| Vizitiul a întrebat:

Ce parere aveti, in orice pierdere exista si un castig? Argumentati.

12 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Singurul castig e ca inveti din greseli, te inveti minte si a doua oara faci mai multe si lucrezi ca sa nu mai gresesti, pierzi.Altceva nu.

| Alphawolf a răspuns:

Nu cred, este relativa cugetarea. Putem face acelesi greseli. In cazul asta, unde-i castigul(experienta) obtinut in urma unei pierderi?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate spune si asa, este o invatatura si ai castigat experienta, astfel ca pe viitor sa stii cum sa eviti pierderea, bineinteles unde se poate (nu putem evita toate pierderile, mai ales cele care nu tin de noi si nu stau in puterea noastra). Numai bine!

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Daca nu inveti din greseli, nu ai sa castigi nimic, niciodata.Nici macar experienta! Fiecare pierdere are o morala ( o concluzie )!

| oz a răspuns:

Nu in toate cazurile.Cand pierzi ceva ramane un gol pe care fiecare incearca sa il umple cum poate mai bine. Unii il umplu foarte bine, altii chiar mai bine...ca "inainte".Dar sunt anumite goluri pe care nimeni nu le poate umple.Acele goluri inevitabile, de care, culmea, incercam sa ne ferim.

| AG a răspuns:

Cred in asta, pentru ca atunci cand faci ceva, chiar daca esuezi, castigi experienta, si asta conteaza.

| wendy434 a răspuns:

Da in pierderea raspunsulilor tale plicticoase exista castigul ca nu ne mai plictisesti tu

| JesterRO a răspuns:

Experienta e cel mai mare castig. Daca nu ma crede cineva, sa incerce sa se gandeasca cum ar da la schimb experienta pe orice altceva. Faptul ca negam asta la inceput, si ne enervam, e fapt pur natural si instinctiv, dar cand ne viziteaza ratiunea la cap, ne dam seama ca nu ne-am nascut invatati.
Experienta este singurul element - sa-i zic asa, neconsumabil, si reprezinta combustibilul progresului.
Daca dam gres, putem sa mai traim, sa mai purtam o lupta.

| Ferenin a răspuns:

Pai exista si un castig, doar pe lumea cealalta, daca intelegi ce vreau sa spunwinking

| IndescribableChild a răspuns:

Nu. Cand pierzi, se poate pierde si totul. Nu vad nici un castig daca iti pierzi sanatatea...doar nopti lungi si multe lacrimi.
Bye bye...IndescribableChild.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se poate spune ca in orice pierdere exista un castig,acest castig eu il numesc "experienta". Dar nu prea e valabil mereu. Experienta o castigi,daca stii cum sa inveti din pierdere, iar nu toti stiu sa faca asta.In rest, nu vad un alt castig.

| iuliiiaaaaaaaa a răspuns:

DA! experienta` si motivatia este cel mai` important castig dintr`o pierdere. happy