| guralivul a întrebat:

Ce partere ai despre:"a ierta nu inseamna a uita"?

Răspuns Câştigător
| debotenerte a răspuns:

Nu, binenteles ca nu uiti! orice se poate intampla in viata ta, evenimente care te marcheaza, daca le uiti inseamna ca sunt nesemnificative, ceea ce nu uiti te face sa treci de multe ori prin viata mai greu, dar inveti din ce ti s-a intamplat... daca spui ca ierti nu inseamna ca trebuie sa si uiti; da intr-un fel e bine sa uitam si astfel nu ne-ar complica viata, dar asa cum putem sa invatam?;
gandeste-te cate evenimente crude s-au intamplat pe acest pamant:razboaie, accidente nucleare, crime, etc. daca noi am uita aceste fapte cum am putea evolutiona? deci a uita inseamna indiferenta si a ierta inseamna ca ai avut ceva de invatat si poate nu mai gresim in viitor...

18 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Expresia se refera la a ierta in mare parte, insa ceva tot ramane nerezolvat, ceva care te face sa iti amintesti si schimba relatia. Sub sloganul asta, cred ca nu ierti cu adevarat. E usor sa spui 'te iert', insa e mai greu sa rezolvi cu adevarat problema si sa treci peste. Cunosc o tipa pe care logodnicul a inselat-o; a decis sa il ierte, dar nu mai are incredere in el, este rautacioasa in discutii, viata lor intima s-a schimbat. Asa ca, mai bine spui: nu te iert, pana cand rezolvi cu adevarat problema.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Poti ierta dar niciodata nu vei uita, intotdeauna vei avea dubii in privinta persoanei care ti-a inselat asteptarile, increderea pierduta nu se mai recastiga niciodata.

| Krina a răspuns:

Eu cam merg pe principiul asta. Poti sa ierti anumite lucruri, dar nu le poti da uitarii.Depinde si din partea cui vin. Dar oadata inselata increderea, se poate recapata foarte greu si oricand vei fi cu garda ridicata, gata oricand de o noua rafuiala; te poti astepta la orice de la o persoana care ti-a tradat increderea.

| Cryss a răspuns:

Pai ierti persoana respectiva dar, niciodata nu uiti daca te-a dezamagit. Si cand mai greseste fata de tine intotdeauna o sa iti amintesti si de celelalte dati. E nasol stiu, dar eu cred ca e firea omeneasca thinking

| kh1ss a răspuns:

Pai... a ierta si a uita... sunt doua cuv total diferite... pentru ca nu poti sa uiti ceva care te-a marcat... poti sa ierti... dar nu poti uita :p

leonardk
| leonardk a răspuns:

Iertarea este privilegiul Zeilor - noi, uitam doar.

| ka2 a răspuns:

Este greu sa ierti, fara sa uiti ca ai "fost calcat in picioare"... dar atunci, de ce sa ierti?

| andi a răspuns:

Poti sa ierti dar nu poti sa uiti!winking

| Sara a răspuns:

Se spune ca totul se iarta dar nu se uita.
cand iertam facem mai mult pe placul persoanei ce vrea iertata. nu pentru noi. iertarea pentru victime este apa de ploaie... ceea ce ne afecteaza dureaza si se lecuieste in timp, prin simpla iertare a persoanei ce ne a gresit, nu se rezolva mare lucru!

| Ella_6365 a răspuns:

De uitat nu uiti ca nu ai amnezie. inseamna ca ierti pe cineva, dar cand se intampla a doua oara sa te dezamageasca, este deja prea mult

| Beatrice_6624 a răspuns:

A IERTA INSEAMNA SA TRECI PESTE TOT, SA CREZI CA NU TI A CT NIMENI NIMK, DAR CUM PSIHICUL NU TE PREA LASA CRED K E BN SA UITI SA TI FACI ALTCEVA SA POTI IESI DIN STARE.

| rouaroxa a răspuns:

Iertarea fara uitare e ca o gura fara dinti... ca o curte fara caine...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic ca da, cei care zic te iert dar nu te uit zic ceva de genu: ba te las sa scapi dar imi esti dator toata viata ta,
Am zis asa pentru ca nu poti ierta pe cineva care ti-a facut ceva grav, chiar te feresti de acea persoana, daca ii zici ca te iert dar nu te uit aia nu e iertare: e ca si cum ai pune plasture pe o taietura grava fara a o coase mai intai

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca nu ai iertat. iertarea uita, trece cu vederea, iertarea este iubire, ierti caci iubesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iertarea nu atragedupa sine si uitarea poti spune ca ai iertat o persoana pentru ceea ce ti'a facut dar asta nu inseamna ca ai si uitat, nu este usor sa uiti un lucru care ti'a facut rau si nu e usor nici sa spui"te iert" dar multe persoane spun desi nu simt acest lucru

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai sa spui ca: 'gata te iert!', e usor dar sa reusesti asta e putin mai greu. Dar totusi o haina nu se arunca dupa prima pata! happy

| ghem a răspuns:

Vedere inseamna si a lasa in urma trecutul si aincepe de la zero. da se stie e omenesc sa gresesti este corect ca dai a doua sansa celui care a gresit si e constien de asta. a ierta inseamna a fi bun si a ai arata celui care a gresit ca esti mai presus de cat el si ca nu te lasi influentat doar d eu intamplare nefericita s azic, ci ii oferi posibilitatea sa se revanseze sa i vezi adevarata valoare.
pana la urma a ierta este o calitate, de aia suntem oameni, iubim, gresim, iertam si o luam de la inceput.

| luciana_3279 a răspuns:

Daca ierti nu inseamna ca vei si uita o amintire neplacuta sau o experienta foarte trista din viata ta.Ierti pe cineva poate ca l-ai iubit prea mult dar de uitat nu vei putea uita.