| Mihaibun a întrebat:

Ce rol are un vulcan si cum sa construit el, de ce produce cutremure?

Răspuns Câştigător
| Teo a răspuns:

Pai vulcanele nu sau construit ci sau format natural in milioane de ani.Lava din el provine din centrul pamantului atunci cand se ridica(la erupere) zguduie pamantul din cauza puterii cu care este aruncata.
Sper ca te-am ajutat.Bafta!happy

3 răspunsuri:
| NoChanceForUs a răspuns:

Vulcanul este doar un „tub" prin care magma iese la suprafață sub formă de lavă.
Produce ocazional cutremure datorită presiunii cu care izbucnește, atunci când ajunge la suprafață.
S-a „construit" prin răcirea magmei care a ieșit la suprafață de-a lungul vremii, formând conul vulcanului.
Happy now?

| MMihai a răspuns:

Dacă vrei să afli mai multe îți cauți singurel, cu google.ro

| VladimirPutin a răspuns:

Vulcanul are rolul de a elibera din presiunea din interiorul Pământului, nu produce cutremure!