| Superior a întrebat:

Fizica cuantica este cea mai buna ramura stiintifica cand vine vorba de descrierea modului prin care Dumnezeu lucreaza.
Fizica cuantica dovedeste existenta lumii imateriale, ca atare nu este exclus ca sufletul uman sa existe.
Teoria Orch Or explica sufletul si cum acesta ar putea fi identificat.
Ce parere aveti?

12 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Https://www.tpu.ro/......ucru-este/

E clar ca imi pierd vremea. E a 4 oara cand ti se raspunde la intrebarea asta si esti anuntat ca gresesti. Continui sa spamezi aceeasi afirmatie eronata. Idem si pentru alte postari.
Probabil esti troll. Salut.

| RAY a răspuns (pentru Inferno):

Cauta noi confirmări

| RAY a răspuns:

Stii ce e ciudat cu voi crestini ( uni )ca voi spuneti exista dumnezeu, in fapt tu spui asta de minim 5 ori pe zi =intrebari,dar cand vine vorba de comportament dovediti cat de ipocriti,falsi,mincinosi,tarfe cu o mie de fete,barfitori puteti fi, m-as fi asteptat ca atei sa fie asa,ei nu se dau sfinti dar voi, in concluzie las-o mai moale cu asa zis dovezi, credinta fara fapte egal moarte, numai vorbesc de alt user care asteapta apocalipsa dar judeca aproapele, eu am senzatia ca voi sunteti farisei, voi de fapt il pacaliti pe dumnezeu, spuneti ca credeti in el cand pacatuiti non stop crezand ca dumnezeu e amnezic cumva

| RAY a răspuns:

Https://imgur.com/a/6qqITlx

ce propaganda vezi tu acolo ca sunt curios, hai zi-mi si mie

PROPAGÁNDĂ, propagande, s. f. Acțiune desfășurată sistematic în vederea răspândirii unei doctrine politice, religioase etc., a unor teorii, opinii, pentru a le face cunoscute și acceptate, pentru a câștiga adepți. – Din fr. propagande.

ce doctrina religioasa, politica promovez eu?

| Superior explică (pentru RAY):

Nu e clar?
Ma rog, de ce-mi ceri mie socoteala?
Nu eu am facut acea arta laughing))

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Eu faceam propaganda ateista cand intrebam de ce crestini nu citesc biblia, de ce nu pun intrebari religioase, wow ce sa spun daca iisus exista si va vede cred ca plange sau rade, mircea a spus atei nu vor sa vorbesca chesti religioase dar nu ai cu cine, nu exista intrebari religioase la categoria asta

| Superior explică (pentru RAY):

Si ce intrebari ai vrea?
Cele de genul daca m*asturbarea e pacat precum intreaba intruna copii mici pe aici?
Apropo,religia e o unealta.
Iisus e calea.
Iisus te iubeste si pe tine,apropo.
Apropo, Iisus a existat, de fapt exista.
Pentru ca, sunt multi istorici care confirma asta.
Si in plus, au aparut si scrieri budiste despre El. Acele scrieri budiste din Asia spun ca daca Buddha era in indrumator in cale, atunci IIsus e calea.

| Superior explică (pentru RAY):

Apropo,eu nu imi aduc aminte sa te fi jignit vreo data, nici Shuriken.

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Shuriken tocmai m-a facut diavol, nebun cum nu ma jignit, fi sincer si citestel si vei vedea asta, toata ziua fac propaganda ateista incredibil, ca nu cred in ceea ce credeti voi fac propaganda ateista

| RAY a răspuns:

Acum 12 minute | Superior a răspuns (pentru raMLesS):
Pe bune? Nici nu l-ai jignit.
Eu inca ma mir cum de nu imi iau si eu ignor.

i am dat ignor ca scrie aiureli, cum sa stii de tine in coma, se lua de un user, toata ziua il bazaia de asta e si banat

| Steregoi a răspuns:

Cica acceleratorul de la CERN nu e suficient de puternic pentru a casapi particulele elementare. Se gandesc sa faca unul de 10 ori mai puternic. Este posibil ca si electronul e compus din particule mai mici.

Din mic in mai mic pana ce materia devine imaterie prin fragmentare. Nu o sa fie de ajuns nici accelatorul acela de 10 ori mai puternic. La fel si cu telescoapele care nu vor ajuta la vederea marginilor universului. Ar zice unii ca e imposibil de indata ce cele mai departate galaxii se indeparteaza cu viteze superluminice prin marirea accelerata a distantei astfel incat lumina generata de ele nu va ajunge niciodata pana la noi.

| bogdan324 a răspuns:

Fizica cuantica este cea mai apropiata ''dovada'' sa zic asa ca exista si anumite lucruri imateriale.
Problema e ca aici e un paradox cand vine vorba si de credinta...
Nu e nevoie sa cauti dovezi ca sa crezi in El,fiindca oricum cautarea de acest tip va fi in zadar.
Nu, nu fac apologia ''hai sa fim prosti pentru totdeauna''.
Putem sa facem niste legaturi cu propria minte(no pun intended)
incat sa ne dam seama de legatura dintre imaterial si material, dintre gand si om, dintre suflet si trup, sau cum este definita stiintific, fizica cuantica.Insa,oamenii tind sa o duca la extrem incat sa gaseasca dovezi clare.
Ei bine,dovada clara esti chiar tu ca om, nu te-ai intrebat niciodata:oare cum de exist? cum pot sa gandesc? cum pot sa simt?(si aici nu ma refer neaparat la fizic).
Putem folosi stiinta pentru a evolua ca si inteligenta, nivel de trai, orice ne poate face fericiti, insa ai grija, ca daca vrei sa cauti prea multe lucruri care oricum nu le vei gasi o poti da in nebunie.Pana la urma noi ca oameni ce ne dorim? sa fim fericiti,chiar daca multi nu vor sa admita asta.
Ei bine,noi trebuie sa cautam fericire(da aici nu ma refer la cazuri gen ''bai eu vreau sa le dau in cap la dusmani sa fiu fericit'' ca ala-i un dereglat mintal),nu dovezi cum ca El ar exista,fiindca atunci unde mai e credinta pana la urma ca s-o zic mai direct,no?
Da,esti pus la multe probe in care nu vei fi deloc fericit, dar, din nou, acelea sunt doar niste probe, important este sa treci peste si sa ai o atitudine pozitiva.
Si nu in ultimul rand,multe lucruri pot fi interpretate,insa doar o minte agera va fi capabila sa distinga anumite lucruri incat sa le intelegi adevaratul sens.
Ei bine,daca te straduiesti si esti atent,in timp vei fi destul de capabil incat sa reusesti asta,si nu doar ca vei fi capabil sa intelegi adevaratul sens,dar asta iti va dezvolta si mintea in general si te va ajuta in viata de zi cu zi, pe orice domeniu.Totul este sa ai ambitie si atentie.