| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți?
Sunteți de acord cu afirmația?
Eu da.

https://ibb.co/mJRPrNm

Răspuns Câştigător
| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Dacă ești bun trebuie să fi și înțelept și atunci îi ocolești pe aceia care nu ți-ar răspunde cu aceeași monedă.Una fără alta nu se poate și așa vei putea să te ferești de situațiile neplăcute.

22 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

In ziua de azi daca esti prea bun, esti luat de prost. Caz verificat.

| Eireann a răspuns (pentru darrio2007):

Si unde este granita dintre "bun" si "prea bun"? Da, am fost luata de proasta si o sa fiu si in viitor fiindca cred ca empatia si compasiunea sunt cele mai frumoase sentimente umane si trebuie sa le dam curs, chiar daca cei din jur sunt sceptici. Deci prefer sa fiu luata de proasta decat refuz sa ajut pe cineva care chiar are nevoie.

| AnemonaP a răspuns:

Nu sunt de acord. Bunătatea este pana intr-un punct, după este prostie. De genul:,, întoarce și celălat obraz și lasă capul plecat", in loc sa te aperi. Sa te lași jucat in picioare numai pentru a fi,, bun", e aiurea. Unii oameni primesc exact ceea ce merita, nu e nevoie sa-i compătimim.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru AnemonaP):

Dacă ești bun trebuie să fi și înțelept și atunci îi ocolești pe aceia care nu ți-ar răspunde cu aceeași monedă.Una fără alta nu se poate și așa vei putea să te ferești de situațiile neplăcute.

| RAY a răspuns:

De acord cu anenoma

| sierra1 a răspuns:

E o simplă frecție comunistoido-fascistă!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da.

| Mosotti a răspuns:

Nu sunt de acord cu afirmatia aia, ca un om bun nu ar fi putut fi rau ca nu avea cum sa fie nici daca vroia, ca nu exista rautatea in mintea lui, nu exista notiunea in creierul lui.
Nu ca a ales el sa nu fie rau cum zice Iorga.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Nu există oameni 100% buni. Până și sfinții din Biblie au fost ispitiți să se dedea la rău, chiar și Iisus Hristos, dar ei au ales să facă binele și să urmeze calea Binelui.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Normal ca nu exista oameni 100 % buni.

| Emma30555 a răspuns:

De acord, după mine omul cu adevărat bun nu numai ca nu este rău cand ar fi putut dar face și bine fără sa aibă un motiv. Asta îmi amintește de o expresie nu mai știu exact cum era dar era ceva de genul ca nu e un păcat doar atunci când faci ceva rău ci și atunci când nu faci nimic deși ai fi putut face un bine dar ai ales sa nu faci nimic.

| Eireann a răspuns (pentru Emma30555):

100% de accord! Si cred ca "expresia" la care te gandesti este un citat celebru: " Tot ce e nevoie pentru ca Raul sa triumfe este ca oamenii buni sa nu faca nimic".

| Lukasssz a răspuns:

Sunt de acord.

| SingleForOne a răspuns:

Da, foarte adevărat

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Oamenii cu ADEVĂRAT buni sunt cei care deși pot face răul, PREFERĂ în schimb să facă doar binele, în loc de răzbunare preferă să "întoarcă și cealaltă obraz ", în loc de a întoarce rău pentru rău și a scoate ochi pentru ochi, prefera să rabde în tăcere, să sufere fără merit, să răsplătească
raul cu bine, să renunțe la dreptatea lor de dragul păcii, să-și inhibe propriul sine, propriul ego.
Unele dintre citatele mele preferate pe această temă :
https://www.google.com/......ps?/search
https://www.101books.ru/citat/exista-cel-putin-un-colt-al-ac
https://azicitesc.com/inferno-dan-brown/

| chuckmanson a răspuns:

În societatea contemporană capitalista și lacoma este cam imposibil sa nu faci rău intr-un fel sau altul deci dacă alegi sa încerci sa faci bine/sa te abții de la rău pe cat de mult posibil, atunci da, ești o persoana bună.

| literallythesamebruh a răspuns:

Eu zic că este corect, și mă reprezintă această afirmație. Am prieteni și "prieteni" dacă înțelegi ce vreau sa zic, care mi-au făcut mult rău și nu s-au gândit nici măcar o clipă că dacă mi-aș pierde cumpătul, aș putea să le fac foarte mult rău prin o grămadă de mijloace. Am multe momente când mă apucă așa un sentiment să ridic ștacheta in favoarea mea la un conflict de orice natură, dar dintr-odată îmi vine in minte o voce care îmi spune "las-o așa" sau "nu merită", și mă opresc. Oricât de inclinat aș fi spre a face rău, sfârșesc mereu prin a-mi vedea de ale mele.

| anonim_4396 explică (pentru literallythesamebruh):

Bine faci. Keep going!

| acerr a răspuns:

Ne nastem la fel,nu cred ca exsista oameni rai,doar exagerati, nervosi, aroganti, avari, indiferenti. Rautate probabil daca chiar exsista e o boala psihica. zic si eu

| nukeyly a răspuns:

Https://ibb.co/mJRPrNm =
Omu cu adevarat bun e cel care ar fi putut fi rau si n-a fost
citat de Nicolae Iorga
==
Si la ce te ajuta? cine tine socoteala, Tutankamon?

era vorba aia in filozofie.
Daca Dumnezeu nu ar exista totul ar fi posibil

in concluzie:
Cu totiii trebuie sa lasam o lume mai buna dupa noi, dar depinde de punctul de vedere individual, o furnica sau albina face orice pentru stup. Stupul in cazul nostru ar putea fi planeta sau mai mult.

alt exemplu:
In Germania am vazut o magazie de scule(blindata cu tot arsenalul.) lasata cu usa deschisa un an, n-a lipsit nimic!, incearca asta in rrromania cu R mic.

| Lukasssz a răspuns (pentru nukeyly):

Cica : "Daca Dumnezeu nu ar exista totul ar fi posibil".Pai si ce nu e? Totul este posibil in timpurile noastre.

| nukeyly a răspuns (pentru Lukasssz):

Sa zicem ca ai un arsenal colorat, iesi pe strada sa faci artificii?

Tot e posibil dar faci tot ce-ti trece prin cap? nu! pentru ca ratiunea te opreste, ma rog, in general(mai sunt exceptii prin SUA )

Dar sa nu uitam cine a introdus liberul arbitru, biserica, o entitate ce sustine o idee periculoasa,
"religia a ajuns să fie folosită ca o armă împotriva tuturor celor incomozi sau nesupuşi. În evul mediu, Biserica catolică, stăpâna spirituală şi nu numai a întregului Occident, a inventat o armă mortală de represiune, culmea în numele unei religii a iubirii şi a păcii."
https://adevarul.ro/......index.html

Răspuns utilizator avertizat