| bluebios a întrebat:

Ce parere aveti despre urmatorul citat: "Fiti precauti cu oamenii religiosi, ei au Dumnezei care le iarta orice"?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Parerea mea: Sunt oameni care duc rautatea la extrem stiind ca li se iarta. Religiozitate dusa la extrem cu forme de tipul: mers pe genunchi si coate, sarutarea moastelor ca sa li se ierte pacatele. Alte aberatii de acelasi fel in numele unei religii pe care nu o inteleg, sau o intelegcum vor ei. E mult de discutat pe subiectul asta. Sa nu crezi ca eu sunt ateu. Si eu cred in Dumnezeu dar nu cred in popi si biserca lor. Astea sunt fabrici de strans bani.

18 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Hmm, interesant citat. O sa urmaresc dezbaterea. Nu o dati in agresiuni cu nebunii. E posibil ca eticheta lor sa fie biletul spre libertate, chiar daca ajung sa ucida.

| harciog a răspuns:

Frectie la picior de lemn.La aia religiosi le iarta Dumnezeu,la satanisti Scaraotchi,la atei ei insisi si, in general, faradeligile si rautatile tot vor curge.E bine totusi caci vor continua dezbaterile idioate pe TPU.

| Gizăz a răspuns:

Corect. Ei fac orice în numele Dumnezeului lor deci le e iertat orice. Logica asta o au.

Edit: Nimeni nu a omorât în numele ateismului deci asta nu e mutual. În schimb fanatici religioși sunt destui iar citatul la ăia se referă, nu la credinciosul de rând.

| DorelSudoru a răspuns:

Corect poate te omoara da il pupa un pic in cur si ii iarta ca e bun!

| Skylar a răspuns:

Religia ar trebui aplicata doar pentru reabilitarea nebunilor nu tuturor oamenilor normali, adica nu te lega la cap daca nu te doare

| petruclaudiu78 a răspuns:

Ce parere ai despre urmatorul citat: "Fiti precauti cu oamenii nereligiosi, ei nu au dumnezei, deci orice ar face, nu au nevoie sa fie iertati"?
Ca fapt divers, la plural scriem "dumnezei", cu d mic adica.

| petruclaudiu78 a răspuns:

@bluebios, care este legatura dintre "citatul" tau, "raspunsul" meu si "explicatia" ta? Ghilimelele NU sunt intamplatoare.

| bluebios explică:

@petruclaudiu78 Pai cum tu ai un comportament moral doar pentru ca iti este frica sa nu te "stranga de gat vreo mana divina extensibila"?

| corasa a răspuns:

@Via nu merge citatul cum l-ai pus tu. Statisticile il contrazic, deoarece ateii au cea mai mica pondere in volumul de condamnati.

| Laura a răspuns:

laughing Mai nașpa e când fac lucruri rele de dragul dumnezeilor lor.

| enverhoxha a răspuns:

Se traduce prin: "Shoot first, ask later."

| tsevaoth a răspuns:

Dumnezeu poate ierta daca nu mai faci acel rau dar in nici un caz nu te scuteste de consecintele acelui pacat.Dar ai grija sa nu mai faci pacatul de neiertat!

| chokingvictim a răspuns:

Perfect de acord.asta e problema cu religia. faci ceva gresit.o rugaciune si gata! nu mai ai ce regreta pentru ca ai fost iertat de "el" sau "ei". daca nu esti religios esti mai constient de faptele tale.(comparand cu credinciosi adevarati nu superstitiosi cum sunt majoritatea romanilor)

| ElySa a răspuns:

...probabil zice sa fii atent la fanatici astia religiosi pentru ca ei pot face multe lucruri rele zicand ca e in numele religie gen nu stiu...inchizitia, in care au fost ucisi oamnei in numele lui dumnezeu si nu i s-a parut nimanui ceva gresit.
Chiar si azi ti se spune ca daca nu te duci la biserica si nu contribui la ea logic ca vei arde intr-un cazan de zmoala sau te bate dumneze.

| michael5813 a răspuns:

Mai...e o vorba cu talc sa stii! chiar imi place si am sa o tin minte! uite ca mai am de invatat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Interesant la suprafata, dar slab, daca-l iei la bani marunti.
''Fiti precauti cu ateii, ei nu au niciun dumnezeu.'' - ia te uita, merge si asa! laughing

Edit: Citatul se refera la oamenii religiosi, nu neaparat la fanatici. Si sunt destui oameni religiosi neorbiti de fanatism. Foarte probabil ca ceea ce spune @Gizaz ar trebui sa se inteleaga, dar, cum nu este specificat, ne jucam cu forma originala si bruta a textului. Lucrez cu materialul clientului aici, ar fi culmea ca, intr-o dezbatere, eu sa aduc completari la argumentele interlocutorului, completari care sa-mi ingreuneze mie contra-argumentatia. Nu e de datoria mea sa deduc ceea ce autorul citatului a lasat nespecificat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unde-au ajuns dezbaterile pe subiectul religiei, crestinii aduc citate din Biblie, ateii vin cu citate din Spike...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Corasa, pai au cea mai mica pondere si printre cetateni, mi se pare logic. Si sincer, la ce atei de tipul 3 la 1 leu comenteaza pe aici, nu m-ar mira ca si multi detinuti carora le da piosenia afara pe nas sa fi fost atei cand au savarsit infractiunea.laughing