| Superior a întrebat:

Ce parere aveti despre fizica cuantica?

15 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru 90% din populatia lumii, fizica este o notiune complet abstracta.
Pentru 90% din cei 10% ramasi fizica traditionala este rationala, iar ceea quantica este irationala, abstracta.
1% din populatie este capabila sa inteleaga notiunile de baza din fizica cuantica, iar 1% dintre acestia are cunostintele si capacitatea sa gandeasca mai profund despre ea.

| Thecurious a răspuns (pentru Bula):

E o opinie personala sau informatii extrase dintr-un studiu?

| Bula a răspuns (pentru Thecurious):

E opinie personala bazata pe studierea a mii de oameni cu care am avut de a face. happy

| Thecurious a răspuns (pentru Bula):

Uau, impresionant.
In Romania, fizica teoretica nu e interesanta pentru marea majoritate a populatiei.
Imi permiti sa te intreb, in ce domenii concurenta e mare?

| Bula a răspuns (pentru Thecurious):

Fizica teoretica nu este interesanta, fiindca elevii nu stiu la ce-, cand- si cum sa foloseasca ce invata la ore.
Cauza: lipsa demonstratiilor practice, care sa ajute la intelegerea lucrurilor. Lipsesc atat orele de laborator, cat si cele de practica. De fapt, majoritatea scolilor nici nu dispun de laboratoare si /sau ateliere, ceea ce mareste "ceata" mentala.

Concurenta devine mare unde este suficienta teoria si salariile sunt mari sau stabile: IT, economie, administratie, drept etc. Dar majoritatea face facultate doar de a avea o diploma si se angajeaza la intamplare, unde gaseste ceva de "lucru" (deseori si ca simplu vanzator).
Din pacate, in domeniile meseriilor nu mai este nici concurenta, nici meseriasi calificati, cu experienta. Cauza este mentalitatea din invatamant: "trebuie sa ai o facultate se fii cineva". S-a creat o inflatie de diplome, dar greu gasesti mesteri in orice domeniu.

| RAY a răspuns:

Johnnny123 are dreptate, ce rost are sa pui intrebari stiintifice daca crezi ca stiinta este o minciuna

| sierra1 a răspuns:

Bună! (intrebare)

| sierra1 a răspuns:

NuGaseamNumeLiber a evaluat răspunsul tău ca fiind nefolositor şi eronat.
"Bună! (intrebare)..."

și el răspunde tot așa, adică "bine". Dă-ți cu stângu-n dreptu' singur bre!

| anonim_4396 a răspuns (pentru sierra1):

Păi eu am o părere bună despre fizică nu despre întrebare, bre

| Sn4k3 a răspuns:

O parere buna.

| johnnny123 a răspuns:

De ce te interesează subiectul fizicii cuantice? Nu ești tu ăla care spunea că "stiinta nu e neaparat cea mai buna ramura a lumii din care poti stoarce dovezi" si care se întreba "de ce oamenii cred în evoluție fără dovezi"

Deci presupun că nu te interesează să înțelegi fizica cuantică, la fel cum nu te interesează să înțelegi evoluția. Te interesează doar să-ți exprimi părerea ta profund neavizată "bazată" doar pe prejudecăți religioase.

Ia să auzim...

START!
Biblia spune că...

| RAY a răspuns (pentru johnnny123):

Like man,ai perfecta dreptate,asa fac toti crestini,de asta nici nu ai ce discuta cu ei, ignorati, dogmatici, limitati mintali, minti odihnite

| Superior explică:

Nu am afirmat asa ceva, sau m-am exprimat gresit/ati inteles gresit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună

| Jay1 a răspuns:

Fizica cuantică e chiar foarte interesantă leagă materia şi mintea.

Fizicianul cuantic este Max Planck. În 1900, a studiat liniile spectrale, culorile căldurii emise de corpul negru. Corpul negru este un obiect care absoarbe complet toată radiația termică, atinge temperatura de echilibru și apoi re-radiază căldura absorbită.
fizica cuantică spune că particulele de materie din sisteme diferite interactioneaza, este ca si cum ele ar fi conectate prin legaturi invizibile la un intreg (de exemplu particulele de materie ale unui autovehicul relaţionează cu particulele unei clădiri din apropiere). Din asta se vede ca totul se leagă, nimic nu este întâmplator, toate particulele interacţionează ca şi cum ar face parte din acelaşi sistem. Ca şi cum avea în structura lor aceeaşi informaţie, ca şi cum ar fi programate.