| Davide22 a întrebat:

Ce parere aveti despre confesiunea penticostala,baptista, adventista. Fara ca ortodocsii is cei mai buni

36 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pentru mine toate sunt la fel, toate nu au nici o dovada ca exista dumnezeu si cer doar credinta oarba in convingerile lor asa difera ca difera de la religie la religie

| Davide22 explică (pentru RAY):

"Cine a crezut in cea ce ni se vestise, cine a cunoscut bratul Domnului"(Isaia 53). Este cam greu sa vezi daca nu crezi. Daca ai studia biblia cu credinta ai ajunge sa crezi.

| RAY a răspuns (pentru Davide22):

Da stiu baza religiei tale e crednta si atat zero dovezi, eu nuam nevoie de credinta in fantezi

| Davide22 explică (pentru RAY):

Stii,in ziua judecatii ne vom lovi de doua mari surprize:1)Ca suntem acolo; 2)ca lucrurile care au fost importante ni s-au parut neesentiale, iar lucrurile care au fost neesentiale ne-am batut prea mult capul cu ele.

| Eron a răspuns (pentru Davide22):

Referitor la punctul 2 prima parte(ca lucrurile care au fost importante ni s-au parut neesentiale), o sa te lovesti de faptul ca nu ti s-a parut esential sa respecti ziua data de Dumnezeu spre odihna si ti-ai ales tu o alta! Ti-a nu ti s-a parut important! Lui da.

| RAY a răspuns (pentru Davide22):

Hai sa calculam logic doar in crestinism sunt 3500 de varainte diferite privind judecata de apoi, in lume sunt 40000 de religii fiecare cu varainta ei de judecata, sansa ca sa fi judecat de varainta ta 1 la 40000 de mii ori 2700 de zeii = miliarde de varainte privind judecata de apoi
asa ca e foarte posibil sa ai si tu suprize foarte mari

| Davide22 explică (pentru Eron):

Arata-mi unde scrie ca ziua de odihna ii duminica.Scrie asta in biblie? Scrie ca au fost sase zile lucratoare si una de odihna.Scrie care? Nu cred.Sabatul.Care era intre Dumnezeu si evrei.La fel ca taierea imprejur.

| Davide22 explică (pentru RAY):

Hai ca clarificam ce inseamna religie si ce inseamna confesiuni.Religii is doar vreo 19 in lume(din cate imi amintesc)

Răspuns utilizator avertizat
| Eron a răspuns (pentru Davide22):

Normal ca nu scrie ca ziua de odihna e duminica pentru ca nu e.
In Biblie scrie sa ne odihnim in ziua a 7-a. Oare care e ziua a saptea? In ce zi a inviat Isus(duminica)? La sfarsitul celor patru evanghelii(dupa Matei, Marcu, Ioan, Luca) scrie ca femeile s-au dus in ziua intai a saptamanii la mormantul lui Isus. Daca duminica e ziua intai, atunci care e a saptea?
Atata timp cat Dumnezeu(Geneza 2:1-3) si Isus(cand a fost pe Pamant) s-au odihnit in ziua a saptea, de ce te-ai odihni tu intr-o alta zi? Doar pentru ca te asemeni cu evreii? Serios, alt motiv mai bun nu ai gasit?
Ok, sabatul era intre Dumnezeu si evrei.Inseamna ca tot decalogul era si este intre Dumnezeu si evrei.Ok, atunci, hai ca ma duc sa-mi fac un idol, ca doar nu sunt evreu.Am toata libertatea.
Ar trebui sa stii si tu ca legile se impart in mai multe categorii, cum ar fi lege ceremoniala(jertfe), legile statului evrei(cum sa fie pedepsit cei care fura, cei ce omoara fara intentie, cei ce omoara cu intentie) si asa mai departe.Se gasesc toate in primele 4 carti le Bibliei, dupa Genesa.De la moartea lui Isus, legea ceremoniala si-a incheiat rostul.Dar Decalogul impreuna cu TOATE poruncile lui ramane in picioare.
Nu inteleg ce ai tu cu evrei.Ei au fost primul popor al lui Dumnezeu, deci e normal ca lor sa li se fi dat prima data legile.Pentru ca nu au ascultat Dumnezeu a spus ca toti sa aiba drept la mantuire.Si astfel poporul lui Dumnezeu s-a extins la intreaga lume.Bineinteles, cum e si logic, cu aceleasi legi.Nimic schimbat.Ce e asa greu de inteles?
Crestinismul a plecat de la evrei. Apostolii erau evrei.Ei au dus vestea jertfei lui Isus la toate neamurile si odata cu aceasta s-au transmis bineinteles si legile. Legi neschimbate. Daca ar fi fost vorba sa se schimbe ziua de odihna ar fi scris in Biblie.Ei bine, nu scrie.De ce? Pentru ca toata legea a ramas neschimbata inclusiv porunca a patra.
Schimbarea a facut-o Constantin prin decretul din 321. Daca vrei mai multe detalii in domeniu citeste aici: http://adevar-minciuna.ucoz.com/....../32-1-0-4.

| milan9 a răspuns:

Ce ţi-a venit ţie sămânţă de scandal chiar în noaptea de revelion? happy

| milan9 a răspuns:

Biserica este Una Singură. Cel puţin aşa afirmă foarte insistent Hristos!
În afara ei, nu există "ce parere aveti"...

| Thunderstruck a răspuns (pentru milan9):

Care e Biserica aceea "singura"? Sa nu-mi spui ortodocsa, ca nici nu exista pe vremea lui Isus.

| Davide22 explică (pentru Thunderstruck):

Nu,sincer eu cred ca penticostalii sunt cei care se straduiesc cel mai mult sa respecte biblia.Sunt cei care mai doresc Duhul Sfant stind ca au nevoie de El.

| milan9 a răspuns (pentru Thunderstruck):

Nu se face confuzie între valoarea Bisericii, identitatea ei, şi un simplu nume. Putea la fel de bine să se numească Biserica Primară, sau Biserica Apostolică, Sau Biserica lui Hristos, sau Biserica Universală, sau simplu, Biserica. Valoarea şi identitatea ei sunt date de învăţăturile ei, de lucrarea harului încredinţată ei.

Dacă tu mai adaugi semnăturii, iscăliturii tale, încă un punct mic în colţzul din dreapta sus, asta nu înseamnă nici că ai făcut schimbare de sex, nici de identitate, ci tot acelaşi "Thunderstruck" eşti... happy

| Thunderstruck a răspuns (pentru milan9):

OK, a fost Biserica Apostolica, cea recomandata de Isus.Aceasta s-a despartit in 2, cum ai dedus tu ca cea Ortodoxa e buna? N-am inteles.

| milan9 a răspuns (pentru Thunderstruck):

Dintre cele două Biserici (Ortodoxă şi Catolică) ce se suprapun peste istoria creștinismului, cea care a făcut pasul în "lateral", cea care a adus schimbări și a inovaţii (lipsite de baze biblice), este Biserica Romano-Catolică. Ea adus schimbarea și "mărul discordiei" înainte de Schisma din 1054!

Anul 1054 este anul ei oficial de "naștere", ca cea care s-a despărțit de "trunchiul" Bisericii apostolice! Astfel, ea nu este nicidecum "mamă" și nu are întâietate față de Biserica Ortodoxă, ci este exact invers.

Din cele patru patriarhii epostolice (ierarhii care păstrau învăţăturile Bisericii apostolice, una a ieşit din rand, tocmai din dorinţa arogantă şi mândră de a conduce, de a submina pe ceilalţi. Şi s-a văzut în secolele următoare unde i-au dus pe episcopii Romei (pe papi) această aroganţă!

Hai mulţi ani! că lumea se retrage de-acum... happy

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Ce poti vedea bun la niste plagiatori si mandri?

| Davide22 explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Vorbeam despre confesiuni, nu despre oameni.In fiecare biserica gasesti tot felul de oameni.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Davide22):

Au fost inventate de oameni care nu le-a convenit religia adevarata au vrut ceva comod.

| Eron a răspuns (pentru Davide22):

Bine spus!

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Toti trebuie sa iL urmam pe Isus in ADEVAR.

| ManStrong a răspuns:

Tot ce vezi pe strada, in parcuri la cinematografe sau teatre si circuri e lumea ortodoxa. Dintre adventisti sau penticostali nu vei gazi nici macar o zecime de procent.Cum s ar scrie asta in procente oare?

| Davide22 explică (pentru ManStrong):

Dezvolta...

| ManStrong a răspuns (pentru Davide22):

Eu nu sint crestin.Dar stiu ca penticostalii, baptistii si adventistii in specia l nu i vei gasi la petreceri si desfriuri. Daca asa ceva exisat si dupa cum rezulta din sondaj ca 98 la suta sint crestini si asta si aroga biserica. Raspunsul e clar.

| ManStrong a răspuns:

Eu nu cred in jertfa lui Isus.Asta este diferenta.Ca insusi N testament nu mi da voie.Depinde insa, daca stii sau nu sa citesti.
Da ca sa fii mintuit nu conteaza religia.Nu stiu insa ce e aceea mintuire, dupa intelesul crestin.Dar conteaza enorm a fi OM.

| Davide22 explică (pentru ManStrong):

" Ca insusi N testament nu mi da voie.Depinde insa, daca stii sau nu sa citesti."Din cate imi dau seama ai citit.Ce anume nu ti-a dat voie? Probabil ai citit si vechiul testament.Care e diferenta? Isus a murit pentru ca noi si cu Dumnezeu sa putem fi impacati.In vechiul testament Dumnezeu pedepsea prin razboaie, ciuma, lepra.Mureau cate 30 de mii de oameni pentru o cartire.Jerfa pentru pacat era moartea, cineva trebuia sa moara.Moise nu a mai intrat in Tara Promisa pentru ca a spus ca el a spart stanca sa dea apa.

| ManStrong a răspuns (pentru Davide22):

Si in razboaiele crestine citi au murit? Ai cumva o statistica sau nici macar nu se poate stabili!

| savvy12 a răspuns:

''Toate-s la fel''- Parazitii.
Daca ma intelegi, man conteaza sa crezi, si faci ce scrie in Biblie... poti sa fi si ce vrei tu daca crezi in jertfa lui Isus si faci voia lui o sa fi mantuit de orice religie ai fi.

| Davide22 explică (pentru savvy12):

Sunt putin diferite. Spre exemplu adventistii au ziua de odihna sambata.Cea ce mi se pare gresit pentru ca s-au bagat intre Dumnezeu si evrei.Sabatul este doar pentru evrei.Eu pot sa imi aleg ziua de odihna miercuri, joi. Orice alta zi dar nu sambata.Toti avem aceeasi biblie dar nu toti o intelegem la fel.

| tavadaresti a răspuns (pentru savvy12):

Biblia si numai Biblia- sloganul reformatori Luther, Wycliffe, Valdenzii

| Eron a răspuns (pentru Davide22):

Ti se pare tie ceva gresit.Insa, avand in vedere ca asta este porunca data de Dumnezeu insusi, nu mi se pare normal sa ascult de Constantin cel Mare in defavoarea lui Dumnezeu.Tu ce spui? Nu de alta, dar porunca a patra a Decalogului e clara ca lumina Sambetei.Si nu am inteles faza cu orice alta zi, dar nu sambata("Orice alta zi dar nu sambata"Davide22).E ceva special cu ziua asta, in afara ca exact pe asta a ales-o Dumnezeu Insusi? Aici afirmatia ta a aratat ca ai ceva cu cei care respecta aceasta zi.
Intr-adevar tu poti sa alegi orice zi vrei tu (in afara de sambata ca te sperie ziua asta), dar nu ai rezolvat nimic.Aici gresesti nu prin pazirea unei alte zile, ci prin nepazirea zilei corecte(pe care sigur o stii, scrie in Biblie negru pe alb).Si apropo, daca sambata era pentru evrei, inseamna ca si sa nu te inchini la idoli e pentru evrei, si sa nu furi e tot pentru ei.Stai un pic, tot Decalogul a fost de fapt dat evreilor.Asa luam lucrurile, sau daca Decalogul e si pentru noi, e tot Decalogul, nu numai ce vrem noi! Corect?

| Davide22 explică (pentru Eron):

Ce am inteles eu, ar trebui ca toti sa ne taiem imprejur?

| ManStrong a răspuns (pentru Davide22):

Daca te angajezi la o fabrica si vrei sa primesti Salar trebuie sa semnezi un contract.Altfel nu vei avea salar.
Deci alege.

| ClausBBC a răspuns:

Oamneilor le place religia ortodoxa pentru ca acolo li se permite sa faca orice(sa fumeze, sa injure, sa bea etc.) pe cand la religiile celelalte cum ar fi la penticostali acolo nu ai voie sa faci nimic din ce pac ortodoxii.(ce am zis mai sus). Caci scrie in Biblie ca trebuie sa ne sfintim inimile si sa nu facem ce este rau ci dimpotriva, sa facem ce este bine. Eu cred ca penticostalii au dreptate chiar daca sunt mai stricti..mai bine mai strict si mai sfant decat liber si facand ce este rau. In Biblie scrie ca sa ne pocaim..Eu sunt pocait dar nu oblig pe nimeni ca gata pocaitii sunt cei mai buni si ca sunt cei mai sfinti.cu totii pacatuim.Caci este scris ca orice om are pacat numai in unul singur nu s-a gasit pacat adica in Hristos Domnul Nostru

| Davide22 explică (pentru ClausBBC):

Nu neaparat ca li se permite.Multi nu stiu de ce ii pacat sa fumezi, am intalnit ortodocs, care a pretins ca ii credindios, si l-am intrebat de ce se roaga la Maria.Habar nu a avut ca e "mijlocitor". Stateam de vorba cu el.El cu tigara in mana si mi-a spus ca ii credincios.