| Alexxanddraa001230 a întrebat:

Ce reprezinta sarbatoarea Craciunului pentru voi?

Răspuns Câştigător
| Dannyjj a răspuns:

@TheBugDude deci pentru tine asta inseamna Craciunul, tu petreci craciunul intr-un alt mod fata de restul umanitatii.
Pentru noi(restul), Craciunul inseamna nasterea Domnului Iisus Hristos, mai inseamna bucuria de a darui, de a fi buni, de a sarbatori cu cei dragi, este o atmosfera foarte placuta, luminile de craciun, vazand ca toata lumea se pregateste de craciun, colindatori, cozonaci, dulciuri si mie imi place sa vizionez filme pentru cracuin de exemplu "A Christmas Carol 2009", "singur acasa 1 si 2", filme de acest genwinking
@TheBugDude daca vrei sa ma critici si sa zici ca ce am zis sunt numai prostii, atunci tu nu stii sa te distrezi deloc.

111 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

@fanaticdupatine şi @TheBugDude au imensă dreptate. Asta este de fapt sărbătoarea crăciunului căci şi această sărbătoare, ca de altfel TOATE sărbătorile au devenit comerciale.
De altfel, întreaga lună decembrie este o lună a ipocriziei, brusc toţi "încearcă" să fie mai buni, brusc toţi se trezesc suflete măreţe, bla bla bla bla. Sunt curios cum o să fie anul ăsta când sărăcia a ajuns şi pe la uşile ipocriţilor din anii trecuţi.
În fine, în altă ordine de idei, pentru mine perioada 21 decembrie - 3 ianuarie reprezintă perioada în care nimeni nu mă deranjează, nu mă înjură nimeni dacă-mi închid toate telefoanele şi, în general pot să mă îmchid în casă fără să mă deranjeze nimeni. Din fericire, anul ăsta nu muncesc aşa că exact asta am să fac şi, totodată am chemat un prieten pentru revelion.
Când eram mai "tinerel" îmi plăcea să deranjez profesorii ca să-i "colindăm" şi-mi plăcea într-un mod morbid falsitatea de pe mocile lor care radiau de "încântare" că sunt deranjaţi de cel puţin 20 de clase în aceiaşi zi.
Şi, pentru că-s ateu, nu mănânc în vreun fel mai special de crăciun ci la fel ca-n orice altă zi.
Salutare.

| AvalohAlyn a răspuns:

Sarbatoarea Sfanta a Nasterii Mantuitorului.Pentru mine aceasta reprezinta.Totodata simt si spiritul sarbatorii, pace, iubire si liniste gandindu-ma ca s-a nascut Cel ce avea sa fie viitorul Mantuitor. A fost cea mai importanta nastere, cred eu.

| psiholoaga a răspuns:

Pentru mine, craciunul egal petrecut timp cu ai mei. Merg la parinti, luam masa in familie, stam de povesti, bem un vin fiert, ne uitam la comedii, jucam mima, facem un om de zapada daca avem cu ce... Profit de ocazie ca sunt in orasul natal si ma vad si cu vechi prieteni, fosti colegi etc. Nu merg la biserica si nu mananc porc si alte "delicatese". Practic e un pretext sa ma vad cu oameni dragi, ca avem toti concedii si suntem in acelasi oras. E foarte frumos din punctul asta de vedere. Partea comerciala nu ma intereseaza ca nu alerg ca disperata dupa globuri si brazi, partea de imbuibare nu ma intereseaza, ca nu mananc mai mult decat in mod normal (e si maine o zi, fratilor!), partea de venit popa cu boboteaza nu ma intereseaza ca nu ii deschiddevil

| NickiMinaj a răspuns:

Mie astea 2 pozitii diametral opuse mi se pare stupide( fanatismul religios cretin si traditiile vs dezgustul profund fata de Craciun) laughing Ok, nu iti place, atunci nu te ambala si petrece perioada ca si cum ar fi orice alta zi. Nu te pune nimeni sa tai porcul in fata blocului ( rolling on the floor ).
Mi se pare dragut Craciunul, si nu pentru traditii sau nascarea pruncului laughing, ci pur si simplu pentru ca e o perioada de cileanu, vacanta, vin si sampanie big grin

| SatanaInIzmene a răspuns:

Omul devine porc.Mananca pana si intestinele pline cu rahat ale proaspatului sacrificat.

| SatanaInIzmene a răspuns:

Dannyjj - ai noroc ca-mi esti simpatic happy

| Laminin a răspuns:

Hei!
Eu de Craciun nu sarbatoresc "Craciunul"...Eu sarbatoresc nasterea lui Isus Hristos.Si numele in sine vine de la Cristos."Christmas"-->"Christian=Cristos".
Colinde, pace, liniste, caldurica...Ador sarbatoarea aceasta happy. Dar pentru tine ce reprezinta Craciunul?
Gbu :]

| Parker a răspuns:

Nasterea domnului Iisus Hristos.Si spiritul ala specific de liniste, lumini, ninsoare armonioasa.
PENTRU ROMANI?
Musafiri nepoftiti, mesaje interminabile cu urari de bine(cum altfel), o gramada de mancare si de copii avizi dupa bani(daca le dai o portocala se uita urat)

| CainePeVine a răspuns:

Cadouri si...zapada

| lexy22 a răspuns:

Buna alexandra010. pentru mine sarbatoarea Craciunului reprezinta nasterea domnului Iisus Hristos. eu ma adun cu familia si sarbatorim Craciunul.este sarbatoarea mea preferata.
sper ca te-am ajutat.
funa? puppy dog eyes

| BaiatuFitzosu a răspuns:

Ce te intereseaza pe tine ce semnifica pentru mine Craciunul?

| EuAli a răspuns:

Craciunul, in primul rand inseamna nasterea Domnului Isus Hristos, adunarea toatei familiei la masa, daruirea cadourilor celor apropriati, primirea colindatorilor, colindul.Craciunul este cea mai frumoasa perioada din an.

| weeds a răspuns:

Fanatic, n-ai cumva un pistol in plus? Dau funda! rolling on the floor

| weeds a răspuns:

O corvoada.

| Parkmin a răspuns:

Inseamna nasterea Mantuitorului Isus Christos, o sarbatoare mare in care ne bucuram ca Domnul si-a dat singurul Lui fiu sa moara pe cruce ca oricine crede in El sa nu moara ci sa aiba viata vesnica.

| Digital112 a răspuns:

Pentru mine reprezinta cea mai tare vacanta

| sunset a răspuns:

Intotdeauna am asociat Craciunul cu familia.

| ellapyssy a răspuns:

Nasterea Domnului.lumea trebuie sa fie mai buna, sa ierte...

| GogosikaInfuriata a răspuns:

Reintregirea familiei (incluzand nasi, fini, bunici, veri) fiecare plecati prin diferite parti, ne unim toti de sarbatoarea Craciunului, la Predeal, ori la bunici (dar mai mult la Predeal ca am o casa acolo) si de bucurie ca ne-am reintalnit toti se lasa cu mancare pe alese, care mai de care si...betii laughing si distractie maxima.

| ღAnaღ a răspuns:

Craciunul inseamna nasterea Domnului Iisus Hristos, mai inseamna bucuria de a darui, de sarbatori sa fi cu cei dragi si bucuria copiilor de a merge cu colindulwinking

| BlueFeeling a răspuns:

Totul, tot ce e frumos, perfect, si nu pot scrie mai mult fiindca nu mai m cuvinte straight facehappy

| renteamarius38 a răspuns:

In primul rand reprezinta nasterea domnului nostru Isus Hristos, in al doilea rand adunarea familiei iar in al trelia rand bucuria pe care o primim de la colindatori si la care le daruim fiecare ce poate

| pinky_9845 a răspuns:

Craciunul nu este un prilej de distractie multa, mancare din belsug. E linistea sufletului in cele mai frumoase clipe ale anului...de Craciun un om adevarat incearca sa fie mai bun, mai rabdator, mai intelegator.

Nasterea Mantuitorului tot o data, este o minune p care noi trebuie sa o respectam, insa nu multi mai tin cont de acest lucru.

Asta reprezinta pentru mine Craciunul!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Reprezinta, asa cum indica si tabloul cronologic in traducerea ecumenica a Bibliei: nasterea lui Iisus din Nazaret.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa fac doar un rezumat:
-coate si genunchi in magazine, biserici
-ignoranta-doar esti ocupat sa faci cumaparaturi si sa-ti umpli masa de craciun, trecerea de pietoni devine doar un ornament in cazul in care nu e acoperita cu zapada, iar cei batrani sunt uitati pe strazi.
-contracte: acum iese spaga cu amenajarile marilor orase, prietenii consilieri de la pdL si psd stiu de cebatting eyelashes
-rascumparari:acum incep si reportajele pline de lacrimi si ziarele scufundate in problemele copiilor orfani, se pare ca acesti copii orfani apar doar o data pe an pe pamant, altfel nu inteleg de ce nu ii viziteaza nimeni mai des. Iar rascumpararea vine din partea celor care cred ca doar asa isi pot spala pacatele, dar pacatele se spala cu gratii.
-prostitutie: cel mai frumos lucru de sarbatori sa fii peste si sa primesti rezervari ale unor oameni importanti pentru petrecerea de revelion, petrecere facuta la Snagov sau locatii de interes national.
-puritate: aici se incadreaza doar portofelele ce vor fi eliberate.
-ciori: acum e traditia din batrani, pe langa plugusor, colinde mai exista si mersul cu buzunaritul, agatatul cu ranga si in caz ca a nins se merge si cu violatorul de zapada.
-sinucigasi:acum se aud in posturile de paza cele mai multe impuscaturi, probabil de plictiseala se plang ca nu le trece nimic prin minte.Mai sunt si cei care ma enerveaza, cei care fac valuri de pe cladiri iar cand se dezechilibreaza un pic fac trei pasi inapoi.
Craciun fericit!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru mine sarbatoarea craciunului reprezinta bunatatea cu care ii intampinam pe cei dragi si bunatatea de a darui celor daci noua un strop de speranta spre mai bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-o sa incep ca toti ceilalti cu clisee ipocrite ci cretinoide gen "nasterea domnului","sa fim mai buni","dorinta de a darui" etc.

Pentru mine craciunul reprezinta niste zile libere de mult asteptate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca, Craciunul este o ocazie de ai revedea si petrece timp cu cei dragi, sa faci si sa primesti cadouri si un motiv de sarbatoare cu prietenii si familia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai pentru mine carciunul inseamna o sarbatoare ft importanta.pe care ti. o petreci cu familia.lucru ce unii din noi nu o pot face pentru ca acestia sunt plecatisadsadsadsad...craciun fericit!