| mastadont a întrebat:

Cum ați defini, cu cuvintele voastre, răul? Dar binele?

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Binele si raul e relativ. Depinde de individ si isi are originea in evolutie, in selectia naturala. Individul are o stare de bine atunci cand isi asigura existenta si inmultirea. Ce e bine pentru un individ, poate fi rau pentru altul.

12 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| CIaudiu a răspuns:

Rau = fapt in spre dezavantajul cuiva sau a ceva
bine = fapt in spre avantajul cuiva sau a ceva

| mastadont explică (pentru CIaudiu):

Foarte bine spus. De obicei e în avantajul sau dezavantajul propriu și personal, de-aia mulți văd doar rău în lume iar alții doar bine. Deci aceste două concepte sunt relative, și există doar în măsura în care le facem noi să existe. Dacă nu ar mai fi omul nu ar fi nici răul și nici binele că nu i-ar păsa nimănui.

Răspuns utilizator avertizat