| YourDailyApple a întrebat:

Ce parere aveti despre romanii de peste hotare? Am avut o disctuie mai aprinsa cu un prieten de-al meu despre situatia actuala din Romania. Printre altele, am ajuns sa mentionez ca poate candva in viitorul apropiat m-ar incanta ideea de a pleca in strainatate la o verisoara de-a mea, sa incerc sa imi construiesc o viata acolo. El imediat a inceput cu reactii de genul : " Ce fel de roman esti si tu..., iti abandonezi tara? " bla bla bla.
Imi iubesc tara, aici m-am nascut, aici am crescut. Dar uneori gandindu-ma la viitorul meu, ma intreb daca se mai merita ceva :
-Invatamantul e prost,
-sistemul sanitar e bolnav,
-justitia e corupta si oarba,
-economia slaba,
-una peste alta mass-media indobitoceste poporul
-multe din drepturile noastre sunt incalcate etc.
Din moment ce calitatea vietii lasa de dorit, de ce pana la urma tot "romanul" trebuie sa ajunga sa se simta vinovat ca isi paraseste tara?
Voi ce ati alege dintre sentimentul nationalist si un nivel de trai mai bun?

12 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Pe de o parte există dictonul ăla pe care-l tot folosesc naţionaliştii care sună cam aşa: "Nu întreba ce poate face ţara pentru tine ci întreabă ce poţi face tu pentru ţară".
Pe de altă parte, există experienţa mea personală. Eu am muncit de foarte-foarte tânăr ca să pot trăi şi plătesc impozite de la vârsta de 16 ani în mod aproape neîntrerupt.
Şi totuşi, chiar şi-aşa, ţara tot nu mă respectă. Eu am făcut ce-a ţinut de mine pentru ţară dar când a venit rândul ţării să facă ceva pentru mine... nu s-a putut.
Şi eu cochetez cu ideea de a părăsi România şi sunt din ce în ce mai aproape chiar să şi fac asta.

Însă e bine de ştiut că nici în alte părţi nu umblă câinii cu colacii în coadă.
Cunosc oameni care acum trăiesc în lux în ţări ca Italia şi Germania însă la începuturi au măturat prin sedii de firme şi au mâncat la cantina de ajutor social.
Aşa că... te sfătuiesc să pleci doar dacă ai o mică grămăjoară de bani strânşi că altfel, s-ar putea să ai o perioadă un nivel de trai chiar mai prost decât în România.

Numai bine.

| cristi202 a răspuns:

Am ales deja. De mult timp. Imi iubesc tara. Eu ramin aici. Dar la faza asta am fost oarecum prost. Ii consider destepti pe cei ce au plecat in alte parti sa isi faca un viitor. De ce sa isi bata joc unii de ei aici, cind in alta parte munca le este apreciata la adevarata valoare? Dar si mai destepti sunt aceia care se realizeaza prin alte parti si se intorc aici.

| BebeStrumf a răspuns:

Xoxo,nivelul de trai mai bun; trebuie facut ceva, incercat!

| petruclaudiu78 a răspuns:

Bun, dar prietenul tau, ca un roman adevarat ce e, ce realizeaza ramanand pe baricade? De fapt nu stiu care baricade, ca le-au furat unii.
Asta daca vorbim de viitorul Romaniei.
Daca vorbim de viitorul personal, totul tine de combinatia ambitie-noroc, poti sa realizezi ceva la fel de bine in Romania, ca si oriunde in alta tara de pe glob.
Din proprie experienta iti spun ca nici in alte tari, chipurile dezvoltate, viata nu e roz.

| bamse a răspuns:

In primul rand nimeni nu are voie sa acuze asa, ci maxim sa iti dea sfat. Asta face un prieten. Ala care vrea sa iti strice ziua cu atacuri si acuze, este de evitat.

Acuma, sa stii ca nu este suficient doar sa pleci afara si gata se rezolva treaba. Concurenta este acerba in vest. Eu am multe cunostinte care au plecat, si desi au studii superioare muncesc necalificat. Conditiile de viata sunt cam la fel ( adica mananca, plateste intretinerea, copiii la scoala etc ). Deci viata e foarte grea si afara, chiar mai grea decat acasa, in sensul ca trebuie sa muncesti mai mult.

Ce obtii afara? In functie de ce tara alegi, obtii un trai mai civilizat. Asta presupunand ca pleci in Germania, Franta, Italia etc, tari dezvoltate. Strazi bune, oameni mai linistiti care isi vad de treaba lor, autoritati care isi fac treaba. Te simti mai respectat. Insa conditia ca sa ai acces la acel respect, este sa te integrezi si sa devii ca ei. Altfel vei fi exclus, va trebui sa muncesti dublu ca sa castigi la fel. Deci afara incearca sa nu vorbesti prea mult despre tara ta, cel putin nu de bine, ca nu le place. Daca ai sentimente placute pentru tara ta, tine-le pentru tine happy

Din pacate, eu observ ca multi oameni cu chef de munca de la noi din tara pleaca. Si eu ii inteleg pe toti.

Oricum, oriunde ai fi, poti fi om sau neom. Asa ca daca vrei sa pleci du-te, daca vrei sa ramai, stai. Insa decizia sa fie numai a ta, ca sa nu dai mai pe urma vina pe altcineva daca nu ai luat decizia corecta.

| bebetho a răspuns:

Aş alege un nivel de trai mai bun fără nicio ezitare!
Nu-ţi poţi abandona ţara ca ea te-a abandonat demult.

| MadnessCaffe a răspuns:

As alege un nivel de trai mai bun. Mai exista acest "nationalism" de care vorbim cu totii? Tara este in paragina, totul lasa de dorit, mai ca se porneste o revolta ca in '89.

Si pe mine m-ar incanta ideea de a pleca in straintate pentru o viata mai buna, dar cu familia e problema ca e cam greu sa iti parasesti familia si sa te duci in strainatate.

Prietenul tau este cam prostut ca sa nu o zic mai vulgar.Se mai merita sa lupti pentru tara asta? Iti zic sincer, cu guvernul asta in fruntea tarii, nu merita sa ridicam nici macar 1 deget. Romanii sunt prosti si rabda tot in loc sa iasa toti deodata in strada si sa vezi ce ii darama pe toti, si pe Boc si pe Basescu sau sa le bage mintile in cap, tara asta lasa de dorit.

Iti zic sincer, daca ai oportunitatea de a pleca in afara tarii, pleaca.Nu are rost sa iti pierzi viitorul in tara asta a nimanui.

| ღBizarreCrazyღ a răspuns:

Eu iti dau in totalitate dreptate. degeaba iti iubesti tara, daca exista acolo "sus" cineva care o conduce prost sau care o strica pe deplin. nu poti sa contezi doar pe patriotism in zilele noastre, pentru ca daca ar fi sa ramai aici vei avea viitorul oarecum ruinat, daca stam sa ne gandim la cate dezavantaje are traiul aici si cate neajunsuri trebuie sa induri. cand te uiti in urma, in trecut si vezi atatia oameni care si-au varsat sangele pentru tara, care au luptat pentru o viata mai buna, te gandesti oare cand vor mai exista astfel de persoane interesate de traiul fiecarui individ din cadrul tarii. singurul lucru care se gandesc parlamentarii este cum sa le iasa lor un profit cat mai bun, si nici de cum la cat de greu traim noi "oamenii de rand". tara asta ar fi una foarte frumoasa si din punct de vedere al societatii, numai daca aceasta comunitate, care la noi deja nu se mai numeste "comunitate", ar fi cu adevarat unita si s-ar baza pe niste reguli si drepturi care sa fie respectate in totalitate si pentru toata lumea. ori romanul, deja din cauza problemelor cu care se confrunta zilnic, a devenit egoist, deja nu-i mai pasa de altii din jur ci de propria persoana, familia lui si de ziua de maine care-i va aduce noi surprize neplacute. daca te uiti la lumea de pe strada o sa vezi numai fete mohorate, triste, pline de griji si de o intrebare care le domina mintea si care nu-si gaseste niciodata un raspuns: " ce se va intampla maine?". este important sa vezi in perspectiva si sa-ti dezvolti niste planuri, insa la noi in tara deja nu se mai poate face asta, pentru ca ziua urmatoare aduce mereu ceva nou, dar culmea este ca nu in bine ci in rau. noi nu stim sa exploatam ceea ce este important, adica resursele care totusi sunt destul de bogate, si talentele care se gasesc pana si in cel mai mic catun din varful muntelui. nu stim sa apreciem valorile morale ale tarii, nu stim sa ne respectam reciproc, de aceea o fac alte state pentru noi. in alte tari diverse calitati ale multor persoane ce provin din Romania de ex., sunt mai bine vazute decat in tara natala, pentru ca cei din strainatate sunt dornici sa isi ridice nivelul si din punct de vedere al oamenilor. nu dau la o parte inteligenta sau pasiunea unuia de a face ceva pentru a realiza altceva mai nesemnificativ.
viitorul trebuie mereu gandit, si trebuie sa luam in calcul ca ne lipsesc multe pentru a ne asigura un trai decent. de aceea oricat ar durea sa pleci din aceasta tara [ pentru ca pana la urma este locul unde te-ai nascut, aici ti-ai petrecut copilaria, aici ai nenumarate amintiri ce vor ramane cu tine peste ani, aici este practic spatiul pe care il numesti ACASA ] tot se vor gasi mereu oportunitati si sanse sa pleci de aici pentru ceva mult mai bun si catre un loc care stie sa te puna in valoare.
niciodata nu o sa reusim sa ne rezolvam necazurile daca nu vom invata sa cooperam, sa ne ajutam unii pe altii, sa nu mai fim asa de individualisti, sa ne gandim si la ceilalti din jurul nostru si la binele intregii societati, sa ne insusim dreptul de a avea o parere si de a o expune. pana nu invatam sa traim in pace si armonie, nu vom ajunge niciodata sa o ducem ca in alte state ale lumii. tot ce trebuie sa facem este sa ne gandim la ce ni se intampla si sa luam atitudine, nu sa stam cu mainile in san si sa incepem sa ne comformam cu situatia, pentru ca acesta nu este un mod eficient. daca vrem schimbari trebuie sa si actionam si sa deschidem gura pentru a le obtine. happywinking

| MidnightLady a răspuns:

Cu cat sunt mai departe de tara asta, cu atat o iubesc mai mult. Deci am ales sa-mi iubesc tara. Mult...mult de tot.

| NuConteazaCineSunt a răspuns:

Pai eu spun ca e mult mai bine sa lucrezi in strainatate, ai mai multe profituri. Totul e mai bine si ai un nivel foarte bun de a trai, si salariu foarte bun. De exemplu parintii mei sunt plecati de vreo 10 sau 11 ani in Germania si muncesc mult (chiar pana la 3, 4 noaptea) si au profit bunbig grin.
Mda...Eu stau cu bunicii.
Eu as alege sa lucrez in strainatate, logiclaughing!

| KikiRiki98 a răspuns:

Eu sincer sunt de acord cu tine,desi iti vine greu sa-ti parasesti tara natala,este mai bine sa ai un viitor mai bun. Eu cred ca intr-adevar la toti romanii le este greu sa isi paraseasca tara,dar tot romanii au stricato, daca ar fi pastato ca inainte am fi si noi ca Germania, Anglia...etc
Ar merge mult mai bine daca romaniilor le-ar pasa
P.S: eu sunt oricum de acord cu tine
Te pup:* si sper ca ti-am fost de ajutor:*
Funda?:O3big grinbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai am un nivel de trai destul de bun aici in tara.muncesc si eu si sotia,avem tot ce ne trebuie, nu avem datorii, nu santem bolnavi.nu am sentimente nationaliste.dar stiu sigur ca in cautarea unui trai decent, omul infiderent ce natie este nu are nici o limita, oricat de mult ar avea si oricat de sus ar ajunge.