| Duhovnicul a întrebat:

Ce parere aveti despre teoria panspermiei? E posibil ca viata sa nu fi aparut aici, pe pamant, ci este " imprastiata " prin univers, astfel ca originea vietii noastre sa fie comuna cu a unor forme de viata extraterestre?

13 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Multe nu sunt imposibile, dar acesta nu este un motiv suficient de bun ca să cred în ele.

| Inferno a răspuns:

Desigur.

| zurick a răspuns:

Daca este posibil, nu inseamna ca este adevarat.

| sublime89 a răspuns:

Este posibil, dar ma indoiesc ca viata ar fi putut sa apara in spatiul interstelar. Componentele de baza ale vietii exista si acolo, dar cred ca e nevoie de o planeta sau un satelit unde sa se poata combina toate acele elemente, mai ales in prezenta unui lichid, posibil apa. Odata formata acolo viata ar putea teoretic sa fie transportata prin cosmos in urma unor impacturi cu asteroizi sau alte corpuri, si sa ajunga si pe alte planete, de unde procesul s-ar putea relua. E insa o mica problema, si anume imensitatea spatiului. Mi-e greu sa cred ca viata s-ar putea imrpastia dintr-un sistem solar in altul sau mai ales dintr-o galaxie in alta. Nu cred ca ar putea rezista atat. Sansele sunt cam astronomice. Eu inca sunt adeptul teoriei ca viata a aparut pe Pamant, sau a fost adusa de pe Marte, pentru ca pe Marte erau conditii asemanatoare cu cele de pe Pamant in urma cu 3-4 miliarde de ani, si poate viata a aparut acolo prima data. Exista un meteorit martian care a cazut in Antarctica recent, si in 1996 s-au gasit urmele unor structuri asemanatoare unor bacterii fosilizate in interiorul lui. Deci ar fi posibil. O astfel de panspermia, in interiorul unui sistem solar, poate ca ar fi posibila.

E greu de spus daca viata extraterestra ar avea aceleasi origini cu ale noastre. Poate e bazata pe aceleasi elemente. Poate ca viata in unviers e o molecula mai complexa care apare oriunde are conditiile necesare, si dupa aceea se raspandeste pe acea planeta cat poate de mult. Poate ca e doar o chimie mai complexa, si asa ca si toate celelalte molecule, nu poate fi compusa decat din anumite elemente. Poate ca e doar un accident local incredibil de norocos, si nu e intalnita decat in cateva "colturi" indepartate ale universului. Sau poate ca apare aproape peste tot, si foarte rapid, asa cum a aparut pe pamant, si nu e neaparat bazata pe aceleasi elemente chimice. Pana nu vom avea macar o bacterie extraterestra studiata intr-un laborator, nu putem sti cu siguranta.

| Darkmagic a răspuns:

Prostii... big grin
Asemenea "teorii" au aparut TOCMAI din neputinta de a afla de unde provenim si ce sau cine ne-a facut.
Nestiind sigur daca suntem niste maimute evoluate sau daca am fost creeati, evolutionistii au "transferat" originea vietii intr-un loc inca si mai ostil, din "supa primordiala" de pe Terra, in spatiul cosmic. laughing
Foarte tare nu? big grin
S-apoi, daca ne luam dupa panspermie, in univers ar trebui sa existe numai viata pe baza de carbon, asa e viata pe Terra, asa ca de unde atata "comuniune" cu extraterestrii, adica cu unii care ar putea fi mici si verzi? tongue

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

S-a gasit un meteorit de acum 4 miliarde de ani care contine tot ce ii trebuie vietii sa se dezvolte.
E posibil sa fi fost impartiti meteoriti de astia si altor planete.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Orice se poate, inclusiv omenirea sa fie un experiment al extraterestrilor.

| JucărieLEGO a răspuns:

Nu stiu la ce ar fi relevant daca in alte locuri ar fi ramas viata tot la nivel de microorganism si nu s-ar fi ajuns la viata inteligenta.
In cazul asta ar conta mai mult locul unde se poate sustine viata adecvat, nu sursa incapabila de a o sustine. Pana la urma ce, pe Terra nu puteau aparea propriile microorganisme?
Parerea mea e ca nici nu mai conteaza in cazul in care doar am fi fost "purtati de vant". Pana la urma, insasi aceasta teorie nu e axata pe originea vietii, ci doar pe distributia ei, iar dupa mine, mai important: sustinerea ei.
Pare relevant si ceva mai plauzibil din punctul meu de vedere numai in cazul in care extraterestrii care ne-au imprastiat erau o civilizatie avansata acum nu stiu cate milioane de ani in urma. Ca in filmul recent "Prometheus" al lui Ridley Scott. Asa chiar ne-am putea considera extraterestri pentru aceasta planeta...pana la un anumit punct.

| cookie01 a răspuns:

Eu nu cred in asa ceva. Cine a mai scos si teoria asta? Gata, nu mai provenim din maimute? laughing

| Duhovnicul explică (pentru cookie01):

Nu exclude evolutia, putem sa ne tragem si din extraterestrii, si din maimute.
Teoria aceasta nu face referire la evolutie ( de la o specie la alta ), ci la abiogeneza ( inceputul vietii ).

| WeAreLegion a răspuns (pentru cookie01):

Pai si maimutele din care am evoluat noi de unde provin, stii ce zic?!

| angelicsin a răspuns:

E plauzibila. dar in fond. conteaza?
este inposibil statistic sa fim singura forma de viata din galaxia noastra da pai din univers. este foaret posibil sa ave forme de viata extraterestre si in sistemul nostru solar in oceanele subterana de pe una din lunile lui Jupiter Europa.

o teorie spune ca viata pe Terra ar fi putut sa ajunga pe o cometa incapsulata in gheata si dand ca apa de pe Terra este dovedita ca fiind mare parte venita din comete si asteroizi... este foarte probabil

| WeAreLegion a răspuns:

Da,mi se pare o teorie rezonabila si plauzibila, deja a fost dovedit stiintific faptul ca aminoacizii, sporii si proteinele pot sa supravietuiasca in spatiu pentru o perioada foarte indelungata, pana corpul(meteoritul sau cometa)care poarta materialul cade pe o planeta care are o atmosfera capabila sa sustina viata, deci practic suntem extraterestri!