| PrincessSophie a întrebat:

Ce parere aveti despre urmatorul citat ". Lasă oamenii să creadă că ei guvernează şi atunci vor fi guvernaţi."?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci, practic, citatul arata o modalitate de a manipula oamenii. Momentan nu am avut nevoia si nici nu mi-a trecut prin minte sa manipulez sau sa folosesc aceasta modalitate.
Daca este moral? Depinde pe cine manipulezi. Daca e o persoana care ar face o mare prostie in cazul in care nu ar fi manupulata, atunci nu ai incotro.

| Furculita_Amy_1998 a răspuns:

Am avut sa comentam un astfel de citat la civica.As putea spune ca sunt de acord, deoarece multor oameni din prezent nu le trebuie dovezi, unii cred pe cuvint, iata de ce putem sa le permitem sa aiba incredere in ceva, lasindu-i sa creada ca ei guverneaza lumea (figurat)insa de fapt se inseala amarnic. Eu pot spune si cite ceva contra acestui citat: nu trebuie sa ne folosim de persoane am in vedere ca nu trebuie sa le oferim sperante care nu se vor indeplini...mai pe scurt ar fi: nu abuza de increderea cuiva....foloseste-te dar cu masura! Sper ca ti-am fost de folos