| Attis22 a întrebat:

Ce înseamnă pentru voi "A ierta pe cineva"?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Nobody04 a răspuns:

A ierta pe cineva nu înseamnă că ești de acord cu comportamentul său. Nu înseamnă nici că ai uitat cum te-a rănit și nici nu înseamnă că îi permiți să-ți facă rău în continuare.
A ierta înseamnă a face pace cu ceea ce s-a întâmplat, să-ți recunoști rana, să simți durerea și să înțelegi că acea durere nu îți mai folosește.
Iertarea înseamnă să lași durerea și resentimentul să plece, pentru a putea merge mai departe. E un dar ce ți-l faci ție însuți. Te eliberează de trecut și te face să trăiești conștient prezentul. Când ierți, îi ierți pe ceilalți și pe tine însuți și devii cu adevărat Liber! A ierta înseamnă să eliberezi un prizonier și descoperi că acela erai Tu!

| sabin89 a răspuns (pentru Nobody04):

Excelent răspunsul ăsta. Mai ales partea de la urmă, cu eliberarea prizonierului.

| Attis22 explică (pentru sabin89):

Mulțumeschappy

| Nobody04 a răspuns (pentru sabin89):

Mulțumesc frumos

7 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

A fi prost, sau a accepta o suma de bani.

| Hammurabi a răspuns:

Înseamnă că obligatoriu, întâi ar trebui să fii supărat pe el. laughing

| oglindasultanului a răspuns:

Uneori inseamna "a rasplati" pentru "munca sa/faptele sale". Cand il ierti, accepti sa suferi din cauza lui, iar aceea e puterea lui asupra ta.

| 1997onur a răspuns:

Dumnezeu săi ierte eu nu-i iert. da nici treba nu am cu cine... de mine.