| anonim_4396 a întrebat:

Raul fara bine poate sa existe? Dar binele fara rau?

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vizionează, te rog:

http://www.youtube.com/watch?v=MjSNp7PuIkY

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu. La fel cum nu exista timp fara spatiu. Deci si raul e necesar. Ce s-ar face toti perfectii astia daca nu ar exista un rau cat de mic?

| Silviuloan a răspuns:

Zice un parinte ca daca nu ar fi raul noi nu am putea sa ne mantuim.

| Nonono a răspuns:

Bravo!
Vezi ca se poate? de ce nu pui intrebari care au cat de cat sens, ca asta.

Si sa-ti raspund la intrebare: Zicea parintele Arsenie Papacioc: "Ce ne facem fara diavol?"

Pai fara diavol si ispitele si incercarile lui, nu ne putem mantui. Asa ne descoperim slabiciunile si numai biruindu-l vom avea rasplata.

| Esial a răspuns (pentru Nonono):

Asa e! trebuie sa fiu supus ispitelor ca sa ma pot mantui! trebuie sa pacatuiesc ca sa pot fi iertat! Ce rost ar mai avea rugaciunile pentru iertarea pacatelor daca nu as avea pacate? Cum zicea sfantul parinte,"Ce m-as face fara diavol?"Abia acum mi-am dat seama, Diavolul este prietenul meu!

| Nonono a răspuns (pentru Esial):

Esti greu de cap. Daca nu esti incercat in viata asta de Dumnezeu inseamna ca esti de partea diavolului.

M-am referit ca biruindu-l pe diavol, ne descoperim puterea noastra.