| Theo94 a întrebat:

Ce parere aveti despre:"Lumea în 2050: 25 de persoane din 100 vor fi africani ";
"Doar Nigeria, cea mai populată ţară din Africa şi prima putere economică a continentului, va reprezenta 10% din naşterile înregistrate în lume până în 2050. ";
Nu era R.Africa de Sud prima putere economica a continentului?

http://www.gandul.info/......i-13086267

http://www.descopera.ro/......infografic

9 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Asta este o statistica, si probabil nigeria este prima tara dezvoltataeconomic de pe continentul african.adica daca acum au 10%rata nasterii, in 2050 va avea 25% in lume.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru express11):

Egiptul este cea mai dezvoltata tara de pe continentul african, din toate punctele de vedere.
Va dau si eu o statistica : pana in 2050, 70% din populatia Romaniei va fi compusa din tigani.

| express11 a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Si europa va fi 70% tigani, arabi si negri.

| Mădă0611 a răspuns:

laughing primul gand a fost "hahaha, o sa fie ca la inceput, pana la urma; traim zilele din urma." Mda, prin 2000 trebuia deja sa vizitam alte galaxii si sa jucam carti cu alienii.

Rata natalitatii creste, dar care e speranta de viata in zonele respective? "Mai multe de jumătate dintre copiii care mor în întreaga lume sunt africani.
Astfel, un copil din 11 moare înainte să fi împlinit vârsta de cinci ani." Cred ca toata lumea stie cum e cu igiena in tarile sarace si cat de importanta e pentru supravietuire.

| Theo94 explică (pentru Mădă0611):

In europa de vest sunt in jur 50 de milioane de musulmani cati erau acum 50 de ani cati vor fii in 2050?
"Conflictele militare din nordul Africi au contribuit în ultimii ani la intensificarea fluxurilor de emigrare a refugiaților spre statele din sudul Europei, acestea confruntându-se cu mari probleme legate de preluarea acestora-în special Italia."

"Începând din secolul XX și până în prezent asistăm la o tendință inversă(locuitorii altor continente se îndreaptă spre Europa ca forță de muncă, cele mai multe sosiri fiind din fostele colonii din Africa, Orientul Mijlociu sau din Asia către Marea Britanie, Franța, Olanda, care au și adoptat o legislație favorabilă."

"Populația Europei a crescut în ultimul secol, dar în alte zone ale lumii (în special în Africa și Asia) populația lumii a crescut într-un ritm mult mai alert.[11] Potrivit proiecției populației realizată de ONU, populația Europei va suferi un declin până la 7% din populația planetei în 2050, sau 653 de milioane de locuitori (varianta medie, variantele cele mai ridicate și scăzute fiind de 777 de milioane, respectiv, 556 de milioane).[11] În acest context, discordanțe importante există între regiuni privind rata fertilității."
http://ro.wikipedia.org/wiki/Europa
Si mai sunt si imigranti care sunt de alta religie.

| sublime89 a răspuns:

Anul acesta, Nigeria a depasit Africa de Sud ca cea mai puternica economie africana.

| Darkmagic a răspuns:

Eu nu am incredere in sondaje sau "estimari" de felul acesta, si cu atat mai putin in link-uri de pe internet care "afirma" ritos una sau alta...

Astfel de "estimari" se tot fac de zeci de ani si sunt foarte gustate si raspandite de populatia cu putini neuroni... De cate ori nu ati auzit/citit spre exemplu:

- "In 150 de ani vom avea suprapopulare"
- "Pana in 2100 Terra ramane fara apa dulce"
- "Pana in 2050 dispar religiile"
- "In 100 de ani omenirea se va autodistruge"
- "In 50 de ani ramanem fara petrol"
Etc, etc...
(intre timp, acesti "termeni limita", se tot muta, mai departe in viitor) laughing
Va suna cunoscut?
Prin anii '80 se faceau la scoala compuneri, cum ca in anul 2000 vor exista aparate individuale de zbor... big grin

Ideea e ca Terra este condusa nu de masoni (care sunt cu zecile de mii), nu de "illuminati" sau alte bazaconii aflate de pe "Descopera. draci".
Lumea e condusa de un grup de 20, pana la 40 de persoane, cu puteri colosale in politica, finante, economie, militar, in domenii practic, de decizie.
Presedintii marilor puteri vin si pleaca, dar acest nucleu de stapani ai lumii ramane pe viata, acestora le repugna publicitatea de orice fel si isi manifesta puterile de decizie cu multa discretie...

Si acum vine intrebarea de minim bun-simt... laughing

Crede cineva ca acesti oameni din top managementul planetei, vor lasa sa se intample vreodata CEVA, ORICE, din cele afirmate de linkurile userului, sau ceva din exemplele date de mine mai sus...afara de doar daca au ei vreun interes? big grin

Serios...voi inca mai credeti in tampenii?
Ce-i aia "Nigeria...bla, bla, bla"?

Adevarat, este doar o pura coincidenta ca Africa de vest, deci si Nigeria, pana sa uimeasca cititorii naivi cu numarul ala de nasteri, se lupta cu o tulpina de Ebola sosita anul asta.
Proaspata. laughing

Ei?
Cum e?
Tot mai credeti in cretinisme..."In 50 de ani...se intampla cutare"? laughing

| Theo94 explică (pentru Darkmagic):

"Populația Europei a crescut în ultimul secol, dar în alte zone ale lumii (în special în Africa și Asia) populația lumii a crescut într-un ritm mult mai alert.[11] Potrivit proiecției populației realizată de ONU, populația Europei va suferi un declin până la 7% din populația planetei în 2050, sau 653 de milioane de locuitori (varianta medie, variantele cele mai ridicate și scăzute fiind de 777 de milioane, respectiv, 556 de milioane).[11] În acest context, discordanțe importante există între regiuni privind rata fertilității."

"Începând din secolul XX și până în prezent asistăm la o tendință inversă(locuitorii altor continente se îndreaptă spre Europa ca forță de muncă, cele mai multe sosiri fiind din fostele colonii din Africa, Orientul Mijlociu sau din Asia către Marea Britanie, Franța, Olanda, care au și adoptat o legislație favorabilă."

"Conflictele militare din nordul Africi au contribuit în ultimii ani la intensificarea fluxurilor de emigrare a refugiaților spre statele din sudul Europei, acestea confruntându-se cu mari probleme legate de preluarea acestora-în special Italia."

http://ro.wikipedia.org/wiki/Europa

| Vektor a răspuns:

Din cate stiu Nigeria are legaturi stranse cu China, care la randul ei a investit destul de mult in Nigeria.