| anonim_4396 a întrebat:

S-a gandit cineva la cutremure cand a construit zgarie-nori?

Răspuns Câştigător
| Vasile2003 a răspuns:

Logic că s-au gândit ....Chiar dacă ți se pare periculos au luat diferite măsuri în momentul construcției care le fac să fie la fel de sigure ca orice cladire...in timpul unui cutremur "măricel", ele se clatină, dar nu se prăbușesc

| anonim_4396 explică (pentru Vasile2003):

Daca nu mai scriu si altii, vei primi funda. Imi place cum gandesti.

| Vasile2003 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mulțumesc!

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, în Japonia se gândesc tot timpul și iau măsuri.

| Drimmero a răspuns:

In fata unui cutremur mare nu rezista nicio cladire, cutremurele sunt de mai multe tipuri si poate sa apara lichefierea, subductia, scufundarea si atunci e pa pentru ca sunt inghitite la propriu chiar si cartiere intregi.

Cu cat cladirea e mai inalta, cu atat face balans mai violent fie stanga-dreapta sau fata-spate, ele ar fi primele care cad in caz de cutremur mare

| alina2k18 a răspuns:

Nu cred, arhitectii aia habar nu au laughing)