| genifar45 a întrebat:

Hey! Ce părere aveți despre reîncarnare?

25 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Ce deosebire există între reîncarnare şi speranţa pe care o oferă Biblia?
Reîncarnarea: Conform acestei concepţii, când o persoană moare, sufletul, „eul lăuntric", trece într-o viaţă mai bună dacă persoana respectivă a fost bună, dar, dacă a fost mai mult rea decât bună, se naşte iarăşi, dar ca animal. Se crede că fiecare naştere succesivă readuce persoana în aceeaşi lume, unde trebuie să înfrunte alte suferinţe şi, în final, moartea. Ciclurile reîncarnării sunt considerate, practic, infinite. Acesta să fie viitorul care ne aşteaptă? Unii cred că singura modalitate de a scăpa de aceste cicluri este suprimarea oricărei dorinţe de plăceri fizice. Unde caută ei refugiu? În ceea ce unii numesc viaţă inconştientă.
Biblia: Potrivit Bibliei, sufletul este persoana însăşi. Chiar dacă în trecut o persoană a făcut lucruri rele, dacă se căieşte şi îşi schimbă comportarea, Iehova Dumnezeu o va ierta (Ps. 103:12, 13). Când un om moare, nimic din el nu supravieţuieşte. Moartea este ca un somn profund, fără vise. Va exista o înviere a celor morţi. Nu este vorba despre reîncarnare, ci despre readucerea la viaţă a aceleiaşi persoane (Fap. 24:15). Pentru majoritatea oamenilor, învierea va însemna readucerea persoanei decedate la viaţă pe pământ. Aceasta va avea loc după ce Dumnezeu va pune capăt actualului sistem rău. Boala, suferinţa şi chiar moartea inevitabilă vor aparţine trecutului (Dan. 2:44; Ap. 21:3, 4). Nu v-ar plăcea să ştiţi mai multe lucruri despre această speranţă şi să examinaţi dovezile care arată că ea se va împlini?

Răspuns utilizator avertizat
| MaliciousDeath a răspuns:

E o idee interesanta, nu la nivelul la care sa cred in ea, dar la nivelul la care sa cred ca trebuie exploatata.In literatura, filme, muzica...te-ai prins tu.

| OnuOnulică a răspuns:

Nici pro nici contra...pentru ca nu exista!

| anonimg a răspuns:

Reincarnarea nu exista. Aceasta este o inselatorie a celui rau. Viata numai de la Dumnezeu o primim.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimg):

Daca ai un zeu atotorice care iti respecta liberul arbitru, reincarnarea trebuie sa faca parte din acea religie.

"Aceasta este o inselatorie a celui rau"... cum ai ajuns la concluzia asta?

"Reincarnarea nu exista"... cum ai ajuns la concluzia asta?

"Viata numai de la Dumnezeu o primim"... cum ai ajuns la concluzia asta? Daca spre exemplu o primim de la Odin, Vili si Ve? Nu stii cine sunt ei? Pai daca nu stii religie, nu te baga in asemenea discutii.

"To the first human couple, Ask and Embla, Odin gave soul and life; Vili gave wit (intelligence) and sense of touch; and Ve gave countenance (appearance, facial expression), speech, hearing, and sight."

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Exista multi zei si multi dumnezei pe care oamenii ii venereaza aducandu-le inchinare intr-un fel sau altul. Inchinandu-ne la alti zei si alti dumnezei, ori refuzand sa ne inchinam adevartului Dumnezeu, ne inchinam lui Satana -care este vrajmasul nostru si al lui Dumnezeu.
Si cu toate ca Dumnezeu ne-a oferit Biblia ca un manual de vietuire pe pamantul acesta ca sa nu cadem in ratacire si sa nu pierdem mantuirea -adica viata vesnica-, omul este liber sa creada ce doreste si sa aleaga ceea ce doreste.
Totusi, El insista si apeleza la ratiunea noastra; caci nefolosind ratiunea nu facem decat sa o pierdem. Pierderea ratiunii este egala cu pierderea posibilitatii de a fi mantuit. Dumnezeu nu salveaza pe nimeni cu forta. Totusi, respingandu-L pe Dumnezeu, alegem in locul Lui pe Satana; caci in lupta dintre bine si rau nu exista pozitie de neutralitate.
La concluziile de care m-ai intrebat am ajuns atunci cand L-am cunoscut cu adevarat pe Dumnezeu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimg):

"multi zei si multi dumnezei"... termenul "dumnezei" inseamna tot "zei". E ca si cum ai zice exista multe porodici si rosii. Eu sunt impotriva folosirii termenului de "dumnezei" din diverse motive. Termenul mai corect este simplu "zei".

"refuzand sa ne inchinam adevartului Dumnezeu, ne inchinam lui Satana"... tu acum oferi o "falsa dilema". Cauta pe guagal sa vezi despre ce e vorba.

In realitate, chestia cu "ori esti cu mine ori esti impotriva mea" este o idiotenie care iti mai si incalca libertatea.

Imagineaza-ti CA COpilul tau este rapit iar rapitorul iti da 2 optiuni "ori imi dai banii, ori iti torturez copilul". Teoretic esti liber sa alegi, esti liber sa zici "nu-ti dau bani" dar practic in 99% din cazuri, victimele aleg sa plateasca. In acest caz, libertatea este una pur imaginara. Intr-un fel esti obligat sa platesti si o vei face.

Uite un alt caz. Esti la tribunal deoarece persoana X ti-a ucis fratele. Cel care a ucis zice "pai eu i-am dat de ales intre plata si moarte. El a ales sa moara deci eu sunt nevinovat". Accepti ca cel care ti-a ucis fratele este nevinovat si ca fratele tau a ales sa fie ucis?

"La concluziile de care m-ai intrebat am ajuns atunci cand"... raspunsul tau e irelevant. Hai cu ceva mai bun. De data asta incearca sa lasi un raspuns valid nu bazat pe favoritism si ignoranta.

E ultima data cand mai repet : daca ai un zeu atotorice care iti respecta liberul arbitru, reincarnarea trebuie sa fie inclusa in "program". Ba mai mult de atat, chestiile gen "ori esti cu mine ori esti impotriva" nu au ce sa caute langa un asemenea zeu.

Uite o intrebare simpla : daca eu vreau ca dupa ce mor sa ma intorc inapoi pe pamant deoarece nu vreau raiul, imi respecta zeul tau decizia sau nu? Daca da, felicitari, ti-am aratat ca reincarnarea e posibila. Daca nu, inseamna ca zeul tau nu respecta liberul arbitru.

Uite inca o intrebare simpla : ti-am prezentat mai sus un exemplu cu primii oameni facuti de Odin, Vili si Ve. De unde stii ca primii oameni au fost facuti de zeul tau si nu de cei mentionati de mine? Din biblie? Pai si eu pot sa-ti aduc scrierile altor religii drept dovada pentru acele religii. Le accepti ca fiind valide? Mai mult ca sigurn nu.

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Zeii amintiti de tine, pot da viata? Poate dovedi cineva existenta lor? Ei nu sunt decat imaginatii ale oamenilor; pe cand Dumnezeu este Creatorul intregului univers. El iti da libertatea sa alegi si sa crezi in cine doresti; dar iti spune astazi ca daca nu-L vei alege pe El, vei avea parte de. destinul pe care ti l-ai ales. El ne spune fiecaruia: "Iata, iti pun azi inainte viata si binele, moartea si raul." (Deuteronom.30:15)
"Iau azi cerul si pamantul martori impotriva voastra ca ti-am pus inainte viata si moartea, binecuvantarea si blestemul. Alege viata, ca sa traiesti, tu si samanta ta." (Deuteronom.30:19)
Fara Dumnezeu nimeni nu este in siguranta. El a murit pentru tine, si te iubeste -de aceea mai ai inca parte de harul Sau. Dar nu intinde coarda. Intoarce-te la El, fa pace cu El si vei avea parte de viata. Viata din belsug si pace pe care lumea nu ti-o poate da.
Nu pentru mine scriu eu aici. Dumnezeu nu are nevoie de adepti, ci vrea sa vada ca rod al jertfei de la Golgota oameni care se incred in El; sa vada oameni salvati. Zilnic mor oameni, oameni fara nadejde, fara nici o speranta. Dumnezeu da viata, si tot El ii si hotaraste limitele. Judecata Lui este dreapta si o va arata in fata intregului univers in ziua Lui ce-a mare. Si vom vedea atunci cu totii ca El a judecat cu dreptate. Viata aceasta este doar un timp de proba in care ne hotaram destinul. Viata vesnica este fara bani si fara plata. Si chiar si aceia care au ales sa nu fie mantuiti, vor da socoteala de felul cum au trait aici pe pamant.
"Si Duhul si Mireasa zic: "Vino!", si cine aude sa zica: "Vino!", si celui ce ii este sete sa vina; cine vrea sa ia apa vietii fara plata!" (Apocalipsa.22:17)

| genifar45 explică (pentru anonimg):

Biblia e scrisa de oameni...iar acei oameni spuneau ca pamantul este plat, pe noi cine ne-a creat? Tot dumnezeu? Dacă da pe el cine l-a creat și tot așa, universul cine l-a creat? Tot el? Atunci de ce nu se menționează nimic despre el? E infinit sau are un sfârșit? Viața de dincolo cum va fi? Nu e logic sa te duci itr-un loc numit iad sau rai, sufletul poate rămâne pe pământ? Dacă da Cum se face ca nimeni nu crede în fantome? Soarele o sa explodeze peste mii de ani iar noi unde ne vom duce? Care e rostul existentei noastre? Exista viată și pe alte plante? Dacă da pe ei cine i-a creat? Ei nu sunt oameni? Ei nu sunt de pe aceeași planeta cu noi, ei cred în dumnezeu sau doar e o creație a omului în care se crede dacă nu exista o explicație? ¤0-0

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimg):

"Zeii amintiti de tine, pot da viata?"... care parte din "To the first human couple, Ask and Embla, Odin gave soul and life; Vili gave wit (intelligence) and sense of touch; and Ve gave countenance (appearance, facial expression), speech, hearing, and sight." nu o poti intelege? Da, pot da viata.

"Poate dovedi cineva existenta lor? "... existenta lor poate fi dovedita la fel ca existenta zeului tau. Tu poti sa dovedesti existenta zeului tau?

"Ei nu sunt decat imaginatii ale oamenilor; pe cand Dumnezeu este Creatorul intregului univers."... ce faci tu acum tine de favoritism si ignoranta.

"El iti da libertatea sa alegi si sa crezi in cine doresti"... deci imi accepta libertatea de a ma intoarce pe pamant? Felicitari, ti-am demonstrat ca reincarnarea este posibila in religia ta.

"El a murit pentru tine"... de fapt nu a murit. Ce a facut el e ca si cum mi-as face un caracter intr-un joc si ii dau delete. Ti se pare un sacrificiu mare? Pot sa-mi fac oricand un alt caracter.

Ba mai mult de atat, Prometeu a facut un sacrificiu si mai mare pentru omenire nu doar un truc ieftin prin care a sters un caracter. Stii ce sacrificiu a facut Prometeu pentru oameni? Mai mult ca sigur nu.

Esti clar depasit de subiect iar afirmatiile tale sunt bazate pe favoritism si ignoranta.

| anonimg a răspuns (pentru genifar45):

Nu cei care au scris Biblia au spus ca pamantul este plat, ci Biserica Catolica care nu este a lui Dumnezeu. Ea este impotriva lui Dumnezeu.
Dumnezeu a existat dintotdeauna. El nu are inceput si nici sfarsit. Este imposibil sa-L percepem pe Dumnezeu pe deplin; Creatorul nostru este cu mult mai presus de creatia Sa. Dar atat cat putem intelege, El ni S-a descoperit: prin Domnul Hristos, Fiul Sau, prin Sfanta Scriptura si prin natura inconjuratoare.

Cum ai putea sa le vorbesti unor oameni salbatici cum arata un tren, oameni care n-au vazut niciodata o caruta sau o masina? Tot asa si Dumnezeu ne-a descoperit dragostea si vointa Sa pentru noi prin pilde si parabole. Cei mantuiti vor avea o vesnicie intreaga sa descopere caracterul lui Dumnezeu, si tot nu-l vor putea descoperi pe deplin. Dumnezeu este Dumnezeu.
Dar noi putem sa incepem sa invatam limba cerului chiar aici de pe pamant; putem sa ne familiarizam cu ea. Putem sa cunoastem voia lui Dumnezeu pentru viata noastra; putem sa ne bucuram de mantuirea Sa inca de pe acum. Putem sa ne bucuram de dragostea Sa. El ne iubeste chiar daca noi nu-L iubim.
El a promis ca raul nu va dainui vesnic in univers; de aceea va exista iadul. Ce este iadul? Biblia spune ca este moartea a doua, moarte de care vor avea parte toti aceia care au refuzat sa fie salvati de distrugerea iminenta a pacatului. De moartea a doua vrea sa ne scape Dumnezeu, pentru ca sa traim vesnic. Cei mai multi oameni s-au obisnuit sa traiasca pe pamantul acesta in suferinta; ei nu-si doresc o viata mai buna; ei se bucura de placerile de-o clipa ale pacatului in loc sa priveasca mai departe la bucuria celor ce vor fi salvati in Imparatia lui Dumnezeu. Dar sunt multi oameni carora nu le place pacatul; nu le place coruptia, nu le place durerea si suferinta; nu le place moartea celor dragi, moarte ce a venit in lume odata cu pacatul. Iadul este trecerea in nefiinta pentru totdeauna a celor ce au ales pacatul. De ce exista chin in iad? Va exista intr-adevar suferinta, si aceasta consta in parerea de rau a celor ce L-au refuzat pe Dumnezeu toata viata lor. Pentru ca ei au refuzat toata viata lor invitatia Mantuitorului de a lua El pacatele lor, acum ei sunt nevoiti sa plateasca ei insisi pentru ele. Dumnezeu nu degeaba se numeste Judecator. Iar cat despre martori, cerul este plin de ingerii sfinti care zi de zi duc rapoartele lor in ceruri despre felul nostru desert de vietuire.
Noi spune ca noi suntem ai nostri; spunem ca banii pe care ii avem sunt ai nostri; spunem ca timpul pe care-l avem este al nostru; spunem ca familiile pe care le avem sunt ale noastre; spunem ca talentele pe care le avem sunt ale noastre; spunem ca binecuvantarile materiale, financiare, intelectuale sunt ale noastre. Dar nu este asa. Toate acestea -impreuna cu noi insine- apartin lui Dumnezeu. Daca am muncit pentru ele este ca era de dreptul nostru sa le castigam prin munca. Noi suntem doar administratori ai acestor bunuri. Si ni se va cere socoteala de felul cum le-am administrat.
Biblia spune ca mai exista si alte planete necazute in pacat. Si acestea sufera din pricina pacatului existent pe pamantul nostru, tot asa cum si noi suferim cand auzim certurile vecinilor. Locuitorii acestor planete nu sunt extraterestrii de care auzim noi; ci ei sunt oameni facuti ca si noi: dupa chipul lui Dumnezeu. Lui Satana nu ii este ingaduit sa ajunga la ei. Numai cand pacatul va fi eradicat din univers, numai atunci vom putea sa ii cunoastem si sa le spunem ce a facut Dumnezeu pentru noi.
Nu exista fantome, ci exista ingerii cei rai care s-au razvratit impreuna cu Lucifer impotriva lui Dumnezeu.
Rostul existentei noastre este vesnicia. Dumnezeu nu a creat omul cu o perioada limitata de timp. Dar moartea a venit 'la pachet' odata cu placerea pacatului.

| MskDesign a răspuns (pentru anonimg):

Gresit!
Viata se datoreaza astrului ceresc si nicidecum unei divinitati.Stiu ca cei care sunt credinciosi, in cadere libera, ajung totdeauna cu picioarele pe pamant, precum pisicile.Reincarnarea,bineinteles,nu exista.

| milan9 a răspuns:

Cuvântul "suflet" ARE ÎN BIBLIE MAI MULTE ÎNŢELESURI:

1). uneori se referă la VIAŢA (trupului) unei persoane;
2). alteori la PERSOANA însăşi;
3). iar în alte cazuri se referă la PARTEA LĂUNTRICĂ CE SUPRAVIEŢUIEŞTE MORŢII OMULUI!

"Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecc. 3, 11

"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;

Gruparea iehovista în mod conştient greşit neagă această ultimă semnificaţie a cuvântului "suflet". Dar sunt contrazişi de toate celelalte versete referitoare la suflet ale Bibliei:,, Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28);

"Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" (Luca 12, 4-5). Textul ne spune că după moartea omului, el poate fi aruncat în gheenă. Dacă nu ar mai rămâne nimic după moarte, aşa cum pretind unii, ce mai poate fi aruncat în gheenă?

În II Corinteni 5, apostolul Pavel vorbeşte despre corp ca despre un cort pământesc în care trăim, adăugând că el ar dori să fie acasă cu Domnul şi că "toţi trebuie să ne înfăţişăm înaintea scaunului de judecată, pentru ca fiecare să-şi primească răsplata după binele sau răul pe care-l va fi făcut pe când trăia în trup" (II Corinteni 5, 10).
Ce parte din Pavel ar putea să părăsească trupul şi să meargă acasă la Domnul? SUFLETUL.

Apocalipsa 6, 9-11 vorbeşte despre "sufletele celor înjunghiaţi" care cer lui Dumnezeu răzbunarea sângelui lor. Este adăugat că "fiecăruia din ei li s-a dat o haină albă şi li s-a spus să se mai odihnească puţină vreme, până când se va împlini numărul tovarăşilor lor de slujbă şi fraţilor lor care aveau să fie omorâţi ca şi ei". Deşi aceste suflete fuseseră ucise, ele sunt descrise ca fiind în prezenţa lui Dumnezeu şi având o conversaţie cu El!

"Sunt strâns din două părţi: aş dori să mă mut şi să fiu cu Hristos, deoarece asta ar fi cu mult mai bine. Dar pentru voi este mai necesar să rămân în trup" (Filipeni 1, 23-24)., etc...
Dacă existenţa lui Pavel alături de Hrisos în viaţa de dincolo, ar fi mult mai bună rezultă de aici că este o existenţă CONŞTIENTĂ în care sufletul nu dispare pur şi simplu.

"Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" Luca 12, 4

| milan9 a răspuns:

Omul nu e doar suflet! Sufletul NU ÎNCETEAZĂ niciodată să existe!

Cât de sinistru trebuie să fie un cult CARE SPUNE ALBULUI NEGRU ŞI NEGRULUI ALB: ei bine, iehoviştii, în mod conştient greşit, neagă dualitatea trup/suflet a omului, DEŞI CUVÂNTUL SCRIPTURII ESTE FOARTE CLAR, fără să lase posibilitate de interpretare diferită şi dubii:

"Nu vă temeţi de cei ce ucid "trupul", IAR "sufletul" nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28); - "trupul" și "sufletul" sunt prezentate ca două lucruri CATEGORIC DIFERITE!

După sfârşitul trupului, sufletul îşi va continua existenţa în veşnicie: "Şi ca "pulberea" (trupul, biologicul) să se întoarcă în pământ cum a fost, IAR SUFLETUL SĂ SE ÎNTOARCĂ LA DUMNEZEU, Care l-a dat."- Ecclesiast 12, 7;

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu exista reincarnarea este doar o credinta gresita

| suffarstar a răspuns:

Nu esti in stare sa treci in clasa a II-a, repeti clasa I pana reusesti.

| genifar45 explică (pentru suffarstar):

?

| suffarstar a răspuns (pentru genifar45):

E o analogie. Nu ai inteles cine esti si incotro trebuie sa mergi, te reincarnezi pana inveti.

| Sociopat a răspuns:

Un alt concept menit sa faca omul sa se comporte cat mai frumos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La nivelul la care suntem nu ne ajuta in niciun fel acceptarea sau refuzarea reincarnarii.
http://www.descopera.ro/......eincarnare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vrajeli...Singura reincarnare va fi acea renastere ca spirit.Dar nu pentru toti ci doar pentru cei pregatiti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici una.

| genifar45 explică:

Nu știu ce sa mai cred 0-0