| modestul a întrebat:

Ce parere aveti? Mayasii in tot ce au prezis pana acum au avut dreptate.Asta da unora sau mai multora o oarecare teama ca se va intampla ceva in 2012.

16 răspunsuri:
HepHap
| HepHap a răspuns:

Daca au fost atat de buni profeti, de ce nu si-au prevazut propriul sfarsit? De ce au facut un calendar care sa dureze inca un mileniu din clipa in care ei au disparut?

HepHap
| HepHap a răspuns:

@Dragosh

A murit in pat, iar "profetia" ca va muri intr-o anumita zi i-a apartinut ucenicului sau cel mai apropiat si a fost emisa post-mortem. De altfel, profetiile lui Nostradamus se adeveresc doar post factum.

Apoi, eu nu vorbeam de Nostradamus, ci de mayasi.

HepHap
| HepHap a răspuns:

@laura64

Vad ca manifesti o agresivitate nemotivata, ca si colegul tau cu care impartasesti poezioare. Nu insist asupra faptului ca dai stupizi nejustificat, chiar si raspunsurilor care nu ataca crestinismul, ci dimpotriva.

Ce e asa de greu sa intelegi? Toata lumea afirma ca mayasii au prevazut atatea, dar atunci de ce nu si-au prevazut propriul sfarsit? Sunt cei mai cool, au stiut ca va fi apocalipsa in 2012, chiar luna si ziua, dar nu au stiut ca propria lor civilizatie se va prabusi cu 1000 de ani inainte.

Profetiile lui Nostradamus se adeveresc doar post factum. My bad, probabil trebuia sa pun in ghilimele verbul, sa fie mai clar. Profetiile lui se discuta doar dupa ce evenimentele au avut loc. Si cum in lumea asta se intampla multe si diverse, exista intotdeauna cate un eveniment despre care se poate spune ca a fost anticipat de nostradamus.

| AvalohAlyn a răspuns:

Intr-adevar.Asa este.Au prezis si s-a adeverit tot.Acum nu se stie. Oricum cred ca nu va fi sfarsitul lumii ci doar o schimbare majora a omenirii ori pe plan astronomic, ori pe plan climatic, ori pe plan psihic al oamenilor.

| Alphawolf a răspuns:

Sa poti sa-ti faci o parere care sa conteze ai nevoie de cunostinte de astrofizica. Nu pot sti nici pe departe ce se va intampla dar cu siguranta acest grup de oameni primitivi au fost foarte inteligenti. Calendarul actual este derivat din calendarul conceput de ei, masuratorile facute de ei au reusit sa aproximeze durata unui an, cu o eroare foarte mica.

| laura64 a răspuns:

Da Hephap. M-ai dat gata, foarte inteligenta exprimare, logica, ce vrei tu : "De ce au facut un calendar care sa dureze un mileniu din clipa in care ei au disparut "
Si vad ca insisti : " Profetiile lui Nostradamus se adeveresc doar post factum." Tare de tot. Ce ai vrut sa spui de fapt? rolling on the floor

| MoreTime a răspuns:

Scrie aici mai multe despre 2012:
http://www.2012-sfarsitul-lumii.com/
oricum ceva va fi:D

| Simpluuu a răspuns:

Mayasul princiapal nu a mai avut cheful necesar pentru a mai scrie 9 zile... daca scria inca 9 zile apocalipsa venea in 2013 dar ia pierit lui cheful sa mai scrie. Sau mayasul principal a decedat iar ceilalti mayasi nu stiau inca sa calculeze durata unui an!

| denisa20 a răspuns:

Orice sfarsit are un nou inceput.Si nimeni nu stie cand va fi acest "sfarsit".

| Fallen1Angel a răspuns:

Va veni predator, cu toata flota exstraterestra si va depune pe pamant oua de alien, de cate ori a fost intrebarea astalaughingstraight facestraight facestraight face

| unikat a răspuns:

Poate s-au plictisit sa mai scrielaughing ca nu au zis ca se sfarseste lumea pur si simplu s-au opritlaughing) si daca ai urmarit documentarul in legatura cu asta ai fi stiut ca in 2012 nu se va intampla nimic...doar daca nu va exploda vreun cernobal de 100X de ori mai mare si atunci cred ca ar trebuie sa ne facem grijilaughing dar nu-i nimic devenim mutanti laughing

| dragosh a răspuns:

HepHap, ai sa razi, da` am citit undeva ca Nostradamus a prezis cum o sa moara si anume intr-o dimineata langa biroul sau si chiar acolo a murit, bine nu am fost eu acolo ca sa il vad, da` asa am cititwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma modestule? cati ani ai? te framanta 2012 cum ma framanta pe mine acum30 de ani anul 2000.stai mai cuminte ca, nu e cum vrea omul, ci e cum vrea Domnul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se va intampla nimic in 2012.

| modestul explică:

Nu a fost intrebarea asta, cel putin nu in contextul si in formularea asta.

| modestul explică:

Deci stiu eu ce stiu.