| anonim_4396 a întrebat:

Ce s-ar intampla daca brusc soarele ar fi inlocuit cu o gaura neagra?

26 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Tot sistemul solar ar fi aspirat de aceasta.

| RAY a răspuns:

Nu ar putea, soarele cand va exploda nu va deveni o gaura neagra, daca ar deveni ar inghiti tot ce e materie desigur ca nu poti vedea o gaura neagra ea nu emita lumina doar retine, astea sunt teorii inca nu stim ce si cum, cand o sa vad eu cu ochii mei o gaura neagra o sa cred

| Ineys a răspuns (pentru RAY):

Adica tu nu crezi in gauri negre?
Cum sa vezi una cu ochii tai cand tocmai tu ai zis ca lumina nu se poate intoarce dintr-o gaura neagra? laughing

| RAY a răspuns (pentru Ineys):

Atunci care e diferenta dintre a crede in dumnezeu vs a crede intr o gaura neagra? daca vad cu ochii meu cu ajutorul unor aparate

| Ineys a răspuns (pentru RAY):

Https://www.youtube.com/watch?v=sgIqRwvaBw4

Ar trebui sa te convinga. :D

| RAY a răspuns (pentru Ineys):

Sigur ca da, fi serios

| Ineys a răspuns (pentru RAY):

Pai sunt serios, cum adica sa nu crezi ceva ce nu poti vedea? Daca nu poti vedea atomi inseamna ca ei nu exista? Daca nu poti vedea aerul inseamna ca el nu exista?

Nici eu nu cred in Dumnezeu, dar nu sunt nici chiar asa de "necrezator". laughing

| RAY a răspuns (pentru Ineys):

Deja am vazut si atomi https://www.descopera.ro/......-unui-atom

| Ineys a răspuns (pentru RAY):

Da, am reusit sa "vedem" atomi, dar cu ajutorul unor dispozitive. Asa cum si gaurile negre sunt vazute cu ajutorul unor dispozitive, dar ca nu poti vedea ceva ce nu reflecta lumina.

Cand te referi ca vezi o gaura neagra nu te referi ca o vezi la fel ca orice altceva.

E ca si cand ai spune ca nu crezi ca persoana de langa tine exista daca sunteti intr-o camera care nu are nici o sursa de lumina.

Dar tu stii ca exista pentru ca o auzi, poti interactiona cu ea, etc. Asa si cu gaurile negre, stim ca exista deoarece "vedem" actiunile pe care acestea le exercita asupra materiei din jurul lor.

| RAY a răspuns (pentru Ineys):

Bine cum spui tu

| Andreeush a răspuns:

Am muri.

| Frank51 a răspuns:

Simplu. Ar absorbi tot ce exista in jur direct proportional cu marimea sa. Daca masa gaurii negre ar avea masa soarelui probabil ar absorbi tot sistemul solar.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De înlocuit nu e posibil. Doar dacă am presupune ca Soarele ar muri si s-ar transforma într-o gaură neagră.
Răspuns : Eu cred că nu va mai exista sistemul nostru solar.

| christine99 a răspuns:

Nu am exista fara soare.

| PsyhoChild a răspuns:

Depinde cat de mare ar fi.Ar putea inghitii tot sistemul solar

| RAY a răspuns (pentru PsyhoChild):

Tot sistemul solar reprezinta doar 2% sau 0, 8% parca daca nu ma insel, desi sistemul solar e foarte mic in comparatie cu soarele

| Adi88 a răspuns:

Ar absorbi pământul și tot ce e în jur

| Kron5tadt a răspuns:

Nimic. Omul inca nu cunoaste cum functioneaza Soarele, sau o Gaura Neagra. Omul inca nu cunoaste cum functioneaza Terra. Dar, mereu se vor gasi "inteligenti" care explica altor "inteligenti" cum sta treaba. Daca nu te-ai prins inca de treaba asta, inseamna ca stai prost la capitolul "ma documentez mult, din foarte multe surse".

| antineutrino a răspuns:

Dacă masa găurii negre ar fi (teoretic) egală cu cea a Soarelui, nu s-ar întâmpla nimic deosebit în sistemul solar; planetele şi-ar urma traiectoriile ca şi până atunci. Doar că "steaua" centrală nu ar mai emite lumină, cu toate consecinţele ce decurg de aici.

| blastphemy23 a răspuns:

Am afla in 8 minute. happy Clar, am fi si noi atrasi.

| Kron5tadt a răspuns (pentru blastphemy23):

Pari destul de sigur. Argumenteaza, te rog, afirmatia ta.

| Cr1Zt1 a răspuns:

Am murii.

| Kron5tadt a răspuns (pentru Cr1Zt1):

Probabil ca am muri, dar am face-o fara un "i". Garantez!

| sabin89 a răspuns (pentru Kron5tadt):

E o epidemie de I-uri pe acest site. Uit-te si la alt răspuns mai sus: "ar putea înghiţii tot sistemul".

| RAY a răspuns (pentru sabin89):

Daca ar avea sens cum e der, die, das i poate nu ar fi asa multe greseli, dar cand scrii copi =e la plural si copii e tot la plural e absurd, asa ceva numai exista in vreo limba studiata de mine

| sabin89 a răspuns (pentru RAY):

Nu la tine era făcută aluzia. Nu tu ai scris fraza aia. A fost un alt user, care între timp văd că si-a sters răspunsul.
Si fiindcă tot discutăm...Niciun verb la infinitiv nu poate avea doi de I, ci un I. Ex.: a muri, a absorbi, a înghiţi etc.