| Superior a întrebat:

Ce parere aveti? https://youtu.be/gZBk_tkAycc?t=21
Extraterestrii arata asa oribil precum sunt prezentati in poze / filme?
Cum ati reactiona in locul acestui tip? https://www.youtube.com/watch?v=izq5jW-JL4w

15 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Ești prea obsedat de acest subiect. Dă-le pace și extratereștrilor că au început să devină vedete mai ceva ca Bianca Drăgușanu.

| Superior explică (pentru anonim_4396):

Si asta ar trebui sa fie?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Superior):

Ai intrebat de extraterestri, ti-am dat o lista cu POSIBILELE rase de extraterestri pe care le cunoaste omul.
Daca tu vrei sa crezi ca este o bazaconie, este decizia ta.

| Superior explică (pentru anonim_4396):

1. Esti satanist?happy
2. Imi apare
Informație
Cerere eronată. Adresa pe care ai urmat-o este incorectă sau învechită.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Superior):

Ce raspuns stupid.
1. Daca pe acel site de satanisti exista un articol legat de extraterestri, inseamna ca sunt satanist pentru ca ti l-am dat?
2. Mie imi merge, nu stiu de ce ai tu problema asta.

| Stell99 a răspuns (pentru Superior):

Satanismul nu este cum iti spune tie biserica asta ortodoxa.
Daca vrei sa stii cei mai mari lideri ai lumii sunt satanisti.

| Stell99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici mie nu imi merge.
Copiaza adresa link-ului

| anonim_4396 a răspuns (pentru Stell99):

De fapt, trebuie cont, acel articol nu se află în partea accesibilă vizitatorilor, așa cum am crezut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar pentru că a apărut ideea că extratereștrii ar avea formă umanoidă, nu înseamncă că-s toți cu ochi de muscă, capete mari, slabi și verzi...

| GlowingShadow a răspuns:

Nu cred ca exista om care sa poata raspunde la intrebarea ta. Nimeni n-a dat inca de E.T., iar faptul ca sunt prezentati ca fiind foarte apropiati de noi anatomic (2 maini, doua picioare, 2 ochi, umbland pe 2 picioare etc.), adica sunt mai mult umane decat extraterestre e dovada clara. Cand vad un E.T. iti zic. Avand in vedere distantele enorme dintre stele/sisteme solare (cea mai apropiata stea e la 4 ani lumina distanta aproximativ), nu cred ca generatia noastra va avea sansa sa afle cum arata E.T. Exista si versiunea ca ei sa vina la noi. Nici asta n-ar trece neobservat, pentru ca sute de sateliti panzesc Pamantul non-stop. Apoi, senzori care ar detecta orice anomalie de energie din apropierea noastra (aici vorbesc de distante de sute / zeci de mii ani lumina, deci inca din galaxia de care apartinem, Calea Lactee) n-au detectat nimic anormal pana acum. Ceea ce nu exclude viata extraterestra, nici macar viata extraterestra inteligenta, dar de aici si pana la excursii interstelare e cale foarte lunga.

| Stell99 a răspuns (pentru GlowingShadow):

Pentru o civilizatie care este cu cateva zeci de mii sau cateva sute de mii de ani mai evoluata ca noi distantele astea sunt o nimic toata.
Sunt aici inca de pe timpul lui homo erectus iar asta inseamna milioane de ani.

Oamenii incearca sa detecteze posibilele energii cu o tehnologie antica pentru ei.
E ca si cum niste salbatici din padure ar incerca sa detecteze un f35 echipat cu tehnologii steal care zboara la 30km altitudine.

Deci este absolut imposibil!

Asa si in cazul civilizatiilor extrem de avansate care ne viziteaza.
Ei calatoresc prin dimensiuni superioare ale realitatii ceea ce inseamna ca depasesc de milioane de ori viteza luminii.

Au luat contact cu guvernele nostre dar ne este ascuns acest lucru.
Toate dovezile sunt ascunse din cauza ca se creeaza panica mondiala in cazul unei dezvaluiri.

| GlowingShadow a răspuns (pentru Stell99):

Iarasi vii cu presupusul si vorbesti fara dovezi, in totala necunostinta de cauza.

1. In primul rand trebuie sa intelegi ca E.T. nu e exceptie de la regula cand vine vorba de legile fizicii de baza. Distantele in spatiu sunt ENORME, inimaginabil de mari. Creierul uman pur si simplu nu poate (inca) realiza distantele colosale din spatiu, unde chiar si viteza luminii e viteza de melc.
2. Ca sa te deplasezi in spatiu la distante mari - (vorbim de mii, sute de mii, milioane ani lumina) - deja trebuie sa te joci cu spatiul in sine. Aici ai nevoie de o cantitate de energie ce ar putea fi detectata de noi. Avem semnale radio (ale pulsarelor de exemplu) care sunt la miliarde de ani lumina distanta fata de noi. Deci, am putea detecta astfel de activitati. Avem tehnologia si intelepciunea necesara. Deci, este absolut posibil. Deocamdata nimic.
3. E o mica-mare diferenta intre viata (bacteriala, animalica bazata pe instincte etc.) si viata inteligenta. Daca luam Pamantul ca exemplu, dintre miliardele de specii doar una singura a reusit sa se ridice in top: omul. Pornind de aici, intelgienta nu e ceva des intalnit in spatiu. In orice caz, daca dam chiar si de o bacterie extraterestra, o sa fie descoperirea cea mai importanta facuta de omenire.
4. Nu exista nici cea mai mica dovada ca civilizatii inteligente ne-ar vizita, ar fi in contact cu guverne, si alte povesti conspirationiste. E interesant cum spui ca toate dovezile sunt ascunse, dar tu "stii" inclusiv modalitatea lor de deplasare. "Ei calatoresc prin dimensiuni superioare ale realitatii ceea ce inseamna ca depasesc de milioane de ori viteza luminii." NU poti depasi viteza luminii. Iti convine sau nu, asta e o lege de baza in fizica, care nu se schimba oricat am evolua tehnologic. Inca o data, ca se te deplasezi la distante mari, trebuie sa te joci cu materia spatiului.
Eu ti-as recomanda niste carti Stephen Hawking, Carl Sagan, Brian Geene astea ca inceput, sa intelegi cum functioneaza Universul in mare, apoi oricat de mult ti-ar place ideea ca E.T. sa ne viziteze, pune-te pe ganduri bazandu-te pe realitati, nu povesti.
Viata sigur exista si altundeva in Univers. Ar fi foarte trist sa fim singuri, dar de aici pana la salturi interstelare e cale foarte lunga.

| Stell99 a răspuns (pentru GlowingShadow):

Tragi concluzii pripite despre mine.
Iti voi recomanda si eu ceva sa citesti la finalul mesajului si vei vedea ca ceea ce afirma acei savanti nu este deloc real ci ei afirma asta in limita "stiintei" actuale.

1. Legile fizicii descoperite de noi! Fiecare fizician a crezut ca ceea ce a descoperit el este apogeul fizicii dar se pare ca in fiecare an se fac noi descoperiri in domeniul fizicii.
Te poti uita numai cu ce viteza evolueaza civilizatia noastra.
Revolutia tehnologica din ultimii 20 de ani.
In anul 2005 un televizor ultra hd/4k sau realitatea virtuala erau ceva sf iar daca aduceai in discutie acest subiect erai ironizat si ridiculizat.Si uite ca numai in 10 ani aceste lucruri au devenit ca prin minune realitate! In anul 1800 zborul era absolut imposibil si oamenii credeau ca nu vor zbura nici o data dar uite ca numai in 100 si ceva de ani zborul a devenit posibil.
In anul 1300 se credea ca nu va putea fi descoperita nici o data o arma care sa traga cu proiectile mai rapide decat viteza sagetii si uite ca in cateva sute de ani sau creeat arme care trag cu proiectile care depasesc de sute de ori viteza sagetii.Sau chiar de mii de ori (armele din prezent)

Acestea sunt doar cateva exemple. Evolutia devine din ce in ce mai rapida.

2. Exista o sursa de energie libera si inepuizabila in univers la care navele extrem de avansate ale civilizatiilor extraterestre se conecteaza.
Acea sursa a fost descoperita de Nikola Tesla dar descoperirea a fost imediat musamalizata pentru a nu duce la distrugerea marilor companii care furnizau electricitate.

Navele lor nu au nevoie de baterii pentru a functiona si eventual sa lase urme de energie in urma lor.De aceea nu se detecteaza nimic! Pentru ca nu exista asemenea urme de energie!
Iar daca exista ceva semnale sunt ascunse pentru a nu duce la panica mondiala.

3.Raportat la dimensiunea universului sau macar a galaxiei inteligenta este ceva foarte intalnit!

4. Exista dovezi dar majoritatea sunt ascunse.
Cu toate astea mai exista "o mica parte" care de fapt este o cantite uriase de dovezi pe care tu le ignori ori nu ai auzit de ele.
Sau ai un orgoliu prea mare pentru a-ti da seama ca civilizatia noastra nu inseamna mai nimic in univers.Iar noi suntem pe langa aceste forme de viata exact ca o furnica pe langa noi.

Legile fizicii din spatiul tri-dimensional nu se aplica in spatiul patru-dimensional sau cinci-dimensional.

Cartea e gratuit de descarcat.
Sunt sigur ca iti vei schimba parerea dupa ce o vei citii pe toata!

http://docslide.us/......l1pdf.html

| GlowingShadow a răspuns (pentru Stell99):

Trag concluzii bazate pe cele scrise de tine.
Hai sa le luam pe rand, ca pe frigul asta oricum n-am alta ocupatie.

1. "Legile fizicii descoperite de noi! Fiecare fizician a crezut ca ceea ce a descoperit el este apogeul fizicii dar se pare ca in fiecare an se fac noi descoperiri in domeniul fizicii." - ceea ce nu vrei sa intelegi e ca sunt anumite legi ale Universului care nu se schimba de la o civilizatie la alta, pentru ca traim in acelasi Univers. Cum sunt legile lui Newton folosite si azi de NASA, cum sunt legile termonucleare prin care reusim sa explicam stelele si asa mai departe. Aceste legi NU SE SCHIMBA. Da, stiinta descopera lucruri noi, dar asta nu schimba legile de baza din fizica Universului, doar se adauga la ele. Cand Einstein a descoperit relativitatea, cu asta nu l-a contrazis pe Newton. E ca o casa construita din caramizi, fiecare lege din fizica e sustinuta de caramida/caramizile de sub ele. In nici un caz nu se contrazic.

2. "Exista o sursa de energie libera si inepuizabila in univers la care navele extrem de avansate ale civilizatiilor extraterestre se conecteaza. Acea sursa a fost descoperita de Nikola Tesla dar descoperirea a fost imediat musamalizata pentru a nu duce la distrugerea marilor companii care furnizau electricitate." Aici intram in lumea basmelor, asta nu e stiinta. Tesla a fost un om de stiinta remarcabil, un geniu, dar povestile despre el sunt de nivelul Stapanul Inelelor. Basme.
"Navele lor nu au nevoie de baterii pentru a functiona si eventual sa lase urme de energie in urma lor.De aceea nu se detecteaza nimic! Pentru ca nu exista asemenea urme de energie!
Iar daca exista ceva semnale sunt ascunse pentru a nu duce la panica mondiala." Nici asta nu e stiinta. Faci supozitii nefondate. De unde stii tu exact cum functioneaza o nava extraterestra? Ai una in curte? Ai desenul + planul lor? Ai construit tu o replica? De unde scoti toate astea?

3. "Raportat la dimensiunea universului sau macar a galaxiei inteligenta este ceva foarte intalnit!" Alta supozitie nefondata. De unde ai datele? Cum ai ajuns la concluzia asta? Bazandu-te pe ce date? Faci niste afirmatii total aiurea, nefondate. Nimeni nu stie cat de des sau rar dai de viata inteligenta in Univers. Pe tot ce ne putem baza e Terra, unda (inca o data spun) din peste 8 miliarde de specii doar noi am reusit sa ne ridicam.

4. N-am ce dovezi ignora cand dovezile NU exista. Imi dai un link catre un mincinos dovedit, pe nume Steven Macon Greer. Un om dus cu pluta, care a fost prins mintind, care si-a abandonat cariera sigura de doctor ca sa studieze...basme.
"Legile fizicii din spatiul tri-dimensional nu se aplica in spatiul patru-dimensional sau cinci-dimensional." Descrie a 5-a dimensiune, te rog. Iti zic eu, n-o sa poti. De asta zic ca vii cu basme si cu niste afirmatii total nefondate.