| Steregoi a întrebat:

Ce parere aveti despre ideea ca "umanismul si ateismul nu au nici o legatura cu stiinta"?

1 răspuns:
| TheCaliptus35 a răspuns:

Din foarte putine puncte de vedere aceasta afirmatie este adevarata.Insa,din punctul meu de vedere, ateismul-umanismul-stiinta se completeaza reciproc, deoarece, prin ateism si prin stiinta, umanitatea incearca sa vada realitatea lumii in care traim.Stiinta incearca sa rezolve mistere ale umanitatii,si pentru aceasta este nevoie si persoane fara vreo credinta,tocmai pentru a putea pune intrebari contra preacunoscutului "Crede si nu cerceta",intrebari ce pot starni dezbateri chiar interesante.Dar intotdeauna,in cercetari, este nevoie de speranta si curiozitate, specifice noua, oamenilor.
Nu stiu daca le consideri pe cele de mai sus adevarate, insa sper sa iti fie de folos raspunsul meu.