| Theo94 a întrebat:

"Specialiştii ONU estimează că în 2050 pe Terra vor trăi 9, 6 miliarde de oameni. În 2100 se estimează că vor trăi pe Terra aproape 11 miliarde de oameni, cu 800 de milioane mai mult decât în estimările date publicităţii în 2011. "

Populatia Indiei o va intrece pe cea a Chinei, până la finalul acestui secol Nigeria ar putea să concureze cu China.
Nigeria ar putea avea 913, 8 milioane de locuitori în 2100.

"Raportul ONU arată că populaţia ţărilor aflate în curs de dezvoltare va creşte de la 5, 9 miliarde în 2013 la 8, 2 miliarde în 2050. În aceeaşi perioadă, populaţia ţărilor dezvoltate va rămâne în mare parte neschimbată, aproximativ 1, 3 miliarde de persoane."

"În Africa, populaţia va creşte de la 1, 1 miliarde de persoane astăzi la 2, 4 miliarde în 2050 şi, potenţial, la 4, 2 miliarde în 2100"

"România, citează descoperă.ro, se numără printre ţările care vor înregistra o scădere a populaţiei, în viziunea ONU. Specialiştii ONU au identificat 43 de ţări care vor avea mai puţini locuitori în 2050 faţă de 2013, iar 40 dintre acestea vor continua să scadă între 2050 şi 2100. Mai multe ţări vor înregistra o scădere a populaţiei mai mare de 15% până în 2050, inclusiv Belarus, Bulgaria, Croaţia, Cuba, Georgia, Letonia, Lituania, Republica Moldova, România, Rusia, Serbia şi Ucraina."

http://www.ziarulalb.ro/......a-in-2050/

Ce parere aveti si ce se va intampla cu tarile care au populatia in scadere vor venii multi imigranti in ele?

4 răspunsuri:
| hideaway a răspuns:

Eu merg pe principiul: „Vom trăi și vom vedea" și nu cred în ceea ce spun acești oameni, oricât de specialiști sunt. Nu poți estima aceste cifre, nu poți știi cum va evolua natalitatea/mortalitatea în diferite țări.
Totuși, părerea mea este că dacă populația va fi în scădere în țara X, acei oameni vor pleca în țara Y, unde sunt mai multe resurse și un nivel de trai mai ridicat, de unde rezultă că vor pleca în țările care au cât mai multă populație. Nu cred că va veni cineva în țara Z nu foarte populată.
Asta e ceea ce cred eu.

| Theo94 explică (pentru hideaway):

Exact la fel nu va fi, dar asemanator da.

| OOOLEOOO a răspuns:

Daca continuam cu acest stil de viata, pana in 2050 sper din toata inima sa existe o planeta Bwinking

| ShockWaver a răspuns:

Să sperăm că până în 2500 o să colonizăm Marte, între timp poate o să fie un Cataclism sau Poate primim o Vizită Interstelară.