| Rombix a întrebat:

E foarte probabil sa existe viata de dincolo de moarte nu? Mai ales pentru ca exista forta supranaturala(sau cum mai e numit Dumnezeu) paranormal si cazuri uluitoare NDE? Adevarat? Nu cred ca se mai indoiesc multi de viata dupa moarte mai ales ca de-a lungul omenirii s-au intamplat miracole si minuni care au si legatura religioasa dar nu numai.Dat fiind faptul ca nu am aparut la intamplare ca niste frunze in vant,ca avem un sens,scop si o viata care este o minune sau ceva complex, misterios si bine gandit(organismul uman) exista si viata dupa, altfel totul nu ar avea sens iar lumea de azi si Terra nu arata ca ceva fara sens si care a aparut la intamplare.Cum unii oamenioamenau au si experimentat proiectii astrale,dedublari astrale, cum unii au parte de experiente NDE transformatoare si revelatoare(de ex autoarea Anita Moorjani)si precum visele fac parte din planul astral adica cand visam ne aflam cu sufletul/mintea in planul asteal e foarte, foarte probabil sa existe si un plan asteal, o continuare sau un simplu"ceva"dupa moarte.Ce parere aveti? Sunt sanse mari sa existe o continuare dupa moarte nu? Eu zic ca 60%da, 40 nu.Voi ce credeti despre acest subiect tot mai dezbatut si tot mai clar in favoarea ideii ca exista Dumnezeu,supranatural si viata dupa moarte deoarece noi toti suntem fiinte spirituale intrupate intr-un corp material dar cu totiii suntem UNA precum tot mai multe opere,carti, autori, specialisti in spiritualitate si ezoterism suatin asta.Deci nu sunteti doar trup ci sunteti si suflet, parerea mea si a multor oameni tot mai deschisi catre spiritualitate.Suntem trup, minte si suntem si suflet/spirit.Ce parere aveti? Deci ce credeti despre subiectul dezbatut de mine?

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu sunt crestina, asa ca stiu ca exista, dupa moarte, Raiul si Iadul. Nu ma tem, moartea e doar o trecere.

| drutzix a răspuns (pentru Brigaela):

Nu stii, crezi. E o diferenta.

| Brigaela a răspuns (pentru drutzix):

Nimeni nu stie

| drutzix a răspuns (pentru Brigaela):

Stiu dar tu ai spus "Eu sunt crestina, asa ca stiu ca exista,"

| Brigaela a răspuns (pentru drutzix):

Eu aleg sa consider ca stiu asta. Dar nu imi permit sa te contrazic, esti liber sa faci niste diferente semantice care pentru mine nu au nici o semnificatie. Fiind vorba de religie aici, trebuie sa manifest multa retinere si sa nu te contrazic in nici un fel (e o chestie prea intima si importanta).

| Inferno a răspuns:

Extrem de imporibabil, echivalent cu probabilitatea sa existe Mos Craciun.
Ideea ca viata dupa moarte exista nu se bazeaza pe absolut nimic si nu este sustinuta de nimic din ce cunoastem despre Univers la ora actuala.
E ca si cand as afirma eu ca undeva in spatiu exista balene roz care plutesc intr-o atmosfera de hidrogen. Poate am dreptate,insa care ar fi sansele? Te las pe tine sa te gandesti.

"pentru ca exista forta supranaturala"
Pana acum nimeni nu a reusit sa demonstreze asa ceva. E doar un mit alimentat permanent de gandirea superstitioasa a anumitor indivizi.
"cazuri uluitoare NDE?"
Majoritatea sunt banale halucinatii, iar cazurile in care pacientul reuseste sa vada ceva concret din lumea exterioara pe care teoretic ar fi incapabil sa-l vada (ex: ce fac rudele in camera alaturata) nu sunt bine documentate, sau mai bine spus sunt mituri.
"Dat fiind faptul ca nu am aparut la intamplare"
Idee ca nu am aparut intamplator nu e sustinuta de nimic. Similar cu afirmatia mea despre balene albastre. ba mai mult,toate cunostintele noastre la ora actuala despre fizica,chimie si biologie indica faptul ca am aparut accidental...
"ca avem un sens,scop "
Nu avem niciun scop prestabilit,decat cel pe care ni-l facem singuri multumita ratiunii,insa de aici nu vad cum rezulta existenta vietii dupa moarte.
"viata care este o minune sau ceva complex, misterios si bine gandit"
Nu stiu ce intelegi prin "minune",dar o minune in sens religios clar nu e. De fapt acum stim ca viata nu e decat chimie. Practic ceea ce face ca o celula sa fie vie sunt o sumedenie de procese PUR chimice si fizice pe care am reusit sa le elucidam. In prezent stim cum functioneaza o celula si mai stim ca nu e nimic magic care o face sa fie vie. E doar fizica si chimie.

Este complexa,fara indoiala. Asta nu dovedeste ca exista viata dupa moarte din pacate.
Este si misterioasa,din ce in ce mai putin, pe masura ce stiinta progreseaza. Asta iar,nu dovedeste nimic.
"si bine gandit"
Este "bine gandita" de un proces numit evolutie,care in principiu poate fi aplicat in orice domeniu,de la biologie,la robotica, la retele neuronale computerizate,etc.
De exemplu poti crea un robot sa mearga folosind evolutia. Nu e nevoie de cineva sa gandeasca modul in care robotul ar trebui sa mearga, pur si simplu te folosesti de evolutie.
E foarte simplu. Incepi cu mai multi roboti carora le instalezi diferite programe pentru mers, care sunt pur aleatorii si nu au fost gandite deloc. Din toti robotii aia unii se vor descurca mai bine. Il selectezi pe ala care a fost mai bun (ceea ce inseamna ca programul pe care-l avea a fost mai bun decat al celorlalti) si creezi mai multe copii de roboti cu versiuni putin modificate ale programului de baza.
Repeti procedeul si dupa "n" generatii obtii un robot care stie sa mearga si are un program complex ce il face sa mearga corect. Fara ca macar sa iti bati capul sa gandesti programul ala.
E doar statistica.

In natura ai exact un proces evolutiv ca cel de mai sus asigurat insa nu de oameni,ci de factori de mediu perfect naturali.

"altfel totul nu ar avea sens iar lumea de azi si Terra nu arata ca ceva fara sens si care a aparut la intamplare."
Pai totul nu are sens. Iar terra nu a aparut la intamplare,a aparut la intamplare in conformitate cu anumite legi fizice (cum ar fi faptul ca obiectele masive tind sa atraga alte obiecte si mai masive,asa numita gravitatie).
Nici curcubeul nu pare sa fi aparut la intamplare,deoarece distributia culorilor nu e aleatorie,ea respecta niste principii fizice. In Universul asta intamplatorul trebuie sa-i respecte regulile,insa asta nu il face mai putin intamplator...

Si te contrazic, terra si universul arata ca ceva lipsit de sens/scop. Trebuie doar sa ai cunostintele necesare pentru a putea sesiza asta.

"Cum unii oamenioamenau au si experimentat proiectii astrale, dedublari astrale, cum unii au parte de experiente NDE transformatoare si revelatoare"
Astea sunt doar iluzii pe care mintea umana le poate crea. Dedublarile si proiectiile de care vorbesti au fost reproduse cu succes pe cale experimentala prin inhibarea sau excitarea anumitor zone din creier. Creierul e plin de surprize, asta e tot.

"visele fac parte din planul astral adica cand visam ne aflam cu sufletul/mintea in planul asteal "
Cum spunem: Afirmatii lipsite de orice suport, similare cu Mos Craciun sau balena mea roz. Mai are rost sa iti spun ca misterul viselor, daca a existat vreodata, a fost elucidat cu multe secole in urma?

| sabin89 a răspuns:

Om muri si om vedea.

| T0T a răspuns:

Nu știu ce șanse sunt pentru că nimeni nu a venit să îți spună, înapoi din morți, ceea ce e acolo. Iar cei cu dedublări și alte fantasmagorii cel mai probabil au avut halucinații că creierul poate halucina. Acum doar nu eliberăm de la spitalul de nebuni pe toți că ei văzându-l pe satana în vânzătoare, au automat dreptate. Tu dacă ai merge la nebuni ai vedea tot felul de oameni care văd diverse, nu numai din cele divine. Atunci i-ai crede pe toți? Dacă nu, mai gândește-te și la aspectele astea.
Faza e că noi fiind oameni raționali e normal să vrem ceea ce e mai bine pentru noi, într-un mod conștient, să ne gândim mereu la viitor, la consecințele acțiunilor noastre și la rostul lor. Însă de ce ar trebui ca viața să aibă sens? Doar pentru că vrei tu? Și eu vreau să fiu miliardar, însă nu se va întâmpla niciodată doar pentru că așa vreau că așa mi se pare mie că viața ar avea un sens, că pot să o trăiesc cum se cuvine.

| lpavel a răspuns:

Parerea mea ca exista viata dupa moarte mai mult ca sigur, deci 100%! Si da sunt foarte multi care inca nu cred dar se vor convinge si atunci va fi prea tarziu...

| Sn4k3 a răspuns:

Cum sa nu se indoiasca multi cand nu este nici o dovada?

| Legion7X a răspuns:

Nu știu ce spun ar trebui toată lumea să moară fericită dacă este așa moartea considerând-o doar o poartă de intrare către acea dimensiune fiind ceva firesc.
Știu că se întâmplă multe lucruri supranaturale pe pământ care ies din tiparul normalului și a logici umane pentru a fi înțeles dar totuși dacă o forță cu adevărat ne guvernează să ști că există acel ceva care nu putem explica ci doar trăi pe propria piele sau în alte situații.
Consider că nu suntem destul de capabili pentru a înțelege aceste mistere încercăm să le găsim o logică, un sens dar uneori mintea noastră se învârte într-un cerc de idei, sau teorii obosind făra a găsi răspunsul pur.
Știința va evolua și mai mult și nu va fi capabilă nici atunci să dea un verdict clar poate chiar îndepărtându-ne cu adevărat de ceva Dumnezeesc în firea legilor spirituale, sau cerești imposibil de înțeles.
Cred că este cel mai bun răspuns pe această temă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca exista viata dupa moarte.
Nimeni nu poate sa stie ce intelegi tu prin suflet. Eu nu cred ca exista suflet, cel putin nu asa cum e reprezentat de religia crestina.
Nu exista nicio dovada ca exista Dumnezeu, rai sau iad si nu inteleg de ce as crede in ceva care nu aduce o dovada.
Icoanele care plang cu sange, faptul ca orice gand cum ca poate nu exista Dumnezeu vine de la diavol, blestemul Mănăstirii Frăsinei, vânzarea sufletului, actori care au innebunit dupa ce l-au interpretat pe Iisus Hristos, moastele care vindeca cancerul si ii face pe cei cu cu handicap sa mearga din nou, case care au ars aproape in toatalitate, execptie facand locul unde e pusa icoana, de toate am auzit la ora de religie si ma inspaimantau cand eram copil, dar am inteles ca sunt doar niste tentative nereusite de dovezi menite sa sperie si sa indoctrineze oamenii.
Legat de vise, iti sugerez sa lasi calatoriile printre astre si alte asemenea bullshituri si sa citesti ceva stiintific, chestii reale. Visul e doar o forma a imaginiatiei. Toate visele noastre reprezinta de fapt dorintele, fricile noastre constiente sau inconstiente, deghizate sub o forma care pare la prima vedere absurda, dar pe care poti invata sa-l descifrezi. De asta se intampla ca nimeni care nu a auzit de Iisus nu il poate visa si de asta se intampla ca Iisus cand e visat sa arate exact ca in reprezentarile picturale, reprezentari care nu au vreo legatura cu realitatea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca energia se transforma la nesfârșit. Mai exact, nu cred ca exista moarte, e doar o simpla transformare.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Si asta e un adevar, asa e, energia nu se pierde