alte cuvinte, el confirma adevarul Bibliei ca Dumnezeu a dat viata pe pamînt, dar difera în ce priveste felul de dezvoltare, de evolutie a vietii date de Dumnezeu. E de mirare ca cei ce-I sustin pe Darwin, au luat doar partea a doua,
evolutia, nu si partea întîi originea vietii de la Creatorul.
Lavoisier, savant francez, descoperitorul oxigenului si a oxidatiei, omul care a pus bazele chimiei, în Tratatul de chimie, vol.1, pag.20, zice: "Odata cu, lumina, Dumnezeu revarsa asupra pamîntului si principiul vietii, simtirii si al cugetarii."

| Acidacetilsalicilic a răspuns:

Darwin a fost cineva iar tu un nimeni chiar și aici pe TPU așa că părerile tale sunt 0.
Chiar, de curiozitate, poți să ne spui din ce sectă ești că după postări ești cam îndoctrinat religios? sau poate ți-e rușine să recunoști!