| ada a întrebat:

Ce parere aveti despre spovedanie(confesiunea facuta preotului)?

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Putem comunica cu Dumnezeu direct prin rugaciune nu avem nevoie de preoti sau alti "mijlocitori". E bine sa spunem si altora ce ne apasa, ce probleme aveam. dar eu una nu m-as duce niciodata la preot! Nu el ma ajuta, poate e mai pacatos ca mine!

20 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

Spovedania. O prostie.De parca d-zeu daca ar exista nu ar vede ce faci si trebuie sa treci pe la perversul ala de popa ca stie el ce si cum.sa fim seriosi, spovedania este un instrument de spionaj medieval.Plus ca multi preoti au facut politie politica, au fost turnatori ai securitatii. Te duceai la ala sa te spovedesti si securitatea te lua a doua zi din casa.Si sunt multi preoti care si acum au constiinta murdara si inca mai lucreaza protejati de lege caci a avut grija biserica sa apara o lege nedreapta, iar ei sa fie protejati de anchetele CNSAS. Le doresc sa moara in iadul lor.Cred ca si lui d-zeu i-ar fi scarba de religie si biserica!

lolita
| lolita a răspuns:

Cand eram adolescenta ma spovedeam dar acum ( sa ma ierte Dumnezeu) vazand atatea cazuri de preoti necinstiti, prefer sa ma spovedesc in fata Lui.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Cred ca in fata preotului trebuie sa fim deschisi.trebuie sa spunem toate greselile noastre.deoarece asa dumnezeu o sa ne ierte.si sa nu uitam ca imediat dupa spovedanie trebuie sa ne impartasim

| mariusres a răspuns:

Cand aud de spovedanie ma gandesc la scandalul cu popii cand au sarit toti arsi de cur cand s-a pus problema deschiderii propriilor dosarelor de securitate. va dati seama ca majoritatea au fost turnatori si securisti. altfel erau la parnaie. daca voi aveti incredere in asemenea lepre si oameni fara caracter, treaba voastra.

| Alexandrinaa a răspuns:

Parerea mea este ca este important sa poti spune cuiva deschis ceea ce ai de zis, dar daca o faci preotului, nu e cu nimic mai presus decat daca ai face-o persoanelor cu care ai avut de-a face sau celor pe care-i iubesti.
Trebuie sa fii responsabil de ceea ce faci! A te ascunde dupa "fusta" preotului e ca si cum te-ai ascunde sub "fusta" mamei.
Dar pentru fiecare e diferit. Daca simti ca te ajuta, fa atunci ce simti! Dar uite ca nu exista asa ceva in fiecare religie. Dar in primul rand trebuie sa fii responsabil de ceea ce ai gresit, sa recunosti in fata ta, in fata lui Dzeu si in fata celorlalti ca ai gresit si sa-ti para rau cu adevarat. Atunci vei primi iertarea divina.

cristian
| cristian a răspuns:

Nu am nevoie de ''intermediari'' in fata Divinitatii.
Si preotii sunt pacatosi.
Unii sunt chiar lacomi si alearga dupa bani si afaceri.

| Psihoyounger a răspuns:

Eu ma spovedesc inainte de fiecare sarbatoare mare. asa am fost invatat. probabil e bine... voi ce ziceti?

| scepticul a răspuns:

Mai bine bei o bere.

| ada explică:

happy

| J7anine a răspuns:

Te ajuta sa te detasezi putin de ritmul cotidian si sa te autoevaluezi si sa-ti doresti sa fii mai bun. e doctorul sufletului. e ca si plansul. "este sanatos. Te ajuta sa te eliberezi de o povara emotionala, psihica, fie ca este ea o bucurie imensa, fie ca este o tristete.Este ca o descarcare psihica..." cu deosebirea ca altii merg la psiholog pentru asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se practica dar tin sa cred ca trebuie mai intai sa fii impacat cu tine, cu propria ta persoana sa-ti asumi responsabilitatea oricarui lucru care-l faci, nu sa-ti spui:"Lasa ca ma spovedesci... D-zeu ma iarta"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O refulare pentru cei care nu au curajul sa "stand up" pentru ceea ce fac zi de zi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oare care Biserica a sarit "arsa de cur" impotriva deschiderii dosarelor?batting eyelashes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Isus a murit pe cruce si prin el obtinem iertarea pacatelor. preotii sunt martorii nostri la judecata. ei iau pacatele noastre cele marturisite aspra lor.au harul care le permite aceasta.cainta este cazna sufletului.de aceea este greu sa te duci la marturisit. dar cand reusesti alegeti confesoru; sau preotul care crezi ca te satisface din punct de vedere spiritual.adica un adevarat doctor de suflete. dumnezeu stie ce faci. dar vrea sa vada atunci cand faci rau ca recunosti si vii repede sa cauti iertarea lui ca la un tata iubitor caresi iarta copii sai.fiindca el stie ca santem rai si totusi ii e mila de noi ne iubeste si ne iarta. dar pana cand? fiindca pe noi ne condamna si faptele rele si gandurile si vorbele. iar Dumnezeunea lasat libertatea de a alege ce vrem sa facem.deci nu el ne condamna ci propriul nostru caracter si tot ce facem neconform cu vointa lui. si apoi atat de mult a iubit Dumnezeu lumea incat a dat pe singurul sau fiu, ca cine crede in numele lui sa nu moara ci sa traiasca vesnic. tu ai putea sa faci asa un sacrificiu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spovedania e un lucru stupid... eu una cred ca este de ajuns sa ne cerm scuze lui Dumnezeu si chiar sa ne para rau pentru ce am facut ca la urma urmelor si preotul este un pacatos ca si noi si nu vad cum ar avea el cine stie ce puteri dumnezeiesti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai faceti "franjuri" taina Spovedaniei...cititi si asimilati fenomenul...nu mai blamati aiurea... fara spovedanie si impartasanie, nu se mantuieste nimeni!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Nu mai faceti "franjuri" taina Spovedaniei...cititi si asimilati fenomenul...nu mai blamati aiurea... fara spovedanie si impartasanie, nu se mantuieste nimeni!"

Scrie unde? In brosurile cu moaste?

"Isus cu un singur i inseamna magar"

Minti

| Viru$ a răspuns:

Isus cu un singur i inseamna magar

| Viru$ a răspuns:

Spuneti ca nu ati facut o niciodata,,, si totusi ce nu va lasa sa o faceti? macar din curiozitate,,, aveti atatea curiozitati scumpe pe care vi le satisfaceti... asta nu costa nimic,,, sa vedeti cum va simtiti dupa ce va descarcati sufletul... daca nu aveti incredree in preotul vostru. cautati unul total necunoscut... incercarea moarte n are

| benny06 a răspuns:

Persoana care are ceva pe constiinta, (pietre de moara, mai mari sau mai mici) se confeseaza. In felul acesta scapa de povara apasatoare... daca va fi cu iertare sau nu (de catre cel ce iarta) astai alta poveste...pana una alta te simti mai despovarat.