| Scarbo a întrebat:

Ce reprezinta intunericul dintr-o gaura neagra?

15 răspunsuri:
| Klepto a răspuns:

Habitatul natural.

| Inferno a răspuns:

Absenta luminii.

| Picasso a răspuns:

Pfff, si eu sunt curios, tare curios! se zice ca lumina fara intuneric nu exista, si nici intunericul fara lumina nu exista! Daca stai si te uiti la o imagine din calea lactee, o sa observi o mare de stele intr-o mare cenusie, intunecata, sa zicem ca predomina partea mai intunecata, Ma intreb : absortia, unde este refulata, ce este dincolo? Opsul acestei "imagini" : o mare de punctulete "negre" intr-o mare de "lumina"? Implozie/Explozie?

| Exilee a răspuns:

Cercetarile teoretice au dus la concluzia ca in stadiul final al stelei suficient de masive, miezul ei trece printr-un proces de prabusire gravitationala si nu mai eista nicio sansa sa fie oprit.Ce se intampla oare cu un corpp can trece in aceasta stare de colaps gravitational? DIn nefericire, analiza teoriei relativitatii generalizate este extrem de greu de facut. Aici intervine inca o intrebare: ce devine corpul si campul sau gravitational cand urmeaza colapsul? Pai, lucrarile teoretice au dus la concluzia ca (,) colapsuld gravitational complet al unui corp duce intotdeauna la aparitia unui gol negru si ca natura sa depinde atat de masa, cat si de sarcina electric si momentul cinetic. Deocamdata, inca se fac cercetari cu privire la materia intunecata. Fii sigur ca exista lipsa luminii. Revin cu detalii. Ma documentez putin...

| Exilee a răspuns (pentru Exilee):

Nu te refereai la golurile negre? straight face Revin.

| Exilee a răspuns:

Stai ca teoretic intrebarea este irelevanta si infantila. " ce reprezinta" La ce te referi? cauza pentru care exista? Sau " de ce este negru"?

| Scarbo explică (pentru Exilee):

Reprezinta vidul, reprezinta nimicul? Ceea ce intra inaunttru se desintegreaza din cauza intunericului? Am multe intrebari dar multe sunt lipsite de logica. Stiu ca reprezinta lipsa luminii, asta e logic... mai aveam o intrebare dar nushi cum s-o pun, e prea lipsita de logica.

| Exilee a răspuns (pentru Scarbo):

Mai bine ai fi intrebat: "ce stiti despre materia neagra?" AIci cu siguranta ti-as fi raspuns la mai mult. Daca vrei desigu sa-mi accepti si raspunsul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lumina gaurii respective.de exemplu intr-o gaura alba, adica a unui alb e mai lumina decat in gaura unui negru.e clar asta.

| товарищ a răspuns:

Nimicul. Fara spatiu, fara timp, fara cale de intoarcere. Moarte sigura.

| andreiush25 a răspuns:

Vid.

| TeDrqq a răspuns:

Ca este neagra rolling on the floor), ca lumina nu poate patrunde in ea...

| tania333 a răspuns:

Si eu ma intreb ce se afla dincolo de ea dar ar exista asa ceva. sau ce mai este prin univers