| xname23 a întrebat:

ce parere aveti despre Nostradamus? au fost prezicerile lui simple coincidente?

Răspuns Câştigător
| Swifthammer a răspuns:

Numai Dumnezeu are puterea de a cunoaste si a revela viitorul. Ma indoiesc ca Nostradamus avea ceva de-a face cu Dumnezeu.

6 răspunsuri:
| KlaraWeiss a răspuns:

Pai oamenii au interpretat catrenele alea dupa cum le-a venit mai bine ca sa gaseasca oaresice asemanari cu ce s-a intamplat. Bine a zis Zartbitter laughing e ca ghicitul in cafea; ma uit in ceasca si cu cat ma chiorasc mai tare, o sa vad sigur ceea ce mi-am pus in minte sa vad pana la urma. Asa si cu astea, in atatea variante pot sa le interpretez, ca sigur o sa se potriveasca cu ceva pana la urma. Si apoi, numai Dumnezeu stie viitorul.

| miradoniz a răspuns:

Nu,de fapt, nu chiar-de fapt ce a spus el era perfect real în acel moment-și cum istoria se repeta...e foarte interesant de altfel, o lecție de(spre) istorie cum rar întâlnești.
Desigur nu e singurul;)) și Shakespeare a scris despre Oceanul care avansează pe tărâmul uscat și despre turnurile care sunt făcute una cu pământul.Ghinionul lui, că și-a numit poeziile Sonete, nu Profeții-ar fi fost mult mai cunoscut;))

http://www.youtube.com/watch?v=r0Q9-lYdxEY

| n0matterman a răspuns:

Nostradamus nu era profet, prezicator, vrajitor sau mai stiu eu ce.Era doar un astronom stralucit care se baza pe matematica si astronomie atunci cand "prezicea" anumite chestii.

| Zartbitter a răspuns:

Cu siguranță, da, au fost simple coincidențe. Citește și tu dintre ele și ai să te lămurești. Le poți interpreta în atâtea variante încât orice s-ar fi întâmplat ar fi existat o „prezicere" pentru situația aceea.
E cam la fel și cu ghicitoarele în cărți sau cafea sau altele :-)

| BlueOctober a răspuns:

Eu nu cred ca tot ceea ce a prezis e coincidenta atunci inseamna ca nu stiti despre ce vb.Era un om normal insa avea posibilitatea de a folosi mult mai mult la % din creier decat noi astfel a prezis ce a prezis

| xname23 explică (pentru BlueOctober):

Prezicerile lui sunt foarte vagi si pot fi interpretate in mai multe feluri deci exista sansa sa fie simple coincidente.