| CokoStar a întrebat:

Ce părere aveţi despre reîncarnare, adică viaţa de apoi, foarte mulţi creştini ni-ci nu vor să audă de aşa ceva, atunci când mori sufletul părăseşte corpul şi ajunge să de-a explicaţii altor spirite mult mai evoluate, care nu se mai reîncarnează, despre tot ce a făcut în viaţa asta şi în funcţie de cât a evoluat în viaţa asta viaţa următoare poate să fie mai bună sau mai grea, spiritele care au ajuns atât de evoluate în cât nu mai trebuie să se reîncarneze vor judeca alte spirite şi vor fi stele pe cer şi vor vedea tot ce se întâmplă în univers. Ce părere aveţi?

Răspuns Câştigător
| MMihai a răspuns:

Îți recomand deci să citești Istoria credințelor și ideilor religioase carte în trei volume de Mircea Eliade și "Filozofia esoterica a Indiei " Autor: CHATTERJI C. J. (Format: 13 x 20 cm Numar de pagini: 144)
Acum este un mic haos în căpușorul tău privind acest subiect.
( Trebuie să te informez că un conciliu, ( adunare de episcopi și arhiepiscopi ) de la Niceea, ( nu rețin anul, dar înainte oricum de anul 600 e.n.) au stabilit că nu pot accepta idei cu reincarnarea. La fel de bine puteau decide că nu există soare, dar asta nu însemna că nu există soare. (Articolul respectiv, l-am citit cu niște ani în urmă, într-un ziar, care cred că era ziarul Evenimentul Zilei, și cred că autorul articolului s-a informat totuși înainte să - și scrie articolul.))
Dacă biserica Creștină, nu acceptă idei privind reîncarnarea, asta nu înseamnă, că nu există reîncarnare.
Sunt religii, care acceptă diverse idei privind reincarnarea.
Sunt multe explicații, care ar putea justifica, idei cu reincarnarea.

19 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Bullshit.

| MMihai a răspuns:

Aveam 9 sau 10 ani când un om, m-a întrebat, dacă eu sunt fiul tatălui meu.
El mi-a povestit că eram foarte mic, după dimensiuni de circa un an sau chiar mai mic.
Că eram însoțit de un adult, și adultul m-a pus călare, pe o statuie cu un leu.
Că eu m-am fâțâit pe statuia aia și am căzut, drept pentru care am început să bâzâi./să plâng.
Adultul care mă însoțea, ca să mă facă să tac, a spus : îi dăm na! na! & a lovit cu palma, de câteva ori statuia.
După care mi-a spus că i-a dat na! na!
Eu eram foarte micuț și m-am uitat în sus, la adult și i-am spus : Bă potule ata tatuie!
(Băi prostule, asta este o statuie! )
El a spus că a considerat răspunsul meu, mult prea inteligent pentru un copil așa mic și că s-a interesat al cui era / este copilul respectiv.
Dacă m-a mințit el, mint și eu. ( De fapt am rezumat povestirea omului respectiv.)

Cum îți explici Tu răspunsuri foarte inteligente a unor copii foarte mici?

Răspunsuri foarte inteligente, în domenii în care experiența lor personală, în respectiva existență cu trup material, în acest plan existențial terestru, nu are nici o treabă, cu răspunsul dat.

| MMihai a răspuns:

@chelstone eu nu m-am pretins mai inteligent, decât alții, iar omul respectiv putea să mă fi mințit atunci, sau că el, a încurcat și poveste respectivă, să fi fost legată de alt copil mic, și nu de mine și că el a încurcat copii.
Crede-mă că eu la 9-10 ani nu mai reținusem, ce făcusem, la circa un an. Este vorba de un copil mic, care dă un răspuns prea inteligent pentru vârsta lui biologică reală...și că așa ceva eventual, ar putea fi explicat și prin acceptarea unor idei de tipul reîncarnare.
Foarte muți din uzină, au tot povestit, de răspunsuri inexplicabil de inteligente, pentru un copil atât de mic, dar pentru că nu mă interesa subiectul, nu am reținut...acele lucruri.

| chelstone a răspuns:

Mihaidavidoglu1954, povestirea ta este irelevanta, asta nu inseamna ca ai un intelect mai dezvoltat decat al altora.

| Kosuchin a răspuns:

Exista o chestie magica, se cheama punct si arata cam asa :.;

| TheJeryk0 a răspuns:

Prostii.

| corasa a răspuns:

Suflet? Care suflet? Nu cred ca exista asa ceva...aratati-mi daca voi credeti ca e.

| BigBang a răspuns:

Eu cred ca"ni-ci"se scrie legat.In privinta afirmatiilor facute de tine, nu ma minunez,"perle"am mai auzit.Parerea mea e ca unii au imaginatia bogata.salut

| BigBang a răspuns:

Chelstone
Eu nu cred ca Mihai vroia sa ne demonstreze ca a fost inzestrat cu un iq mai dezvoltat de la natura,ci afirmatiile lui erau in analogie cu afirmatiile lui kesha,referitor la afirmatiile crestinilor care intra in contradictie cu legile universului.
Ex."vor fi stele pe cer şi vor vedea tot ce se întâmplă în univers; luata ca atare,din punctul de vedere al crestinului.
Tie iti pare logic?
Daca stelele de pe cer sunt"oameni"care au trait candva,rezulta ca noi am aparut inaintea universului, inaintea crearii. Ceea ce intra in contradictie cu"crearea", negand propia noastra existenta.salut

| BigBang a răspuns:

Sufletul este in analogie cu inima,potrivit bibliei,pe alocuri.
Material nu exista,creierul fiind responsabil de sentimente.
Flav
Tocmai ai demonstrat un lucru:inteligenta functioneaza invers la unii!
Te"minunezi"cand calci intr-unul, insa sa fie considerat o forma de inteligenta, inca nu am auzit.
TheJeryk0
Ai dreptate! Prostia e prostie si trebuie luata ca atare.salut

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Ar fi interesant sa existe.

| PetreConstanta a răspuns:

Intreaba-l pe Dumnezeu

| DyaElla a răspuns:

Sa`ti spun eu povestea:
Ze zice ca atunci cand moare omul, sufletul paraseste trupul. Atunci cand ajunge sa fie judecat, Dumnezeu il intreaba daca a fost multumit. Daca omul a trait bine si i`a placut viata il ia cu el, daca a fost un ucigas sau pacatos il alunga in iad, si daca nu a fost multumit ii mai da o sansa pe Pamant...asa se spune
Eu una cu cred in reincarnare. Parerea mea...
app uite un test tare haios: Ce ai fost in viata anterioara :))
http://www.clopotel.ro/......rioara-131
sa-mi spui ce`ti iese

| DyaElla a răspuns:

Uite ce mi-a iesit :
Rezultatul tau:
Ai fost alchimist in Tibet. Ti-ai sfarsit viata prin sinucidere.

Ai obtinut acelasi rezultat ca 4% din utilizatorii care au facut acest test

| VacutzaRoscata a răspuns:

Exista
sunt muuulte dezvaluiri ale oamenilor legate de asta
de exemplu,unii copii mici care au talente deosebit de rare la desen sau muzica, sau altii care stiu lucruri imposibil de stiut pentru varsta lor cu toate ca nu i-a informat nimeni in legatura cu ele
sunt multe lucruri interesante pe net, imi e greu sa caut acum ca daca as regasi ce am citit eu mai de mult pe diverse siteuri te-ai convinge singura ca exista

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce parere sa am? am vazut in niste filme, oarecari fiinte care nu au ajuns la reincarnare maxima din motive necunoscute.atarnau carnurile pe ei, si le spuneau astia'zombie.imi era mila de ei.am zis ca decat asa mai degraba raman descarnat.adica schelete.ce e aia? nici schelete nici om? brrrr.

| Lucinca a răspuns:

Eu nu cred in reincarnare

eu cred ca dupa ce mori ajungi ori in railove struck si sper ca acolo o sa ajunglaughing
sau in iad:-s. acolo nu vreaulaughing

app. se zice ca fiecare dintre noi are o stea pe cer. si atunci cand mori acea stea cade

| Mitzuku a răspuns:

Citește și tu Istoria credințelor și ideilor religioase de Mircea Eliade și Filozofia exoterică a Indiei, dar am uitat numele autorului.

| silviu_3675 a răspuns:

Mai oameni buni nu stie nimeni daca exista sau nu nimeni nu stie pentru ca nimeni nu a inviat din morti doar dumnezeu stie ce se intampla dincolo de moarte si eu m-am gandit mult la chestii din astea si am cautat pe net de mi-a venit rau toti au diferite explicatii asa ca nu cred pe nimeni big grin salut