| Steregoi a întrebat:

Ce rost si ce sens si ce valoare ar mai avea ratiunea daca raul si binele ar fi indefinit in mod riguros sau absolut neputand prin ratiune sa se compare raul si binele care ar oscila sau varia permanent fiecare fara sa poata fi definit in mod exact sau absolut? Ce rost si ce valoare ar mai avea stiinta daca nu s-ar defini in mod exact si riguros sau absolut adevarul sau fara ca sa existe adevar absolut sau exact sau invariabil sau general valabil?

3 răspunsuri:
| Nilsson a răspuns:

Problema moralitatii seculare este ca aceasta devine negociabila, flexibila si schimbatoare.

Daca in urma cu un secol a spinteca un copil si a-l scoate pe bucati din pantecele mamei se numea abominatie, acum e ceva moderd si se numeste planificare familiala.

Si ca sa-i raspund unui user care mi-a dat ignor fara a avea nicio interactiune:

https://www.tpu.ro/......rdon-user/

Nu, nu suntem acelasi utilizator, chiar daca avem anumite opinii comune.

Pur si simplu marile minti gandesc la fel :)

| Steregoi explică (pentru Nilsson):

Cineva zicea ca "legile au ca punct de plecare sau ca reper omul si nu Dumnezeu". Ete na eu nu vreau sa ma supun legilor unor oameni muritori ca si mine. Cine sunt ei sa faca legi pentru mine? Cu ce sunt ei mai presus ca mine ca sa faca legi pentru mine? Ce dreptate ar mai fi si asta? Legile umane care nu se armonizeaza cu legea lui Dumnezeu sunt zero pentru mine. laughing Ei nu pot demonstra ca "nu exista Dumnezeu" si deci nu ma pot condamna in mod drept ca as fi "extremist" mai ales ca Dumnezeu interzice crima si furtul si minciuna.

| Cinga24 a răspuns:

Am visat o oaie
Oaie balaie
Oaie cu parul mare
Si cu cornul tare
Dulce ca telina
Vorbeste ca melita
Mi-a gonit vaca
Ca capra