| Bau111 a întrebat:

Ce s-ar intampla daca ai intra cu viteza lumini intr-o gaura neagra?

4 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Inainte de calatorie, ar trebui sa invat sa fac pluralul cu al doilea ''i'', altfel nu ma primeste nici sa spal nava. Daca mergi cu viteza luminii, esti format din fotoni, caci numai fotonii au viteza luminii. Este? Asa ca ceva format din fotoni nu are constiinta, nu sufera si nu se distruge nici intr-o gaura neagra. Dar nici nu scapa de acolo, potrivit lui Hawkins.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai accelera.

| Staif a răspuns:

Viteza de scăpare gravitațională este la suprafața limită egală cu viteza luminii, așa încât raza suprafeței limită este egală cu raza traiectoriei circulare, numită „raza Schwarzschild".
https://ro.wikipedia.org/wiki/Gaur%C4%83_neagr%C4%83

| Tyberiu2000 a răspuns:

Nimic prea impresionant, ai fi tras în ea, ars de viu apoi de radiațiile Hawkins, presupunând că ai supraviețuii călătoriei cu vitezei luminii... ( "O gaură neagră are forța atât gravitațională atât de mare, încât nici lumina nu poate să scape din ea", asta ar trebui să-ți răspundă la întrebare mai ușor)