Întrebare recomandată | Maria_Anca_1990_4sqr a întrebat:

Ce reprezinta sarbatoarea Halloween?

5 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Halloweenul este cunoscut drept o sărbătoare cu vrăjitoare, strigoi şi diverse decoraţiuni şi accesorii groteşti. Numit şi Ziua Vrăjitoarelor sau Ziua Tuturor Sfinţilor, Halloweenul provine de la vechii celţi din Britania şi Irlanda. Aceştia ţineau sărbătoarea Samhain, care înseamnă „sfârşitul verii", în noaptea cu lună plină cea mai apropiată de 1 noiembrie. Celţii credeau că în timpul acestei sărbători se deschidea uşa care despărţea lumea oamenilor de lumea supranaturală, iar pământul era bântuit atât de spirite bune, cât şi de spirite rele. De asemenea, se credea că sufletele morţilor se întorceau la casele lor, motiv pentru care familiile obişnuiau să lase afară mâncare şi băutură pentru a-i îmbuna pe aceşti oaspeţi din lumea de dincolo.

Răspuns utilizator avertizat
| crazypop a răspuns:

Citeste aici si ai sa afli tot ce tine de aceasta sarbatoare, spre surpinderea ta ai sa afli foarte multe la care nu te-ai fi gandit vreodata.
http://twineer.com/6SwU

| Kinda a răspuns:

Sarbatoarea hallowen care mai de mult se numea si ziua de Samhain, sarbatoresc granita dintre lumea de dincolo si lumea de aici crezand ca in ziua aia se deschid granitele, e ca si un omagiu adus spiritelor, aceasta sarbatoare a aparut si in imperiul roman care era numita ziua pomana, normal sarbatoreau zeii pe atunci, dar in prezent se sarbatoreste doar distractia, nu mai e nimic de genul, doar unii fanatici care inca cred in acele lucruri, cum ar fi culturile satanice care cred ca aceasta sarbatoare aduce omagiu satanei.