| AvalohAlyn a întrebat:

Ce parere aveti despre Nostradamus si prezicerile (profetiile)sale? Sunt adevarate? E adevarat ca 70-80% din profetiile lui Nostradamus s-au adeverit?happy

1 răspuns:
| johnnny123 a răspuns:

Ce înțelegi prin "profeție"?

De exemplu, dacă spui "la un moment dat va veni un mare război", iar 400 de ani mai târziu vine un război mondial, înseamnă că ai făcut o profeție?

Sau dacă spui "un mare lider din vest se va certa cu un mare lider din est", iar chestia asta se întâmpla 500 de ani mai târziu, înseamnă că ai făcut o profeție?

Nu cumva înseamnă că ai spus niște chestii foarte vagi și interpretabile, care, având o perioadă suficient de lungă de timp la dispoziție era imposibil să nu se întâmple la un moment dat?

De ce nu a făcut niște profeții mai punctuale, de genul "în anul 1969 omul va păși pe Lună"? Sau "în anul 1945, două orașe japoneze vor fi rase de pe fața pământului"?

Răspunsul este: pentru că Nostradamus nu avea nimic "profetic".