| letmego a întrebat:

Voi ce parere aveti despre "a iubi, inseamna a ierta"?

8 răspunsuri:
| negru30 a răspuns:

A iubi este una si a ierta este altceva

| Siracuzia a răspuns:

Buna! Mie mi se pare ceva adevarat, deoarece o iubire adevarata si pura poate sa ierte chiar orice.

| Paulla a răspuns:

Poţi ierta, dar poţi uita?

| Rapunzell a răspuns:

"Poţi ierta, dar poţi uita?" Atunci vezi adevarata iubire happy

| Paulla a răspuns (pentru Rapunzell):

Adevărata iubire? Adică aia în care-i permiţi respectivului să facă ce vrea şi apoi îl ierţi şi mai şi uiţi ce ţi-a făcut? Apoi lucrurile se repetă şi te răneşte din nou? Ştii, oamenii nu se schimbă, odată sau mai târziu repetă aceeaş greşeală.
Şi te rog foloseşte funcţia 'răspunde', ca să vadă lumea când ai comentat la un răspuns.

| Rapunzell a răspuns (pentru Paulla):

Oare Dumnezeu nu face acelasi lucru cu noi? Nu ne iarta de fiecare data cand ii cerem iertare si, chiar daca noi continuam sa-L suparam, El ne iarta iar si iar? Asta e iubirea adevarata despre care Hristos zice "iubiti-va unii pe altii precum Eu v-am iubit pe voi". Oare nu la fel ne iarta si parintii nostri de fiecare data cand gresim inaintea lor. De ce o fac? Din iubirea cea adevarata happy Fireste ca omenirea nu e capabila de o astfel de iubire, dar trebuie sa tindem spre ea, caci este, cu siguranta, iubirea cea mare.

p.s. prima data nu ti-am sapuns tie, chiar daca m-am folosit de raspunsul tau, ci am raspuns persoanei care a pus intrebarea.

| Paulla a răspuns (pentru Rapunzell):

Din răspunsul tău trag concluzia că eşti o persoană idealistă şi ai să ai de suferit din cauza asta. Lumea nu-i roz.
Părinţi nu-şi iartă întodeauna copiii. Majoritatea sunt destul de îngăduitor, dar tare mă îndoiesc că pot înghiţi orice.
Nu sunt de acord cu tine, dacă tindem spre asemenea idealuri, vom ieşi răniţi.
Contează foarte mult şi caracterul omului. Nu cred că poţi să uiţi chiar orice, poţi doar să te prefaci că ai uitat. Sunt atâtea fapte oribile pe care o persoană pe care tu o iubeşti le-ar putea comite, chiar poţi uita?
Personal, abia pot să iert(şi atunci o fac când am şi eu de câştigat) dar să uit? Niciodată.
P.S: Scuză-mă, credeam că vroia să fie un comentariu la răspunsul meu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand este vorba de un strain este total diferit, dar cand este vorba de familie inseamna acelasi lucru.