| DOOOPX a întrebat:

Ce parere aveti despre Reincarnare?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fapt, chiar s-a intamplat asta. Era acum cativa ani un baietel care spunea cum isi aduce aminte de el in viata anterioara. El a zis unde ii era cadavrul: pe o campie, si a spus locul exact. Parintii lui, care logic ca erau uimiti, au sapat si au dat de un cosciug in care era un om mort. Autoritatile au fost imediat alertate.
Au fost mai multe astfel de cazuri, dar bine, acum este destul de probabil sa fie doar niste simple povesti, si chiar sa fie o pacaleala fiecare dintre aceste povesti.
Nici eu nu cred in reincarnare, dar ma cam pune pe ganduri povestea aceea

44 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cine sa reincarnat primul?

| doctorandus a răspuns:

Reincarnarea e ca musetelul: buna la a explica toate. Tocmai de aceea nu e credibila.

| DOOOPX explică (pentru doctorandus):

Dar sant foarte multe dovezi care arata ca este adevarata, vizioneaza acest video.
https://www.youtube.com/watch?v=NHMr0xTZmaU

| doctorandus a răspuns (pentru DOOOPX):

Povesti vanatoresti.

| anonimg a răspuns:

Ca și creștin, nu cred că există așa ceva nici dacă aș vedea cu ochii mei un astfel de lucru. Pentru că vrajmasul omului și al lui Dumnezeu poate să înșele în fel și chip pe aceia care nu cunosc Scripturile și pe Dumnezeu.

| Hammurabi a răspuns:

E posibil ca totul să fie real la fel cum e posibil să fie și un mare bullshit. Singurul adevăr e că habar n-avem. Avem doar câteva "dovezi" sporadice pe care nu prea putem să ne bazăm pentru că nu avem certitudinea că sunt reale. Mai avem câteva întâmplări inexplicabile, care, chiar dacă sunt confirmate și au un grad de credibilitate ridicat, sunt totuși mult prea puține ca să ajute.
În schimb avem o grămadă de "deștepți" care afirmă cu certitudine și fără putință de îndoială, că nu există așa ceva. Pentru că asta e regula. Ce nu se potrivește pe neuronul lor, nu există. laughing

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Parerea mea este ca nu exista reincarnare, a nu se confunda invierea de la judecata de apoi cu reincarnarea.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Amuzanta intrebare! Dar tu: ai asociat conceptul zodiacal oriental, cu caracterul/predispozitiile genetice!?winking P

| Bondarel99 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Ce e asa eronat? Care e explicatia ta?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Bondarel99):

Citeste raspunsul meu si daca nu il intelegi, putem dezvolta subiectul pe alta aplicatie

| Bondarel99 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Ai dat doar niste termeni, nu ai explicat nimic.
Sa zicem ca vine un copil care spune ca in alta viata a fost bunicul tau. Copilul ala iti da detalii pe care doar tu si familia ta sau chiar bunicul tau ati fi putut sa le stiti. Cum explici asta? Tot mai spui ca are o imaginatie bogata?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Bondarel99):

Lantul argumentatiilor este destul de complex si se poate comenta doar daca interlocutorul poate intelege, sau poate intui derivatele evolutiei. Nu sti nici cati ani ai si nici ce carti despre reancarnare ai citit. Si nici cat ai reusit tu sa intelegi logic si rational acele povesti ale unor asazise "amintiri din vieti anterioare".

| Bondarel99 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Bine, cu alte cuvinte m-ai facut redusa mintal. Oi fi citit tu mult dar asta nu inseamna ca le stii pe toate, nici eu nu le stiu pe toate dar corect e sa argumentezi cand ai o opinie.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Bondarel99):

Ai inteles doar in dunga; faptul ca te pasioneaza ce se spune despre reancarnare dovedeste inteligenta peste medie si chiar un inceput de intelepciune

| Bondarel99 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Bine, cum spui tu, dar nu inseamna ca cei care cred in reincarnare au opinii eronate.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Bondarel99):

Opiniile sunt indreptatite; dar nu au nimic in comun cu realitatea faptica

| DOOOPX explică (pentru Bondarel99):

Era acolo si un copil care a venit pentru prima data in tara si a intrat intr-o cafenea, copilul stia tot unde e baia etc, chiar stia pe un lucrator care era prietenul lui, si cand l-a intrebat pe unul de acolo i-a spus ca a decedat cu 10 ani in urma, si totusi avea doar 2 ani.
Aceasa intamplare m-a facut sa cred 100%.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru DOOOPX):

" si cand l-a intrebat pe unul de acolo i-a spus ca a decedat cu 10 ani in urma, si totusi avea doar 2 ani.
Aceasa intamplare m-a facut sa cred 100%" Si totusi a inceput sa articuleze cuvintele pe la 5 ani, spunand TATA, vazand instalatorul de net.winking laughing laughing laughing

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Prin prima informatiilor genetice se poate spune ca fiecare individ traieste si chiar isi aminteste vietile anterioare

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Prin prisma "amintirilor din viior" : putem spune ca in informatia genetica sunt fixate informatiile pastrate in subconstient, ca amintire a comuniunii cu "cpnstiinta universala". Aceste ultime doua raspunsuri sunt, in special pentru Albinuta.winking

| Dalmore a răspuns:

Nu exista.

| Dalmore a răspuns (pentru Dalmore):

Ma intrebi ce parere am despre reincarnare si cand imi zic parerea imi dai nefolositor si eronat. Daca vrei sa auzi numai pareri de care vrei tu, pune, draga, o intrebare mai ampla.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai universul acesta este un tot, aceeasi energie suflet, pattern, este un tot, când murim tot aceeasi chestie se intâmplã in creier ca si când ne-am naste e si dovedit stintific.
Dar greu imi vine a crede ca se pot mentine amintirile, de la o viatã la alta daca se intâmpla o rencarnare

| PumpkinDoll a răspuns:

Aceeasi parere pe care o am si despre creaturile mistice/magice.IT'S A FUCKING BULLSHIT

| Teffan a răspuns:

Absolut toate credintele pre-crestine din intreaga lume au avut conceptul reincarnarii.
Nu o consider o posibilitate, o consider un adevar.
Crestinismul, prin actiunile sale a vrut a indeparta oamenii de la adevarul spiritual cu care am fost inzestrati de zeci de mii de ani.
Un occidental care aude de reincarnare considera ca persoana in cauza este nebuna dar in acelasi timp se invate in sus si in jos cu un exoterism de cea mai joasa speta, cu o religie de 2 bani care este complet iratioanala si fantezista, pe numele de crestinism.

| Romanul86 a răspuns:

Creștinii cred în înviere adică în reîntrupare.
Reâncarnarea e bizară! Atunci posedarea ce o fi? De fapt reîncarnare vrea să fie o nouă naștere, probabil.
Ce înseamnă identitatea dacă există reîncarnare?

| AlexDarius3 a răspuns:

Mi se pare o tampenie.

| DOOOPX explică (pentru AlexDarius3):

De ce, ce ti se pare o ''timpenie''.

| AlexDarius3 a răspuns (pentru DOOOPX):

Nu prea cred in asa ceva.

| AlexDarius3 a răspuns (pentru DOOOPX):

Imi place totusi ca ai scris "tampenie" cu "î" din "i" ca sa te dai mare "Dăştept" pe langa mine, oricum tu crede in ce vrei si nu mai critica degeaba. Inteleg ca asa sunt copiii la pubertate dar totusi.

| CVane a răspuns:

Ce parere poti avea despre reincarnare? Nu a reinviat nimeni pana acum sa ne spuna ce parere are, poate te reincarnezi, poate nu, nu se stie aflam doar cand murim.

| DOOOPX explică (pentru CVane):

Pai Iesti cu totul alta persoana, si sunt multi care au avut cateva amintiri despre viata trecuta.
http://www.youtube.com/watch?v=NHMr0xTZmaU

| Bondarel99 a răspuns (pentru CVane):

Dar oamenii care își amintesc vieți pe care nu ar fi avut cum sa și le amintească și care s-au dovedit a fi reale?

| Bondarel99 a răspuns (pentru DOOOPX):

Pai da, s-au făcut multe documentare.

| CVane a răspuns (pentru Bondarel99):

Ii crezi? Pune-ti intrebarea,sunt povestiile unor copii cu imaginatie bogata dovada destula ca tu sa iti schimbi privirea despre viata si moarte? Tot ce definesti tu ca persoana, memorii se stocheaza in creier, odata ce mori creierul se descompune, practic tu incetezi a mai exista, nu exista mecanism de ''transportare'' a mintii umane in alt corp din moment ce nu mai existi.

| Bondarel99 a răspuns (pentru CVane):

Si cum iti explici ca acele povesti au fost confirmate?

| CVane a răspuns (pentru Bondarel99):

Ca sa intelegi ceva trebuie sa o privesti din ambele tabere, eu am incercat sa folosesc logica la o intrebare ilogica, careia nimeni nu stie raspunsul, cand vorbim de reincarnare vorbim de supernatural si de n posibilitati, unde fiecare e liber sa creada ce vrea.

| ixxaxaar a răspuns (pentru CVane):

Citeste si tu o carte a lui Dulcan (chirurg neurolog)

| anonim_4396 a răspuns (pentru CVane):

De fapt, s-a descoperit un lucru ultra mic, ceva ce nici eu n-am prea inteles cat de mic este, dar banuiesc ca mai mic decat un atom(pentru ca altfel s-ar fi putut vedea la microscop) care dupa ce mori, pur si simplu dispare si acel lucru. Unii,, oameni de stiinta" cred ca acel lucru e sufletul.
Dar 99% sigur chestia aia e doar o bazaconie, si mai mult ca sigur nu s-au facut cercetari stiintifice in acest sens

| anonim_4396 a răspuns (pentru CVane):

De fapt, chiar s-a intamplat asta. Era acum cativa ani un baietel care spunea cum isi aduce aminte de el in viata anterioara. El a zis unde ii era cadavrul: pe o campie, si a spus locul exact. Parintii lui, care logic ca erau uimiti, au sapat si au dat de un cosciug in care era un om mort. Autoritatile au fost imediat alertate.
Au fost mai multe astfel de cazuri, dar bine, acum este destul de probabil sa fie doar niste simple povesti, si chiar sa fie o pacaleala fiecare dintre aceste povesti.
Nici eu nu cred in reincarnare, dar ma cam pune pe ganduri povestea aceea

| Balanica12 a răspuns:

Salut man! Pot să spun că pentru această întrebare mi-am pierdut o relație, în fine asta nu contează? Pot spune că există și că sunt video-uri bazate pe asta, multe lucruri sunt adevărate. Dar pe de altă parte nimeni nu îți asigură că asta se va întâmpla. Părerea mea este bine să știu ce înseamnă asta, dar nu să pic în profunzimea informațiilor pentru că nu-și are rostul. Fii realist, trăiește momentul! Asta contează, ne aruncăm prea mult în detalii...

| Dobrescu_Laura_1967 a răspuns:

Cat timp nu se poate infirma sau confirma. orice este posibil.