| BATTLEGROUND a întrebat:

Hei TPU

cum e posibil sa fi aparut viata in univers fara un creator si fara o inteligenta superioara care sa fi carmuit totul?

ca daca stam sa ne gandim nici cu interventia noastra nu ar putea aparea nici cea mai simpla forma de viata din ceva fara viata!

nici daca rupem in doua o mie din cele mai simple celule vii si le amestecam in apa tot nu se va uni niciuna cu jumatatea cealalta...

practic aparitia vietii in univers fara nici o interventie divina sa spunem asa e imposibila nu? voi ce parere aveti!

va rog fara raspunsuri rautacioase!

16 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Nu.

| Inferno a răspuns:

E intr-adevar nevoie de o inteligenta superioara, creatorul neputand fi nimeni altul decat Monstrul Zburator de Spaghete.

Daca ne gandim si la faptul ca lumea de astazi este imperfecta, atunci asta se pliaza exact pe ce ne invata Pastafarianismul, si anume ca FSM a consumat bere inainte de a o crea.

| RAY a răspuns:

Cum e posibil sa fi aparut dumnezeu in univers fara un creator si fara o inteligenta superioara care sa fi carmuit totul?

| RAY a răspuns:

Http://istoria-lumii.ucoz.com/
daca vrei sa stii vezi niste documentare, citeste cartii etc
de unde sti ca e imposibil si ce nu e? cum poti afirma asa ceva? cand pornesti spre a cauta adevarul dai o posibilitate nu o anulezi din prima aia nu-i o minte deschisa, rationala, tu spui cum e posibil sa fi aparat viata, dar cum e posibil sa fi aparut un ceva care sa creeze totul din absolut nimic? se ridica 2 mari probleme
1 apartia lui din ce anume? ca e vesnic nu e un argument
2 cum putea creea ceva din nimic?
momentan nu stim totul dar stim ca de la o celula o aparut totul asta e dovedit stiintific, pe toate planurile omul e ca orice animal, e dovedita expansiunea in univers, e dovedita evolutia, astia cu zeii ce dovezii au? credinta ok si altceva? minciunii si inca multe, dumnzeu e doar o scuze, lene spre a cunoaste stiinta

| T0T a răspuns:

Nimeni nu îți poate da un răspuns concret la această problemă pentru că în această situație nu ai cum să ai o bază când afirmi că o durată mare de timp, cum am văzut mai sus, poate creea sau nu forme de viață din materie fără viață. Sunt lucruri pe care nu le putem testa și nu le putem știi. Sunt opinii și opinii și trebuie să fii destul de prost să tratezi asemenea situații cu o certitudine, orice convingeri ai fi având, trebuie să fii conștient că există incertitudine. Că nu o fi existat, că o fi existat, la ce avem acum, fiecare după capul lui, după ceea ce simte își formează o opinie. Cât despre întrebare, nu prea își avea rostul, adică era de așteptat că unii vor zice ceva, alții altceva și că fiecare va considera că știe cum e și cum nu e. În acest caz tu decizi ceea ce crezi.

| mentholinks a răspuns:

Eu mai mult ma gandesc cum naiba am aparut eu din adunatura asta de materie pe care o numim corp.

Răspuns utilizator avertizat
| Copac13 a răspuns:

Sincer esti destept doar ca intrebarea asta ma cam pus in ceata da nu cred ca totu ii asa trebuie sa fie ceva care sa dea startul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asculta aici, orice este posibil atunci cand ii acorzi timp, si cand spun timp, nu ma refer la perioade obisnuite de timp, ci la MILIOANE DE ANI!

Universul a aparut FARA UN CREATOR, inca nu se stie exact cum, sunt decat teorii, dar intr-o zi este posibil sa se afle, iar atunci toate religiile care au omorat, si omoara oameni, o sa dispara.

Cati ani ai? incerci sa te hotarasti daca exista sau nu un dumnezeu?
Iti recomand sa cauti in continuare, si sa nu te lasi mintit de mintile hipnotizate ale oamenilor de rand, ci sa asculti oameni care si-au dedicat intreaga viata pentru aflarea acestor raspunsuri.
Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca crezi ca Dumnezeu a creeat universul, inseamna ca ai fost bine spalat pe creier.
Daca crezi teoria Big-Bang, esti cu 1 punct avansat.

| BATTLEGROUND explică (pentru anonim_4396):

Daca nu le crezi pe nici una esti cu 2 puncte

| BATTLEGROUND explică:

Nu mi-a dat nimeni un raspuns concret la intrebare doar pentru ca am plasat cuvantul creator (dumnezeu) acolo!

nici eu nu sunt adeptul religilor insa daca voi credeti ca o primata VIE capabila de reproducere s-a creat intamplator din praf apa si energie spuneti-mi si mie macar o singura teorie care sa explice macar 1% din cum s-ar fi putut crea asa ceva!

| Radu284 a răspuns (pentru BATTLEGROUND):

Iti dau eu raspunsul ateilor:
Timpul si spatiul nu existau, dar a avut loc o fluctuatie (fluctuatie care are nevoie de timp, normal) quantica, si asa a aparut totul. Apoi dintr-un motiv sau altul, milioane de atomi s-au aranjat singuri in asa fel incat sa apara prima celula vie, care la randul ei a evoluat si a aparut omul.

| Tina88 a răspuns (pentru Radu284):

Motiv sau altul? "Foarte explicit... "

| Radu284 a răspuns (pentru Tina88):

Stiu