| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre prezicerile lui Nostradamus? Credeti ca sunt posibile?
Funda pentru cea mai buna explicatiewinking

Răspuns Câştigător
| CPPC a răspuns:

Buna! Exista si in ziua de azi o groaza de "nostradamusi" gen "mama omida" si altii, care iti pot spune cate ceva despre viitor, unele lucruri sunt adevarate, dar si mai multe sunt false. In plus, nu este bine sa vrei sa stii viitorul, este pacat. Daca citesti in Biblie, Mantuitorul ne spune ca vor fi multi prooroci mincinosi (prooroc insemnand profet) si ca sfarsitul lumii nu-l stie nimeni, nici macar Fiul(Iisus) doar Tatal.
Deci nu trebuie sa ne temem ca va veni sfarsitul lumii dupa spusele lui Nostradamus sau a altor prezicatori.
Sper sa-ti fo fost de folos cea ce ti-am scris.
O seara buna!

6 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Nu. De fapt, Nostradamus a spus că vor fi două războaie mondiale în perioada următoare vieţii sale.
Aşa şi eu pot să spun că va fi cel puţin un război mondial în următorii 5000 de ani. Şi, sunt şanse reale să am dreptate dar asta nu îneamnă că sunt profet.
E pe bază de coincidenţe pentru că brusc s-au "descoperit" profeţii după ce s-a întâmplat evenimentul şi niciodată înainte. De ce oare?
Toate aceste zâzănii despre prezicerile numitului Nostradamus sunt pentru a se face audienţă şi, implicit, bani. Şi ATÂT!
Numai bine.

| Angel0 a răspuns:

Totul este posibil.
Chiar si intrebarea aceasta, cred ca este posibil sa fie postata de cel putin 33 de ori pe TPU.Culmea ca si raspunsurile sint mereu aceleasi. Unii ba altii da. Cert este ca despre el se vorbeste si dupa 500 de ani.

| Maximus a răspuns:

Nostradamus a fost primul om care si-a prezis propria moarte si modul in care acesta va sfarsi! Tot el a fost cel ce a prevazut caderea celor doua turnuri gemene (World Trade Center), precum si primul si cel de-al doilea razboi mondial! Totusi au fost si preziceri ale sale care nu s-au adeverit cum ar fi marele cutremur din anul 2000 care ar fi adus la pieirea omenirii! Asa cum o partre dintre prezicerile sale s-au adeverit sau nu nimeni nu poate spune daca ele se vor adeveri, ramanand la stadiul de presupozitii facute pa baza analogiilor!

| ERMO a răspuns:

Mie mi se pare ca nostradamus e un mare sarlatan.Recunosc ca avea un dar aparte, de a citi in astre si a spune ce se va intampla in urmatoarea zi.Era ceva de genu unui meteorolog care se uita la nori si spune ca a doua zi va ploua pentru ca norii sunt negri pe cer. A avut multe profetii care cred eu ca au fost descifrate total eronat tocmai pentru a se face mare tamtam.Nu cred ca e mare profet din moment ce toate catrenele sale au fost descifrate dupa ce s-au intamplat evenimentele.
A si pentru profetia cu cel de-al doilea razboi mondial, pe bune nu el a zis asta http://www.lovendal.net/......stradamus/

| ioana1704 a răspuns:

Catrenele lui Nostradamus nu sunt descifrate in totalitate. Ele au fost descifrate dupa ce s-a intamplat evenimentul. da sunt adevarate. Daca te gandesti la razboaie mondiale, sfarsitul omenirii, nu-ti bate capul cu asa ceva. Nu crede ce vezi la tv, idem cazul vanga. In prezicerile ei, nu a dat dat date exacte. Citeste cartea Vanga si te vei convinge. Nu lua de bun totul!

Am si eu o intrebare : de unde apar emoticoanele. Nu stiu unde suntdecat la mail sau mess
Multumesc!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nostradamus a prezis la fel ca vostradamus?