| Humanist a întrebat:

Ce parere aveti despre umanism ? Umanismul merge pe ideea ca suntem cu totii oameni si ca ar trebui sa ne acceptam unii pe altii si sa invatam sa convietuim in pace si armonie , fara sa ne judecam intre noi . Cam utopic , nu ? Ar putea umanismul sa inlocuiasca religia ?

16 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Un simplu cuvint, o definitie fara valoare.

| Humanist explică (pentru harciog):

De ce fara valoare? Poate ai vrea sa detaliezi putin, domnule harciog.
happy

| Paulla a răspuns:

Umanismul reprezintă un ideal, unul care din fericire nu poate fi atins.
Da, suntem toţi oameni, dar nu, nu suntem egali. Nu pot să-l compar pe Nikola Tesla, de exemplu, cu un cretin şi să spun că sunt egali. Nu pot, şi consider că nimeni nu poate fără să fie ipocrit sau cretin la rândul său.
Îi privesc cu dispreţ pe cei inferiori mie şi cu admiraţie pe cei superiori. Nu pot să le cer celor din urmă să mă trateze pe un egal, cum nici eu nu-i tratez pe cei din prima categorie ca pe un egal. E o manifestare a simţului dreptăţii.

| shadovv a răspuns:

Umanismul are in cetru o imensa problema... omul. Daca vrei o ideologie dupa care sa te ghidezi, ea trebuie generata dintr un element perfect. Ceva ce depaseste omul astfel poti transcede de la situatia umana, de la imperfect.

| Woodenpints91 a răspuns:

Umanismul este de căcat. Niciodată nu voi ccepta că toţi retardaţii sunt egali cu mine, sau că eu sunt egal cu oameni care au reuşit să creeze ceva ce eu nu voi reuşi.

| AlxMro a răspuns:

Sunt de acord cu umanismul in afara de partea "fara sa ne judecam intre noi". O judecata constructiva tot trebuie facuta.Nu cred ca poate sa inlocuiasca religia, orice umanist poate fi ori ateu ori religios. Umanismul merge dupa niste principii care ar face lumea mai buna; insa nu toti sunt capabili sa inteleaga aceste principii.

| sabin89 a răspuns:

Cred, oricum, ca ar fi mai bun decat animalismul.

| Sabin91 a răspuns:

Umanismul merge pe ideea sa-ti intelegi aproapele si sa'i sari in ajutor.Asa inteleg eu.Ar putea inlocui nepasarea.

| doctorandus a răspuns:

Umanismul a izvorat din crestinism. Exista umanism religios, dupa cum exista si umanism secular.

In ce priveste critica umanismului vezi Scrisoare despre umanism de Heidegger.

Eu as fi vrut sa trec la Yoism, dar cand am vazut ca vor sa realizeze paradisul pe Pamant m-am lasat pagubas. Marx a fost si el profund umanist, iar umanismul lui s-a lasat cu milioane de morti (promitea si el un paradis al clasei muncitoare). De obicei ideologiile care promit paradisul terestru se lasa cu macel.

| Dumnezău a răspuns (pentru doctorandus):

Marx si Engels s-ar fi rasucit in mormant, daca ar fi vazut ce au facut comunistii, de la Lenin incoace.Pe cat de absurda si paradoxala ar parea afirmatie, comunismul nu e socialismul imaginat de Marx, e cea mai jalnica forma de conducere a unei tari.Socialismul era utopie, iar comunismul a fost cea mai mare si nedreapta distopie.

| doctorandus a răspuns (pentru Dumnezău):

Atat ca Lenin marturisea ca Marx si Engels n-au descris de nicio forma cum trebuie sa fie organizata societatea socialista (adica la modul concret, nu vrajeala). Asa ca Lenin a organizat statul socialist dupa cum l-a taiat capul.

| Dumnezău a răspuns (pentru doctorandus):

Asta din cauza ca nu avea bine stabilite ideile lor.De la Marx, pana la Lenin, in vreo 50 de ani, s-a denaturat iremediabil principiul de socialism. Ei aveau idei excelente chiar, dar nu le puteau pune in practica, pentru ca nu erau politicieni, iar Lenin a avut parte si de conjuncturi favorabile, ca erau rusii nervosi pe tar.

| ateuNEGATIV a răspuns:

Asa ceva e imposibil noi suntem animale luptam sa supravetuim nu sa ne iubim ca fratii, eu unu nu am dogme, doctrine si sincer nu cred ca ateismul intra in cat asta de umanism e doar o aberatie din usa nu-i asa?

| Humanist explică (pentru ateuNEGATIV):

Umanismul nu este o religie sau o doctrina, este o filosofie.
Si ba da, umanismul e compatibil cu ateismul. Richard Dawkins este ateu si umanist, sprijina curentul umanist avand si o fundatie ce ii poarta numele, care sustine stiinta si ratiuna.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru Humanist):

Il stiu pe domnu richard dar nu pot iubi pe cel care imi vrea rau

| Bodyu_Darya_Dana_1996 a răspuns:

3 argumente ca opera loreley apartine romantizmului. va rog frumos