| mikiscence a întrebat:

Ce parere aveti despre viata de dupa moarte? exista? exista Dumnezeu...care este numele lui adevarat... v-ati gandit vreodata ca toti au nume in biblie .si numele lui Dumnezeu e o enigma? ati observat cate contradictii sunt cu privire la aspectul asta? eu cu cat incerc mai mult sa aflu.cu atat ma afund mai tare in incognito! voi ce credeti?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Yahve este numele Lui. Este scris si in Biblie.

16 răspunsuri:
Anna
| Anna a răspuns:

Cu cat stim mai multe cu atat credem mai putin.Eu sunt crestina, mai exact pocaita, si cred in Dumnezeu si in viata dupa moarte.

Anna
| Anna a răspuns:

Nu e o religie. E un mod de viata. Pocait inseamna "intors din drum", a-ti parea rau pentru greselile facute si a nu dori sa le mai faci, inseamna un om schimbat, transformat radical. Pocaitii sunt acei oameni care au o relatie personala cu Dumnezeu bazata pe rugaciune, citirea Bibliei, mersul la biserica si traiesc in conformitate cu Voia Lui.

RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

Viata de dupa moarte implica a exista un suflet/spirit imaterial care se spune a fi esenta noastra.
Atata timp cat acesta nu poate fi observat si demonstrat, a fi ceva dupa moarte este doar o credinta si nu o certitudine demonstrata sau demonstrabila.
Ceea ce numesti "eu sunt" este doar suma trairilor care le ai in viata pana in acel moment. Adica spus constiinta. Trairi, amintiri, vise, sperante, etc sunt doar conexiuni neuronale in creierul fiecarei persoane. Odata ce acest creier este deteriorat prin accidente, personalitatea, amintirile, trairile pot fi distorsionate, sterse sau "amestecate". Odata cu moartea creierului dispare si constiinta. Este ca si cum ai formata un calculator.

eileen
| eileen a răspuns:

Pentru mine exista Dumnezeu, numele Lui este sfant in primul rand, dar nu conteaza numele pe cat conteaza sa crezi in El si in viata traita cu El.

lolita
| lolita a răspuns:

Xero, sa nu mai zici ca esti ateu ca iti faci dusmani pe aici. big grin

| andrei_5514 a răspuns:

Mi-a luat mult timp sa ma documentez si iata ce am aflat:
biblia spune ca sufletul moare si ca nu exista viata dupa moarte. uite ce spune in Eclesiastul 9:5, 10: "Tot ce găseşte mâna ta să facă fă cu toată puterea ta, căci în Şeol, locul unde te duci, nu este nici lucrare, nici plan, nici cunoştinţă, nici înţelepciune". Tot biblia spune la ezechiel 18:4 "Sufletul care păcătuieşte, acela va muri". tot biblia spune ca avem posibilitatea sa fim readusi la viata (Ioan 5:28, 29: "toţi cei din mormintele de amintire vor auzi glasul său şi vor ieşi afară").

legat de a doua intrebare: in toate traducerile mai vechi de 1921 (inainte de traducerea Cornilescu nerevizuita), nu apare numele "Domnul" sau "Dumnezeu" ci Iehova. In Cornilescu revizuita apare in pagina introductiva informatia ca in original cuvantul Domnul se gasea "Iehova". Aceste traduceri care contin Iehova sunt majoritatea facute de ortodocsi (intre timp mi-am facut si eu rost de una) si au peste tot scris Iehova, care in traducerea nu inseamna "Dumnezeu" ci "El face sa devina". si da, asa cum toti au nume si Dumnezeu are un nume si Dumnezeu chiar ii acorda importanta folosirii (nu ascunderii): Romani 10:13 "Fiindcă oricine va chema numele lui Iehova va fi salvat" (citat din traducerea Nitzulescu, traducerea facuta sub autoritatea Mitropoliei Bisericii Ortodoxe"). In traducerile din alte limbi numele nu este inlocuit ci apare ca in original.

| Ben. a răspuns:

Allah, elohim, eli, bogu, dios, god, got, dieu, deu, dio, in ceea ce priveste numele. in ceea ce priveste existenta sunt sceptic.viata dupa moarte? si mai sceptic.

| LoryM22 a răspuns:

Crede si atat.

| mikiscence explică:

Ben zona enumerarea aia la urma tot dumnezeu inseamna...in alte limbi... dumnezeu nu e un nume...si eu sunt sceptica in ceea ce priveste religia...doar ma oftik.pentru ca am citit diverse carti biblii...si vreau sa ajung la o concluzie si nu reusesc...si daca ar fi cum scrie in biblie .bisericile n-ar exista...practic e pacat sa te duci sa pupi icoane si sa te rogi la "idoli"si cam toate-s pe dos...

| mikiscence explică:

Scuze nu pot sa cred in ceva ce practic nu am siguranta ca exista.asa spun preotii sa faca un sac de bani... dar mie nu-mi da nimeni bani ca sa cred... c-as credelaughing,laughing

| mikiscence explică:

Anna ce inseamna pocaita...ca religie? in alti termeni...

| mikiscence explică:

Emilmanta...nu pot sa-ti trimit mesaj ...nu inteleg de ce .imi cere sa confirm adresa e-mail dar e-mail-ul nu mi-a venit.in fine. n-ai pentru ce draguta.si stii, stand printre italience .am devenit mandra de nationalitatea mea.si cine a intalnit italience .stie de ce zic asta...

| mikiscence explică:

Am inteles.deci chiar asa se cheama, felicitari pentru taria si puterea de a crede in ceva ce pentru multi e o enigma... a crede inseamna dezlegarea enigmei.

Răspuns utilizator avertizat
| d0i0n0 a răspuns:

Numele sau este Ieloah care inseamana Iehova o traducere gresita a cuvantului Dumnezeu oameni au scos sin Biblie numele lui Dumnezeu pentru ca era vechi si nu stiau cum sa-l pronunte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.asa si compu.este suma tuturor datelor care le aduna. dar ai trebuie alimentare.altminteri moare.ai trebuie curent, noua ne trebuie energie.numai ca dupa ce santem deconectati aici nu mai putem fi reporniti, ramane carcasa goala. energia se duce in marele sistem.acolo ne intalnim toti