| doctorul5 a întrebat:

Cat de stiintifica este teoria baltoacei caldute a lui Darwin?

Răspuns Câştigător
| wales a răspuns:

Evoluția, o filozofie penibilă, nedemonstrată și nedemonstrabilă. Louis Pasteur a descoperit că viața nu poate fi generată spontan, ci numai viața poate genera viață, așa se confirmă și legea cauză efect. Nu doar teoria băltoacei călduțe e penibilă, ci culmea evoluției, minunea minunilor este " viața din nimic ". Cu cât înaintăm în știință, cu atât mai mult vom descoperii imposibilitatea apariției vieții din nimic, chiar și la microorganisme s-a descoperit a fi un univers complex, foarte bine organizat. De exemplu, numărul de asamblări al aminoacizilor la întâmplare este egal cu zero. Generarea spontană a fost prima dată întâlnită la Aristotel, Darwin preluând brut această filozofie îmbrăcând-o în haine noi.
Pasteur a demonstrat odată pentru totdeauna că generarea spontană nu are loc, iar doctrina biogenezei " Viața numai din viață ", a devenit doctrină fundamentală în biologie.

15 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Dacă consulți site-uri pentru super-inteligenți
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/......16921.html

pui întrebări inspirate de acolo.

| MMihai a răspuns:

Să mă lămurești și pe mine super-inteligentule, cum este treaba cu Noe că nu am priceput :
1) cum de a adunat la repezeală așa multe animale?
2) Cu ce a hrănit pe perioada potopului animalele alea.
În principal carnivorele, că rețin că a avut ceva probleme cu congelatoarele din cauza unor pene de curent, datorate unor necazuri de la generatorul electric, de la care erau alimentate congelatoarele.
Am înțeles că din cauza unei improvizații la instalația electrică a avut și ceva probleme cu lumina artificială.
3) În ce / cât timp fizic s-au refăcut plantele terestre, ce fuseseră înecate sub ape, timp de circa 321 zile cât a durat Potopul Mondial.
4) Unde a dispărut fizic toată apa care depășea cu 15 coți Lanțul Muntos Himalaya
http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=25&cap=7
20. Şi a acoperit apa toţi munţii cei înalţi, ridicându-se cu cincisprezece coţi mai sus de ei.
21. Şi a murit tot trupul ce se mişca pe pământ: păsările, animalele, fiarele, toate vietăţile ce mişunau pe pământ şi toţi oamenii.
22. Toate cele de pe uscat, câte aveau suflare de viată în nările lor, au murit.
23. Şi aşa s-a stins toată fiinţa care se afla pe faţa a tot pământul, de la om până la dobitoc şi până la târâtoare şi până la păsările cerului, toate s-au stins de pe pământ, şi a rămas numai Noe şi ce era cu el în corabie.
24. Iar apa a crescut mereu pe pământ, o sută cincizeci de zile.

| doctorul5 explică (pentru MMihai):

Davidoiu intreaba:"Să mă lămurești și pe mine super-inteligentule, cum este treaba cu Noe că nu am priceput"
In coltul stanga sus al paginii o sa observi un chenar verde (chiar si cu ochelarii de batranete+4 ai tai se vede) cu scris PUNE INTREBAREA TA AICI.
Cam asa functioneaza lucrurile pe TPU.Si cineva o sa-ti raspunda la intrebare.Aici discutam despre altceva daca nu ti-ai dat seama inca. Sper ca te-am ajutat.

| MMihai a răspuns:

Ai reușit să eviți răspunsul la întrebări!
Înainte de a face mișto de diverse teorii științifice, care inevitabil ar putea să fie îmbunătățite, poate vă puneți la punct culegerea de basme neverosimile și incredibile numită biblie.

| Angel0 a răspuns:

Crezul ateilor incepea parca asa:Cred in supa primordiala care ne-a dat viata. rolling on the floor

| DeliaDaniela a răspuns (pentru Angel0):

Wow laughing de unde scoateti astea? laughingwinking

Răspuns utilizator avertizat
| DrunkenRat a răspuns:

Cum poate fii ceva mai mult sau mai putin stiintific? Am auzit de lucruri mai mult sau mai putin inteligente/plauzibile, dar de 'mai stiintific'... oh well.

| DomineRex a răspuns:

Sunt curios tu crezi ca univerusl are ~6000 de ani cat scrie in biblie?

| Shinto a răspuns:

E la fel de stiintifica, ca si reteta de bulion de la supermarket...:-D. Nu are in ea nimic adevarat.

| Varahil a răspuns:

Pai,unii ar prefera sa creada ca au "evoluat" chiar si din amoebe, eventual ca-s ceva rude cu paramecii, decat sa accepte ca au fost creati de D-zeu.

| NinelHell a răspuns:

S-au facut niste experimente in incercarea de a demonstra teoria supei primordiale, care au esuat lamentabil.Deci teoria nu a trecut testul cercetarii stiintifice.A ramas la stadiul de ipoteza.

| doctorul5 explică:

Ce inteligent esti, ia cauta pe net (ca doar atat stii sa faci)
"warm little pond theory" dar tine-ti rezultatele pentru tine.

| doctorul5 explică:

Pentru frustratul care dupa ce insulta a dat ignore, intrebariintrebatoare
La multi ani si tie, si poate la anul o ai mai multe argumente!

| tsevaoth a răspuns:

Mai de ce esti asa dur? Omenirea trebuie sa se autodistruga de vreo 4 ori si poate dupa aceea sa inteleaga ceva din asta. Generalizezi si tu!