| Maripapaia a întrebat:

Ce părere aveți despre spovedanie? Trebuie neapărat să spunem orice păcat preotului altfel nu se iarta?

37 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Da, trebuiesc spuse toate, insa nu uita ca le spui in fata preotului dar este Dzeu de fata, El vede ce si cum nu preotul iarta!

| ania a răspuns:

Daca ne marturisim pacatele El(DUMNEZEU) ÷este credincios si drept ca sa ne ierte pacatele si si sa ne curete de orice nelegiuire.1 Ioan 1.9
Deci daca ne marturisim pacatele lui Dumnezeu e promisiunea Bibliei ca Dumnezeu ni le iarta.

| ania a răspuns:

"Marturisiti-va unii altora ( nu toti la unul) pacatele si rugati- va unii pentru altii ca sa fiti vindecat." Iacov 5-14
Epistola lui Iacov e pentru toti credinciosii, pana la dezinncriminarea crestinismului in 313 nu exista distinctia preot mirean, toti erau ucenici si frati. Oricarui alt credoncios ii marturisesti pacatele implinesti porunca din cartea Iacov.Marturisirea pacatelor si oamenilor are asa cum scrie aici rol de vindecare sufleteasca, vezi iertarea lui Dumnezeu si pe fata alui copiil al Sau.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, trebuie sa spui preotului absolut toate pacatele, fiindca mintind sau ascunzand adevarul este un alt pacat de care dai dovada si daca spovedania se face in biserica, atunci se dovedeste una mincinoasa si fara folos.
Daca ai de gand sa ascunzi adevarul sau sa minti, mai bine nu te spovedii, ca pe Dumnzeu nu-l poti mintii oricum.

| GabiDumitrescu a răspuns:

O mizerie care ar fi trebuit sa dispara de muuuulta vreme. Un mod foarte lejer de a extrage informatii de la populatie cu costuri minime pentru serviciile secrete. Ia si studiaza putin istoria din ultimii 80 de ani ai bor-ului si imi vei da dreptate. Vrei sa marturisesti ceva unei oarecare divinitati? Fa-o sub forma de rugaciune, nu ai nevoie de mijlocitori auto-proclamati ca fiind aia "cu har" si care au expertiza de a face... ce?

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Intru totul de acord cu asta. Cel mai probabil biblia e RESCRISA in special pentru asta. La cate sunt pitite prin arhivele Vaticanului... si in plus sa nu uitam de "marii imparati" Costache si Elenita care vezi dom'le ce promotori ai crestinismului au fost. Eu as zice ca au fost niste mizerabili foarte abili, crestinismul fiind religia perfecta pentru a tine in friu masele de sclavi din imperiu cu promisiunea unei vieti de apoi unde totul e bine si frumos.

Răspuns utilizator avertizat
| CodrutElian1990 a răspuns:

Eu nu m-am spovedit niciodata, dar cred ca trebuie sa faci cum spune cantecul:
Cate am facut eu pe lume
Nici la popa nu-i pot spune,
Ca popa nu-i Dumnezeu,
Sa stie ce am facute eu.

| halogen001 a răspuns:

E o metoda de culegere a informatiilor de la naivii nestiutori si creduli. Zeul Dumnezeu e un personaj fictiv de poveste puerila, absurda si fantezista scrisa de oameni necinstiti pentru care a minti si a insela oamenii naivi, nestiutori si creduli e modul lor de de viata (sfanta), prin urmare nu iarta nimerni nimic pentru ca nu are cine sa ierte.

| CostinAlamariu a răspuns:

Da, trebuie sa spui orice pacat iti amintesti ca ai facut. Daca chiar ai uitat complet de anumite pacate nu e neaparat o problema, dar daca ai sentimentul ca ai facut un pacat si nu-l spui inseamna ca ai ascuns si asta e pacat.

Totusi nu e mai bine sa-ti spui toate pacatele acum in fata scaunului de spovedanie decat sa le auzi de la Dumnezeu la Infricosatoarea judecata? happy

| Zuzu1991 a răspuns:

Spovedania e NUMAI echivalentul psihologului din ziua de azi
pentru ca in rest e doar alta tampenie religioasa ILOGICA si IMBECILA...
trebuie sa iti spui pacatele in fata... CUI?!? sa nu imi spui ca D-zeu ca iti mananc seminte in cap, ca doar D-zeu e atotstiutor si iti stie deja pacatele... NU?!? altfel nu e D-zeu... NU?!?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Zuzu1991):

PACATELE! Niste jegosi definesc ceea ce EI au impresia ca e pacat! Vine la mine un nef*tut ca sa ii povestesc eu cum *** si el sa imi dea aprobarea daca e bine sau nu?

| StrongHeart a răspuns:

Este una din tainele lasate de Hristos. Dupa ce te spovedesti, te poti impartasi cu trupul si sangele lui Hristos si sa fi din nou fara patimi, adica pur, Dumnezeu sterge cu buretele ce ai facut daca vede ca te caiesti si iti pare rau si vrei sa faci bine.

| Panamax a răspuns:

Preotul trebuie sa aiba cat mai multe informatii.
Il doare undeva de iertarea lor.

| Iote a răspuns:

Da, trebuie sa le spui pe toate.
Cum iti zice mai sus, Dumnezeu te aude. Dar a si vazut ce ai facut. Astfel, stie ca minti. Si nu numai ca nu te va ierta, dar vei si primi pedeapsa. Nu de la preot ci de la Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| Iote a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Șșșșșșt!

| Meme10Meme a răspuns:

Spovedania este o prostie[si un crestin recunoaste asta, adica eu]. Nu te aude Dumnezeu oricum? De ce sa ii zici pacatele tale unui popa securist?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu personal sunt de părere că Spovedania ar trebui făcută doar lui Dumnezeu când ești în biserică și te rogi în gând, nu unui muritor, căci numai Dumnezeu poate ierta păcatele, nu preotul.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce cand esti in biserica? Barbosul aude mai bine pe aia care se roaga din biserica, sau cum?

| Sekim a răspuns:

Mi se pare asa interesant sa vad oameni care cred in Dumnezeu si nu realizeaza ca oamenii modifica povestea asta cum vor ei rolling on the floor. Eu consider ca daca esti credincios poti sa te rogi oriunde, nu e obligatoriu la biserica cum spun astia. Daca vrei sa te ierte te rogi de acasa, si cum a zis dany1988, daca tot e atotputernic, stie pacatele tale dinainte sa le spui deci? rolling on the floor

| raMLesS a răspuns (pentru Sekim):

Eu m-am spovedit odata acum cativa ani, si cand m-a intrebat ce pacate am, i-am spus "Am fu*u*-o pe una in ziua de Pasti" laughing) rolling on the floor Exact asa m-am exprimat.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru raMLesS):

Si i-ai zis dupa aia si CUM ai ciocanit-o? Daca nu te-a pus sa ii povestesti TOT, DETALIAT, inseamna ca ala nu era popa cum trebuie!

| pacatosulBogdan a răspuns:

Cel mai bun lucru - spovedania! Fericit omul caruia Dumnezeu i-a iertat pacatele! Logic este ca un pacat nemarturisit nu se iarta.

| h379m3973423 a răspuns (pentru pacatosulBogdan):

Ești ortodox?
Demonstrează-mi, te rog, cu Biblia că păcatele trebuie mărturisite unui preot/om al lui Dumnezeu.

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru h379m3973423):

Da, sunt ortodox! Ador pe Dumnezeu in Treime, preacinstesc pe Maica Domnului, Nascatoarea de Dumnezeu si Pururea Fecioara, cinstesc Sfanta Cruce prin care Dumnezeu a mantuit lumea si cinstesc pe prietenii si casnicii lui Dumnezeu care sunt Sfintii, si moastele lor!

Ioan 20:

"21 Şi Iisus le-a zis iarăşi: Pace vouă! Precum M-a trimis pe Mine Tatăl, vă trimit şi Eu pe voi.*
22 Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt;
23 Cărora veţi ierta păcatele, le vor fi iertate şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute."

Matei 18:

18 Adevărat grăiesc vouă: Oricâte veţi lega pe pământ, vor fi legate şi în cer, şi oricâte veţi dezlega pe pământ, vor fi dezlegate şi în cer.

| h379m3973423 a răspuns (pentru pacatosulBogdan):

Te-am rugat să-mi demonstrezi altceva.

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru h379m3973423):

Nu stau sa-ti demonstrez nimic! E datoria ta sa cercetezi si sa vii la cunoasterea adevarului si harului! Daca eu ca fost ateu am putut sa cercetez, si tu poti! Textul Scripturii este foarte clar ca Dumnezeu a dat porunca, putere si har unor oameni alesi de El ca sa ierte pacatele oamenilor in numele Lui. Caci am fost chemati la pocainta intru iertarea pacatelor.

| h379m3973423 a răspuns (pentru pacatosulBogdan):

Te-am rugat să-mi demonstrezi cu Biblia că tradiția mărturisitului păcatelor la popă este Biblic.

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru h379m3973423):

Poate vrei sa spui preot, popa este un termen peiorativ! Daca ti-as spune "sectant", nu cred ca te-ai simti bine!

| h379m3973423 a răspuns (pentru pacatosulBogdan):

Dar poți să-mi spui cum vrei.
Versetele? Demonstrația la ce te-am rugat?
A, stai... nu e Biblic, nu-i așa?

| pacatosulBogdan a răspuns:

Cinstesc si Biserica Dumnezeului celui viu, "stalpul si temelia adevarului"! - 1 Timotei 3, 15
Biserica dreptei credinte, "mare taina", asa cum spune Sfantul Apostol Pavel: "Si cu adevarat, mare este taina dreptei credinte..." 1 Timotei 3, 16
Biserica Adevarului si a Harului lui Dumnezeu, pe care nici portile iadului nu o vor birui - Matei 16, 18. Una, sfanta, soborniceasca si apostoleasca Biserica.
Hristos este Ortodox!

| pacatosulBogdan a răspuns:

Cinstesc icoana ortodoxa si ma inchin in fata ei, imagine sfanta al Celui ce va sa vina a doua oara, a lui Hristos Dumnezeu.

| SasaSasa2000 a răspuns:

Eu cred că spovedania este o vrăjeală pusă bine la punct.

| Whateverrr a răspuns:

Nu. Relatia cu Dumnezeu este una personala. Despre asta este si crestinismul: Domnul Iisus a murit in locul nostru ca sa ne remedieze relatia cu Tatal. Caci fiind pacatosi, nu am fi putut sta in prezenta lui Dumnezeu, care este sfant. Asadar, daca Hristos este intermediarul nostru catre Dumnezeu, nu avem nevoie de un preot care chipurile sa transmita mesajul mai departe. Domnul ne iarta daca ne pocaim, adica daca credem in jertfa Lui ca plata pentru pacatele noastre si le regretam, alegand sa traim pentru El. Este adevarat ca o sa existe pacate si dupa ce ne pocaim, insa acestea vor fi doar exceptii, nu un mod de viata, caci viata credinciosului tinde catre sfintenie, aceasta fiind desavarsita abia cand vom fi in Rai. Sper ca am explicat clar happy

| Bluestar15 a răspuns:

E bine sa nu ascundem ceva intentionat, e ca si cum incercam sa il mintim pe Dumnezeu si asta nu e in regula, nu il putem minti pe Dumnezeu in niciun fel. Nu-ti face probleme, n-ai tu ce sa ii spui preotului din cele pe care el sa nu le fi auzit deja de zeci de ori; orice i-ai spune tu el cu siguranta a tot auzit de n ori la spovedanie.Important e ca spunand pacatele ti se dezleaga si pleci de acolo curat si usor, cu constiinta curata happy Pentru tine faci asta si o sa vezi ca te va ajuta enorm sinceritatea.Toate cele bune!