| Alexxanddraa001230 a întrebat:

Ce reprezinta sarbatoarea Craciunului pentru voi?

Răspuns Câştigător
| Dannyjj a răspuns:

@TheBugDude deci pentru tine asta inseamna Craciunul, tu petreci craciunul intr-un alt mod fata de restul umanitatii.
Pentru noi(restul), Craciunul inseamna nasterea Domnului Iisus Hristos, mai inseamna bucuria de a darui, de a fi buni, de a sarbatori cu cei dragi, este o atmosfera foarte placuta, luminile de craciun, vazand ca toata lumea se pregateste de craciun, colindatori, cozonaci, dulciuri si mie imi place sa vizionez filme pentru cracuin de exemplu "A Christmas Carol 2009", "singur acasa 1 si 2", filme de acest genwinking
@TheBugDude daca vrei sa ma critici si sa zici ca ce am zis sunt numai prostii, atunci tu nu stii sa te distrezi deloc.

111 răspunsuri:
| cipy96 a răspuns:

Eu nu ii spun craciun, nasterea Domnului!

| Liza_7100 a răspuns:

Hey.Numele meu este Liza si mi-a captat atentia intrebarea ta si mi s-a parut interesanta.Intr-adevar cu ocazia Craciunului lumea se strange impreuna si se simt bine, prietenii se aduna, membrii familiei parca devin mai uniti si asta datorita faptului ca se gandesc la D-zeu ceea ce este foarte bine. Ce pacat ca doar cu ocazia sarbatorilor se intampla aceste lucruri.Si totusi sti ce este interesant? Eu am facut niste cercetari si am gasit niste informatii legate de originea acestei sarbatori -25 decembrie nu este ziua in care s-a nascut Isus.Aceste informatii se gasesc si pe internet, in cartile de istorie si chiar si arheologia atesta acest lucru. Uite ce am gasit eu:"Origini: „Stabilirea datei de 25 decembrie nu
are la baza textul biblic, ci sarbatorile pagane
romane ce se tineau la sfarsitul anului, ın preajma
solstitiului de iarna din emisfera nordica˘ ",
afirma The Christmas Encyclopedia. Intre aceste
sarbatori se numarau Saturnaliile, organizate
ın onoarea lui Saturn, zeul agriculturii, „dar
si cele ın cinstea a doi zei-soare, zeul roman
Sol ¸ si zeul persan Mithra", arata aceeasi enciclopedie. Zilele de nastere ale ambilor zei erau
celebrate pe 25 decembrie, data solstitiului de
iarna dupa calendarul iulian". Sunt doar cateva informatii, insa daca doresti si iti face placere as putea sa-ti trimit revista ori prin posta ori electronic daca imi dai o adresa de e-mail. Mi-a facut placere sa-ti impartasesc aceste idei scurte si sper sa te ajute.

| Gabytza_1003 a răspuns:

Pentru mine sarbatorea Craciunului inseamna un timp petrecut cu familia si cu cei dragii

| simida a răspuns:

Sarbatoarea Craciunului reprezinta nasterea Mantuitorului nostru Isus Hristos, e primul gand cand aud cuvantul Craciun happyiar al doilea gand este acela de a fii toata familia unita.

| XtremeDemon a răspuns:

Craciunul a fost facut cu un scop anume sa fac pe oameni sa uite care e adevarata valoare, multi stiu cand vine craciunu vine mosu, zile libere, cozonac etc. dar nimieni nu se mai gandeste ca vine nastere Domnului, pentru asa a fost craciunul creat sa faca pe oameni sa uite de D-mnz

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mukte

| JustLeaveMeAlone a răspuns:

Pentru mine Craciunul nu inseamna cadouri, ci prieteni, familie, sarbatoarea nasterii Mantuitorului nostru Iisus Hristos.Noi in familia noastra sarbatorim noaptea in care Fecioara Maria la nascut intr-o iezle pe domnul nostru Iisus Hristos.De Craciun toti primim un dar de la Dumnezeu de a fi buni, de a darui tuturor urarile colindatorilor, lumintele colorate sclipesc pe zapada.aceste lucruri religioase sunt adevarate.Sarbatori fericite si un an nou minunat!

| Radu96_6594 a răspuns:

Nasterea domnului Isus Hristos

| ღAnaღ a răspuns:

Craciunul inseamna nasterea Domnului Iisus Hristos, mai inseamna bucuria de a darui, de sarbatori sa fi cu cei dragi si bucuria copiilor de a merge cu colindulwinking

| koji a răspuns:

Mult

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum pot sa-mi fac o adresa de mes noua dinamica?

| andrei1980 a răspuns:

Craciunul pentru mine inseamna vestirea nasteri domnului nostru Iisus Hristos

| maria_8591 a răspuns:

Cadouri

| ninanadina a răspuns:

Revederea familiei, bucuri, fericire,

| TudorAndrei a răspuns:

Cadouri

| dmxxxl a răspuns:

Pentru mine sarbatoarea Craciunului inseamna un timp petrecut cu cei dragi, si ma simt mai aproape de Dumnezeu.

| eve_5699 a răspuns:

Stii ce raspuns iti pot oferi?
iti spun ca lumea a uitat de Dumnezeu... a uitat de nasterea fiului sau...

in urma unui sondaj de opinii am gasit pe net, mai de mult, ca 78% din oameni au spus ca pentru ei Craciunul simbolizeaza: mos craciun, bradutzu cadourile, distractie, vacante etc.

e trist ca lumea incet incet uita adevarata valoare a Craciunului!

| BaiatuFitzosu a răspuns:

Ce te intereseaza pe tine ce semnifica pentru mine Craciunul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nika straight face o zi ca toate altele

| mihnea1234 a răspuns:

De craciun trebuie sa petreci tipmpul cu cei dragi si sa daruiesti(in special iubire)pentru ca asta reprezinta Caciunul, pe langa nasterea lui Iisus.

| Anatolie a răspuns:

E o zi neobisnuita, o zi magica pentru copii, o zi plina de zimbete si cadouri...

| alexestecelmaitare a răspuns:

Pentru mine inseamna sa stau cu familia sa primesc cadouri si sa mai imi revad persoanele dragi damifunda

| Maria_4434 a răspuns:

Nasterea Domnului Isus Cristos adunarea familiei:-Dfericire?

| Didilyna a răspuns:

Multe

| ANdreyuztu a răspuns:

Pentru mine inseamna ceva frumos neexplicabil

| Metallicaaaa a răspuns:

Sarbatoarea Crasinunului reprezinta pentru mine nasterea Domnului nostru Isus Hristos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca s-a nascut isus hristos si bucurie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru mine Craciunul e o sarbatoare foarte importanta! Pentru 3 zile oamenii clipesc si in fiecare clipire se afla si o bucurie in la care oamenii gandesc asa : Craciun fericit tuturor oamenilor, Craciun fericit tuturor romanilor, Craciun fericit tuturor celor care nu sunt romani si Craciun fericit chiar si celor care nu cred in Dumnezeu pentru. ca craciunul este o sarbatoare magica si trebuie respectata! CRACIUN FERICIT!

| amapet a răspuns:

Craciunul e cea mai frumoasa sarbatoare. Ea reprezinta Nasterea lui Iisus, Mantuitorul Nostru. Este o sarbatoare plina de bucurie, reuniunea celor dragi, plina de arome si culoare. Iubesc Craciunul!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca trecem dintr-un an in celalan