| AvalohAlyn a întrebat:

Ce părere aveți despre incidentul Roswell din America, 1947? Credeți că e adevărat că atunci s-ar fi prăbușit o navă spațială cu extratereștri care au fost găsiți morți? E plin Youtube-ul și internetul de imagini și referiri la cazul Roswell ceea ce face deliciul pasionaților de O.Z.N și ufologilor. Cazul a fost mult mediatizat.

Răspuns Câştigător
| BabaOarba a răspuns:

Peste tot este plin de extraterestri, daca ne apucam sa cautam.

Si totusi, SETI a functionat 50 de ani fara sa detecteze nicio transmisie radio cu cea mai vaga urma de inteligenta. In Sistemul Solar au fost explorate majoritatea corpurilor cu interes in ceea ce priveste viata, si nu s-a gasit nicio urma - daca exista ceva (pe Marte, Europa, Enceladus) este doar in faza bacteriana, 99, 99%. Cele mai apropiate stele sunt la distante de neconceput pentru noi - daca extraterestrii nu au reusit calatoria prin gaurile de vierme, nu au nicio sansa sa mearga atat de departe.

Astrobiologia ne arata ca exista multe conditii ce trebuiesc indeplinite pentru ca viata sa se dezvolte pe o planeta (temperatura, compozitia atmosferei, marimea planetei, campul magnetic, tectonica placilor, tipul stelei, stabilitatea sistemului stelar, satelitii planetei etc etc). Cat despre viata inteligenta, cine stie? Sansele par mult mai mici - pe Pamant viata a aparut in urma cu 4, 2 mld ani (3, 8 mld ani cel putin), iar viata inteligenta are cateva sute de mii de ani, hai sa zicem poate cateva milioane daca consideram inteligent Australopitecul... Deci un timp urias necesar pentru aparitie. Si in prezent o sansa foarte mare de autodistrugere a civilizatiei.

La astfel de sanse, iti mai vine sa crezi ca extraterestrii se plimba peste tot, ca in Man in Black? Foarte posibil ca incidente strict secrete, din domeniul armatei, sa fi fost musamalizate de astfel de zvonuri. Lumea le-a imprastiat si armatei i-a convenit.

In trecut mai toti erau sigur ca au vazut cel putin o fantoma in viata lor. Fantomele erau la ordinea zilei. Acum ne-am tehnologizat si le-am inlocuit cu extraterestri. Este aceeasi frica exprimata in mod diferit.

1 răspuns:
| anonima2617181 a răspuns:

Da, cine știe.