| Alphawolf a întrebat:

Ce predomina la om, lasitatea sau curajul?

Răspuns Câştigător
| PhaseMorphXR a răspuns:

Stii cum e, curajosul (in mare masura) va fi in stare sa se-si riste viata (ipotetic) pentru o cauza in care crede cu tarie, fara a fi intimidat, distras sau debusolat de nimic. Va fi ca sageata.
Lasul va incerca sa-si justifice insusirea analizand foarte detaliat circumstantele si punandu-si intrebarea "De ce?" si eventual "De ce nu?"
Depinde de amprenta psihologica a fiecaruia, dar societatea progreseaza in fiecare secunda spre o lume ce implica o predominanta de Anxietate, Depresii si ezitari in a lua decizii, a asuma riscuri, etc.
S-ar putea ca foarte curand sa fie nevoie sa redefinim termenii de "Las" sau "Curajos", si sa-i distantiem de alte caracteristici ca "norocos", "prost", "credul", "inapt" etc, care sunt nu de putine ori asociate cu cei 2 termeni.
Revenind la psihologia fiecaruia, e foarte posibil ca lasitatea sa predomine in om, manifestata prin frica de esec, frica de suferinta, frica de respingere etc.

18 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Indiferenta, azi la Sibiu s-a facut un experiment de strada, unei femei i s-a furat din mers geanta de catre un hot, femeia a fugit dupa el strigand sa fie ajutata, apoi a rugat pe cei care erau in preajma sa dea o declaratie si nu s-a oferit nimeni. Totul a fost regizat pentru a vedea reactia oamenilor, deci iata, mai putem vorbii de lasitate sau curaj, realitatea din strada ne explica totul.

April
| April a răspuns:

Pana la urma depinde ce consideram a fi lasitate si ce anume curaj.Fiind ele notiuni morale, deci fara materialitate, totul e ralativ:nu putem numi lasitate lipsa de raspuns in fata unui fanatic, care oricum are urechile inchise pentru orice argument oricat de corect ar fi acesta; si nu pot considera un act mai mare de curaj decat acela de a hotari sa fii todeuna tu insuti in orice imprejurare., Adica sa nu te bata vantul in fata celor agresivi si puternici, dar nici sa nu dispui asuprirea celor slabi, daca se intampla sa fii conducator.Sa-ti asumi personalitatea care esti indiferent de conditiile sociale acesta e adevaratul curaj.Cat despre lasitate, e clasic cazul lui Motoc, cu alte cuvinte simbolul cainelui care linge mana ce-l loveste.

| Parintele a răspuns:

Prostia...

| SatanaInIzmene a răspuns:

Irelevant! Amandoua se manifesta in aceiasi masura.Depinde doar de circumstante.

| Laminin a răspuns:

Hei!
Eu cred ca lasitatea happy
Gbu :]

| pwp a răspuns:

Depinde...

| foxi a răspuns:

Cred ca lasitatea! Curajul e o virtute!

| muzicalBoX a răspuns:

Lasitatea

| AnnaMariaaa a răspuns:

Depinde, la unii lasitatea la unii curajul si depinde de situatie.

| nana a răspuns:

Buna Alphawolf.Depinde cum definesti tu
lasitatea si ce intelegi prin curaj.
Daca te retragi din fata unei persoane agresive inseamna ca esti las?
Daca la locul tau de munca sau daca esti eleva, se pune sa alegi intre ceva care te poate realiza fara a depune mult efort si prietena ta cea mai buna ce ai alege? Ai pune in discutie daca si prietena ta poate face acelasi lucru, la fel de bine ca tine si sa fiti doua pe un loc sau ai refuza? Poate nu te vei mai gandii la prietena ta si ai accepta postul, pentru siguranta ta. Hmm? Este curaj sau lasitate?
Nu suntem in masura sa punem in balanta lasitatea si curajul, sunt total diferite si nu putem cataloga pe cineva ca fiind curajos sau las.

Daca nu intervii cand doua persoane se cearta, pentru a nu isca un scandal mai mare, inseamna ca esti las?
Te-ai aruncat cu capul inainte in fata unui scandal, pentru a-ti apara prietenul sau prietena, fara a te gandii la repercusiuni?
Daca primesti o palma, intorci si obrazul celalat? Sau ripostezi?
Trebuie sa facem diferente intre riscul care implica o sansa de castig si curajul gratuit care implica mai multe comflicte asupra ta. Ce crezi a fost lasitate sau curaj? Ok. Ne-am jucat putin si sper sa nu te fii deranjat joaca mea. happy
Hmm? Ce predomina curajul sau lasitatea?
Pup.
nana

| alexxx a răspuns:

Majoritatea oamenilor lasitatewinking

| SalutTpu a răspuns:

In Romania lasitatea tonguehappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Initial as spune "depinde de om", dar ma mint sigura. Lasitatea predomina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ambele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intre acestea doua, se alege indrazneala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omul le are pe toate. Treaba cu predominata depinde de mediul in care este crescut/educat. Daca in perioada copilariei se lovesc de lasitate, fiind invatati ca parintii sa le rezolve probleme, pe parcursul vietii, unii dau piept cu ele iar altii incearca sa le ocoleasca, dar in zadar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da
mai repede

| TheRisk a răspuns:

Depinde de la persoana la persoana...